ainakaan ovien alalistoja ts. ovissa olevien kumisten törmäyssuojien kiinnitystä. Itselläni k.o. listojen kiinnitys (pelti listan sisällä) on pahoin ruostunut, auto vm -98 A4 Avant. Onneksi hommasta selviää listojen/kiinnityksen vaihdolla.
Sinänsä homma harmittaa, kalliissa ja uudehkossa autossa on samantyppisiä vikoja kuin vanhassa Ladassa. Taitaa olla koritakuu lähinnä markkinointikikka?! Onko kukaan muuten koskaan hyötynyt millään tavoin Audin koritakuusta? Mitähän ylipäätään luetaan korin osiksi?
Sinänsä homma harmittaa, kalliissa ja uudehkossa autossa on samantyppisiä vikoja kuin vanhassa Ladassa. Taitaa olla koritakuu lähinnä markkinointikikka?! Onko kukaan muuten koskaan hyötynyt millään tavoin Audin koritakuusta? Mitähän ylipäätään luetaan korin osiksi?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Koritakuun piiriin kuuluu KORI, haloo haloo!
Niin, mikä kuuluu koriin? Mihin kategoriaan korin listat mielestäsi kuuluvat?
Mihin kategoriaan kuuluu:
-Oven kahvat
-Lukot
-Lasit
-Moottorin kumityynyt
-Pakoputkisto
-Kattoverhoilu
-jne. jne.
Eli ne ovat kiinnitetty koriin, ei korin osia, haloo! Koriin kuulunee auton väriin maalatut kantavat rakenteet, sekä ovet ja luukut. Oliko oikein?
Tällaisesta kategoriasta löytyy ainakin kumilistat:
MOLDINGS AND COVERS
FOR BUMPERS, DOORS
AND SIDE PANELS
Linkki räjäytyskuvaan:
http://www.elcats.ru/audivw/vag5.asp?subm=%CF%EE%E8%F1%EA&btsnr=853-10&cid=218
Siellä osa 34 ja 36.
Olet ilmeisesti oikeassa siinä että koriin kuuluvat vain maalatut osat. Koska Audissa ei ole ruostumattomuustakuuta kuin korille, esim. tukivarret ja pohja altapäin (ei maalattu!) eivät ole minkään takuun piirissä => saavat rauhassa ruostua ruostua puhki viidessä vuodessa?!
Eli mitäs kuuluu auton koriin.
Auton koriin kuuluvat kyllä siihen kiinteästi liitetyt osat, jotka vaaditaan, jotta autoa voisi pitää viimeisteltynä ja ajokelpoisena.
Eli kyllä nuo listatkin kuuluu. Jos eivät kuulu, niin pitäisi ilmoittaa takuuehdoissa, ettei takuu koske koriin kiinnitettyjä listoja ym.
Auton avaimet eivät kuulu auton koritakuun piiriin, kun ne ovat vain auton tarpeistoa. Muut auton koriin eli ulkokuoreen liitetyt, vaikkakin irrotettavissa olevat listat, helat ym. ovat auton ainesosia, jotka kuuluvat autoon => auton koritakuun piiriin.
Ottakaa vaikka vertailukohteiksi asunto: huoneiston ovi porraskäytävään ja siinä oleva postiluukku (ainakin vanhoissa taloissa vielä on). Mistäs asunnon myynyt grynderi vastaa (ja ilman takuutakin): koko ovesta kaikkine heloineen ja vitkuttimineen. Jos ne eivät kestä tavallista käyttöä kohtuulliseksi katsottua aikaa, niin kyse on tavaran virheestä, jonka grynderi joutuu korjaamaan omalla kustannuksellaan.(Esim. listat tippuvat ...)Auton on kestettävä tavallista ajoa muutama vuosi. Ja jos auton korilla = ulkoseinillä kaikkine heloineen ja listoineen on aikaan sidottu takuu, niin kyllä sen pitäisi kattaa nuokin listat....
Niimpä "pitäisi kuulua" niimpä.... siis varmaa tietoa... huh huh!
Että siitä vaan kinumaan koritakuuseen. Odottelen innolla kuulumisia....
Sain ilmaiseksi ko. listat tuossa kesällä eli kyllä minulla on sen verran auktoriteettia tietämykseni perusteeksi. Tai sitten olen niin hyvä asiakas tai jokin muu peruste vaikutti asiaan.
Mutta en lähde väittämään, että kaikki onnistuvat vaatimuksissaan. Meillähän ei Suomessa ole tuosta asiasta vielä mitään vakiintunutta käytäntöä. Tietoa minulla on melkoisesti, mutta vain muiden esineiden ainesosista ja tarpeistoista. Ja olen sen verran laiska, etten viitsi nyt ruveta selvittämään, miten hyvin tietoni ovat sovellettavissa autoihin. Niistä en kovin paljon tiedä, kun minulle riittää, että kulkuvälineeni on käyttökuntoinen.
Lisäksi asiaan voi vaikuttaa sekin, miten paljon asiakas tietää kuluttajan suojasta perustellessaan vaatimuksiaan.
Niin se voi ollakkin, mutta tuohon koritakuuseen nuo osat eivät kuulu, kuten aiemmissa viesteissä on kyselty!
Kannattais varmaan siirtyäkin Ladaan jos ei varaa ole muutaman kymmenen euron hintaisia listoja ostaa...
Eihän kyse varallisuudesta ole vaan uuden auton ruostumisesta!
Tosi huono.
Ladassa olisi ihan sama ongelma edessä muutama muu lisää...
Minun autooni (A4 Avant 98) on vaihdettu ovilistat niin, etten maksanut niistä mitään. Ne kestävät nyt sitten taas viitisen vuotta, jos rakennetta ei ole paranneltu.
Eli vaihtelee... Tiedä sitten, mistä on kyse, että toiset onnistuu ja toiset ei. Onko eri liikkeissä eroa käytännöissä.
Mistä liikkeestä sait ovilistat takuuseen? Käsittääkseni asia päätettiin kohdallani maahantuojalla, ei liikkeessä (Laakkonen), eli ehkä kyseessä oli myyjän takuu?
Sillä ei kuulemma ole mitään tekemistä asian kanssa että minulla on n.s. tuontiauto, kaikki paperit ja huollot kylläkin OK, tarkistivat tiedot viimeisen päälle. Kysyin asiaa ihan suoraa ja syynä oli nimen omaan koritakuun kattavuus, ei huoltotietojen/historian puutteellisuus tai että auto on itse tuotu maahan.