Tietoa kilpikonnista!

Konnuus

Kehoittaisin kaikkia, joilla ei vielä ole kilpikonnaa mutta haluaisi hankkia sellaisen, hakemaan tietoa SEKÄ maakilpikonnista että vesikilpikonnista; juuri noilla hakusanoilla.

Näin vältettäisiin se, että yhä useampi kilpikonna joutuu viettämään hamsterin/marsun elämää, kutterinpuruilla maaten ja porkkanaa rouskuttaen.. =0(

Tämä on tärkeä asia,jota meistä moni konnaharrastaja on useinkin ajatellut ja ihmetellyt; miten ihmeessä jotkut konnat ovat viettäneet useita kuukausia, jopa vuosia, perheessä jossa sitä hoidetaan kuin marsua eikä sen tarkkaa lajinimeä edes tiedetä.

Kun on sitten tehnyt lukemansa perusteella päätöksen, KUMPIKO konnatyyppi olisi hyvä, on hyvä alkaa sitten miettiä mahdollista lajia. Yleensä monilla maakonna-infosivuilla jo kerrotaankin noista yleisimmistä lajeista sekä niiden hoidosta.

Nykypäivän netti-avaruudessa löytää helposti, melkein millä tahansa hakusanalla tietoa melkein mistä tahansa. Epäilenkin että moni ihminen ei vain välitä.. Ja luotetaan vain naapurin tai eläinkauppiaan ohjeisiin, mitään kyseenalaistamatta tai epäilemättä.

Tiedän että viestini kuulostaa jyrkältä, mutta sen on tarkoitus ollakin jyrkkä. Yhä enemmän ja enemmän pursuaa sieltä ja täältä tapauksia, joissa toimitaan ikäänkuin yritettäisiin kiivetä "pylly edellä puuhun".. =0(

Ensin otetaan eläin josta ei tiedetä mitään, tehdään heti alkuunsa kaikki mahdolliset virheet jne. Sitten pahimmassa tapauksessa eläin sairastuu, ja vasta SITTEN kysytään huolestuneena eri foorumeilla että "mikähän on nyt eläin paralla hätänä"?!

Kyllä tämä pätee monien muidenkin eläinten kohdalla, mutta aika paljon sitä ilmenee juuri matelijoiden kohdalla, joiden hoito ei olekaan välttämättä niin yksinkertaista; ainakaan verrattuna jyrsijöihin jotka jo tasaläpöisyytensä vuoksi ovat helpommin hoidettavia. Puhumattakaan ruokinnan helppoudesta; niillehän on paljon erilaisia ja laadukkaita valmisruokia ym. -pellettejä olemassa.

Joten, ei muuta kuin sankoin joukoin tietoa hakemaan =0) Ja samalla levittämään sanaa tiedon TARPEELLISUUDESTA; ja tutustuttakaa siinä ohessa tuttavanne ja sukulaisennekin matelijoiden kiintoisaan maailmaan ;0) Näin tieto ja oikeat käsitykset pääsevät leviämään laajemmaltikin.

5

1144

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turtle WAX
      • Konnuus

        Hyvä juttu "Törttel Wäx" kun hokasit laittaa noita linkkejä ;0) Jos olisin itse ollut fiksumpi, olisin tajunnut laittaa noita näkyville =0)

        Joten, tuosta vain poimimaan sopivaa (ehkäpä tuo Herppi.net sisältää kumminkin hiukan enempi tutkittua ja käytännössä hyväksi koettua tietoa..!)

        Ja laittakaa ihmisille sanaa kiertämään..! Missä näkee tai kuulee matelijoiden tai muiden eksoottisempien eläinten pidosta, kannattaa avata sanainen arkku ja infota heitä hakemaan tietoa netistä =0) Ja nimenomaa sitä OIKEAA tietoa.


      • turtle WAX
        Konnuus kirjoitti:

        Hyvä juttu "Törttel Wäx" kun hokasit laittaa noita linkkejä ;0) Jos olisin itse ollut fiksumpi, olisin tajunnut laittaa noita näkyville =0)

        Joten, tuosta vain poimimaan sopivaa (ehkäpä tuo Herppi.net sisältää kumminkin hiukan enempi tutkittua ja käytännössä hyväksi koettua tietoa..!)

        Ja laittakaa ihmisille sanaa kiertämään..! Missä näkee tai kuulee matelijoiden tai muiden eksoottisempien eläinten pidosta, kannattaa avata sanainen arkku ja infota heitä hakemaan tietoa netistä =0) Ja nimenomaa sitä OIKEAA tietoa.

        Konnamaa hieman arveluttava mutta hyvä saitti sekin, parhaan neuvon saa toiselta harrastajalta. oikeastaan usamman harrastajan mielipiteistä on helpoin vetää omat johto päätökset miten hoitaa kilpi´konnia oikein.


      • Konnuus
        turtle WAX kirjoitti:

        Konnamaa hieman arveluttava mutta hyvä saitti sekin, parhaan neuvon saa toiselta harrastajalta. oikeastaan usamman harrastajan mielipiteistä on helpoin vetää omat johto päätökset miten hoitaa kilpi´konnia oikein.

        Jälleen koen ajankohtaiseksi nostaa tätä ketjua; tuntuu että nykyisin jälleen ollaan menossa alaspäin näiden maakonnienkin kanssa mikä koskee tiedonkeruuta ja maakonnan habituksen ymmärtämisessä..!

        Tämä ei siis ole nyt kellekään henkilökohtaisesti kohdistettu viesti, vaan näen tarpeelliseksi julistaa tätä sanomaa vähän sinne ja tänne; toivoen että riittävän moni ottaa onkeensa ja hankkii oikeanlaista tietoa maakonnista ennen hankkimista.

        Herppi.net taitaa olla käytetyin, myös luotettavinta tietoa sisältävä foorumi tällähetkellä!


    • nonturtle

      Kilpikonnat / Oikea hoito
      Terveellinen ruoka
      Käyttäytyminen
      Hartmut Wilke/ Uwe Anders
      TAMMI

      hinta 5e/postikulut Kirja on täysin käyttämätön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe