Eli kun jätätte ajotietokoneen ilmanlämpötila asentoon ja annatte auton seistä pari tuntia paikallaan ja sen jälkeen lähdette ajamaan ja ajotietokone on siinä asennossa mihin jätitte eli lämpötilassa niin sen jälkeen painakaa keinukytkimen alempaa nappia siis sitä mistä tietokonetta selataan eteenpäin niin se heittääkin ensiksi takaisin kello asentoon joka on ennen lämpötilaa ja vasta sitten antaa selailla muita. Onko normaalia käytöstä?
Testatkaapa ja raportoikaa tänne.
Testatkaapa ja raportoikaa tänne.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Johtunee siitä, että lämpötila on alle varoitusrajan, jolloin aina lämpötila tulee näkyviin ekaksi, on ajotietokone missä asennossa tahansa. Samoin kun lämpötila laskee ajon aikana alle varoitusrajan, ajotietokone vaihtaa ruutuun lämpötilanäytön, riippumatta missä asennossa näyttö on.
Velho on oikeassa näin se näyttö toimii. Eli jos lämpötila menee muistaakseni alle 4 astetta (näytössä tällöin lumihiutaleen kuva)tulee lämpötila aina ensimmäiseksi näyttöön kun autoa käynnistetään.