Home laukaisevana

tekijänä muissa sairauksissa

Potilasystävällisesti selkokielellä: Home ja sen "päästöt" vaikuttavat tietenkin ensin hengityselimistöön. Hengityselimistö on ensimmäinen vastaanottaja - mutta reumankaltaiset sairaudet, immuuni- yms. sairaudet ovat seuraavaksi listalla. Näistä ei niinkään puhuta ja siksi potilaat viipyvät toivorikkaina liian pitkään altistavassa ympäristössä. Kosteusvauriot eivät sinänsä ole vaarallisia, hoitamattomat - myrkkyjä jo tuottavat homevauriot sitä vastoin ovat! Pitkään jatkuneena altistus aiheuttaa vakavia oireita puolustuskyvyssä lähinnä luuytimen verentuotannon häiriöinä. Esimerkiksi trombosytoosi on yksi näistä häiriöistä. Sitä tutkitaan luuydinkokeella kun halutaan poissulkea vakavat verisairaudet, mutta itseasiassa plasmantuotannon häiriö näyttäisi olevan yksi homealtistuksen aiheuttama piirre sinänsä. Oireina ovat, kuten KML: trombosytoosi, philadelphia-kromosomimutaatio osalla potilaista, väsymys ja osalla painon aleneminen. Kuitenkin tulee tässä keskustelupalstan kirjoituksessa tähdentää sitä seikkaa, että kliinisiä tutkimuksia homeen altistavasta vaikutuksesta ei ole tehty, joten potilaan tulee lähinnä harkita (kirjoittajan kommentti) altistavassa ympäristössä oleskelun etuja mahdollisesti terveellisempään työ/ asumis- ympäristöön nähden.

5

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulle!

      On upeata, jos keskustelu tällä palstalla saataisiin vähitellen koskemaan homealtistuksen ongelmia laajemminkin. Tähän asti se on ollut lähinnä väittelyä ammattitautidiagnoosien eli astman ja allergisen alveoliitin tiimoilta.

      Omatkin kokemukseni ovat olleet paljon laajempia. Yksi niistä on nimenomaan vereen liittyvät ongelmat. En tarkemmin tiedä, mitä esim. trobmosytoosi on, mutta itselläni ilmeni valtavia mustelmia ja purppuroita ympäri kehoa. Samoin rankkaa mm. verenvuotoa keuhkoista. Jonkinasteiseen toimupumiseen on mennyt kauan aikaa ja edelleenkin näyttää siltä, että verisuoneni ovat lopullisesti vaurioituneet. Esim. alaraajoissa ei enää verenkierto toimi eikä pakkasilla uskalla olla viittä minuuttia kauempaa ulkona. Pohkeissakin on patteja ja raajat tuntuvat puutuneilta. Mitään tällaista ei ollut ennen altistusta.

    • Tarkoititko todella

      "Kuitenkin tulee tässä keskustelupalstan kirjoituksessa tähdentää sitä seikkaa, että kliinisiä tutkimuksia homeen altistavasta vaikutuksesta ei ole tehty, joten potilaan tulee lähinnä harkita (kirjoittajan kommentti) altistavassa ympäristössä oleskelun etuja mahdollisesti terveellisempään työ/ asumis- ympäristöön nähden."

      Itselläni on valitettava kokemus liian pitkästä altistumisesta työpaikan homeista. Potilaita on tutkittu pitkään ja luulisi jotain tuloksiakin jo kohta olevan. Hengityselinsairauden lisäksi, reumankaltaisia oireita, verisuonisairaus, kaihi jne.
      En pysty näkemään etuja altistavassa ympäristössä oleskelussa.

      • ,että

        kirjoittaja tarkoitti sitä, että hometiloissa ei kannata sinnitellä, vaikka se merkitsisi taloudellista katastrofiakin.


      • täälläkin....
        ,että kirjoitti:

        kirjoittaja tarkoitti sitä, että hometiloissa ei kannata sinnitellä, vaikka se merkitsisi taloudellista katastrofiakin.

        ja kokemuksesta sanon, että kannatti lähteä vaikka se taloudellinen katastrofi tulikin.
        Mikä on kenellekin katastrofi?
        Toiselle se voi olla ettei saa uusia vaatteita tai meikkejä, toiselle että puurolla eletään.


    • Raksaweb

      Kaikkein pahinta on kun menee molemmat. Itselläni on autoimmuunisairaus, joka puhkesi juuri muuton rasituksessa hometalosta. Sädesientä löytyi yli 20 kertaa sallittu määrä.

      Todennäköinen alveoliitti vaivasi keväällä 2007 ja kesällä sitten jalat tippuivat alta kesken tavaroiden kantamisen. ja marraskuussa diagnisoitiin autoimmuunisairaus myasthenia gravis. Vuosi sitten leikattiin kateenkorva avoleikkauksella.

      PEF arvot nousivat vajaassa vuodessa 250:stä 700-750 ... eli eiköhän niill homemyrkyillä joku vaikutus ole. Huvittavinta on että olen hometalosta muuton jälkeen parantunut uniapneasta :o

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe