Tietoa kilpikonnista!

Konnuus

Kehoittaisin kaikkia, joilla ei vielä ole kilpikonnaa mutta haluaisi hankkia sellaisen, hakemaan tietoa SEKÄ maakilpikonnista että vesikilpikonnista; juuri noilla hakusanoilla.

Näin vältettäisiin se, että yhä useampi kilpikonna joutuu viettämään hamsterin/marsun elämää, kutterinpuruilla maaten ja porkkanaa rouskuttaen.. =0(

Tämä on tärkeä asia,jota meistä moni konnaharrastaja on useinkin ajatellut ja ihmetellyt; miten ihmeessä jotkut konnat ovat viettäneet useita kuukausia, jopa vuosia, perheessä jossa sitä hoidetaan kuin marsua eikä sen tarkkaa lajinimeä edes tiedetä.

Kun on sitten tehnyt lukemansa perusteella päätöksen, KUMPIKO konnatyyppi olisi hyvä, on hyvä alkaa sitten miettiä mahdollista lajia. Yleensä monilla maakonna-infosivuilla jo kerrotaankin noista yleisimmistä lajeista sekä niiden hoidosta.

Nykypäivän netti-avaruudessa löytää helposti, melkein millä tahansa hakusanalla tietoa melkein mistä tahansa. Epäilenkin että moni ihminen ei vain välitä.. Ja luotetaan vain naapurin tai eläinkauppiaan ohjeisiin, mitään kyseenalaistamatta tai epäilemättä.

Tiedän että viestini kuulostaa jyrkältä, mutta sen on tarkoitus ollakin jyrkkä. Yhä enemmän ja enemmän pursuaa sieltä ja täältä tapauksia, joissa toimitaan ikäänkuin yritettäisiin kiivetä "pylly edellä puuhun".. =0(

Ensin otetaan eläin josta ei tiedetä mitään, tehdään heti alkuunsa kaikki mahdolliset virheet jne. Sitten pahimmassa tapauksessa eläin sairastuu, ja vasta SITTEN kysytään huolestuneena eri foorumeilla että "mikähän on nyt eläin paralla hätänä"?!

Kyllä tämä pätee monien muidenkin eläinten kohdalla, mutta aika paljon sitä ilmenee juuri matelijoiden kohdalla, joiden hoito ei olekaan välttämättä niin yksinkertaista; ainakaan verrattuna jyrsijöihin jotka jo tasaläpöisyytensä vuoksi ovat helpommin hoidettavia. Puhumattakaan ruokinnan helppoudesta; niillehän on paljon erilaisia ja laadukkaita valmisruokia ym. -pellettejä olemassa.

Joten, ei muuta kuin sankoin joukoin tietoa hakemaan =0) Ja samalla levittämään sanaa tiedon TARPEELLISUUDESTA; ja tutustuttakaa siinä ohessa tuttavanne ja sukulaisennekin matelijoiden kiintoisaan maailmaan ;0) Näin tieto ja oikeat käsitykset pääsevät leviämään laajemmaltikin.

5

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turtle WAX
      • Konnuus

        Hyvä juttu "Törttel Wäx" kun hokasit laittaa noita linkkejä ;0) Jos olisin itse ollut fiksumpi, olisin tajunnut laittaa noita näkyville =0)

        Joten, tuosta vain poimimaan sopivaa (ehkäpä tuo Herppi.net sisältää kumminkin hiukan enempi tutkittua ja käytännössä hyväksi koettua tietoa..!)

        Ja laittakaa ihmisille sanaa kiertämään..! Missä näkee tai kuulee matelijoiden tai muiden eksoottisempien eläinten pidosta, kannattaa avata sanainen arkku ja infota heitä hakemaan tietoa netistä =0) Ja nimenomaa sitä OIKEAA tietoa.


      • turtle WAX
        Konnuus kirjoitti:

        Hyvä juttu "Törttel Wäx" kun hokasit laittaa noita linkkejä ;0) Jos olisin itse ollut fiksumpi, olisin tajunnut laittaa noita näkyville =0)

        Joten, tuosta vain poimimaan sopivaa (ehkäpä tuo Herppi.net sisältää kumminkin hiukan enempi tutkittua ja käytännössä hyväksi koettua tietoa..!)

        Ja laittakaa ihmisille sanaa kiertämään..! Missä näkee tai kuulee matelijoiden tai muiden eksoottisempien eläinten pidosta, kannattaa avata sanainen arkku ja infota heitä hakemaan tietoa netistä =0) Ja nimenomaa sitä OIKEAA tietoa.

        Konnamaa hieman arveluttava mutta hyvä saitti sekin, parhaan neuvon saa toiselta harrastajalta. oikeastaan usamman harrastajan mielipiteistä on helpoin vetää omat johto päätökset miten hoitaa kilpi´konnia oikein.


      • Konnuus
        turtle WAX kirjoitti:

        Konnamaa hieman arveluttava mutta hyvä saitti sekin, parhaan neuvon saa toiselta harrastajalta. oikeastaan usamman harrastajan mielipiteistä on helpoin vetää omat johto päätökset miten hoitaa kilpi´konnia oikein.

        Jälleen koen ajankohtaiseksi nostaa tätä ketjua; tuntuu että nykyisin jälleen ollaan menossa alaspäin näiden maakonnienkin kanssa mikä koskee tiedonkeruuta ja maakonnan habituksen ymmärtämisessä..!

        Tämä ei siis ole nyt kellekään henkilökohtaisesti kohdistettu viesti, vaan näen tarpeelliseksi julistaa tätä sanomaa vähän sinne ja tänne; toivoen että riittävän moni ottaa onkeensa ja hankkii oikeanlaista tietoa maakonnista ennen hankkimista.

        Herppi.net taitaa olla käytetyin, myös luotettavinta tietoa sisältävä foorumi tällähetkellä!


    • nonturtle

      Kilpikonnat / Oikea hoito
      Terveellinen ruoka
      Käyttäytyminen
      Hartmut Wilke/ Uwe Anders
      TAMMI

      hinta 5e/postikulut Kirja on täysin käyttämätön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4693
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      74
      4481
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      14
      3596
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      137
      3193
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      191
      2909
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      40
      1855
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      74
      1604
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1535
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1311
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      19
      1212
    Aihe