Olen aina ajatellut tämän puolueen olevan moraalisesti korkealla tasolla. Sellainen puolue joka huolehtii kansalaisista olkoon rikas tai köyhä. Kuulukoon mihin puolueeseen tai uskontoon tahansa. Mutta tämä näkemys on nyt minulla kyllä alkanut rapistua. En voi pitää oikeudemukaisena sitä, että vähävaraiset jätetään oman onnensa nojaan. Tälläisinä aikoina kun elinkustannukset ovat nousseet huimasti. Kaiken inhimillisen tasapuolisuuden nimissä on kokoomuksen pikaisesti aloitettava korjaamaan vähävaraisten asemaa. Ei voi olla niin, että vain varakkaille jaetaan etuisuuksia. Kysykää kannattajiltanne mielipidettä. Uskon, että monet teitä äänestäneet haluavat, että muutkin kuin rikkaat voivat elää tässä maassa normaalia elämää. Sosiaalimenoihin on saatava nykyaikaa vastaavat korotukset ja ihmiset luukuilta ja ruokajonoista ihmisarvoiseen elämään. Turha väittää sen olevan rahasta kiinni. Kyllä se on teistä.
En tiennyt Kokoomuksen
11
202
Vastaukset
- hehehehehehehehehehehh
misä olit ja muut sinunlaisesi kun uulluun ja luetun ymmärrystä koulussa opetettiin
Poliittinen puolue on kuin helppoheikki torilla
paljon puhuu paskaa ja myy huonoa tavaraa
mahtaa ottaa pattiin kannattas ajatella ensin eikä päättömänä seurata kaikkea mitä mainostaja sinulle syöttää
MEDIALUKUTAITO JA OMAN AIVOJEN KÄYTTÖ ON SALLITTUA
KOKOOMUSLAISILLE SE ON VAIKEAA KOSKA NIILLÄ AIVOKAPASITEETTI ON MUUTENKIN RAJALLISTA
ps en pyydä anteeksi enkä toivo
MINÄ TIEDÄN - ei ole oikeesti olemassa
Et kai sä oikeesti kuvittele, että kokoomus jakaisi hyvinvointia köyhille?
Ei kuule jaa, ei edes keskiluokalle.
Ihminen on tois-sijainen.
Kokoomuksen tärkeä tehtävä on ajaa rahan asiaa.
Siihen ryhmään ei kuulu muita kuin varakkaita kansalaisia.
Sellaisia, jotka ovat suuromistajia yrityksissä ym.
Tavallinen ihminen on kokoomukselle tärkeä vain silloin kun on vaalit.
Yksin näiden suuromistajien äänet ei riitä siihen, että kokoomus voittaisi vaaleissa.
Siihen tarvitaan niitä tyhmiä, jotka uskovat kokoomuksen vaalilupauksiin, joita se ei koskaan toteuta.
Entisen kokoomuksen puheenjohtajan (Ilkka Suominen) sanoja lainaten, kun tältä kysyttiin, miksi vaalien alla olitte asiassa eri kannalla: "lupaus oli vain vaalimatematiikkaa"!!!!- järkevä ihminen
odotakaan mitään vähävaraisten tukemista. Pitää ymmärtää lähtökohdat: mitä varten Kokoomus on perustettu. Ei sitä ole perustettu mitään taloudellista tasa-arvoa varten. Se, mitä vaalipropagandassa luvataan, on jotain muuta. Sitä ei saa ottaa todesta. Se ei tarkoita mitään. Sen tarkoitus on tuoda ääniä.
Otetaan rinnalle SDP: sillä on (tai on joskus ollut) aivan toiset lähtökohdat aikojen alussa. Niiden tarkoitus oli ajaa vähävaraisten asioita varsinkin silloin, kun elettiin 1900-luvun alkua ja sen jälkeistä aikaa. Aina 1960-luvulle ja vähän siitä eteenkinpäin SDP pysyi linjaamassaan ohjelmassa ja saavutti melkeinpä kaikki tavoitteet mitä se oli tavoitellut.
Viimeiset 20-25 vuotta olleet vuosia, jolloin Kokoomus ja SDP ovat alkaneet muistuttaa toisiaan. Ainut pesäero saavutetaan haukkumalla toista (ainakin julkisuudessa). Sanoisin, että enemmän SDP kuin Kokoomus on kulkenut Kokoomuksen suuntaan ja monasti siitä oikealta ohikin. Näissä asioissa pitää olla tarkkanäköinen ja peilata puolueen kantoja siihen, mitkä ovat olleet niiden alkuperäiset tavoitteet ja kuinka kauas niistä on jouduttu.
- taitaa olla
Vähävaraisille suunnatut elvytystoimet myöhennetään "tulevan vuoden maaliskuuhun"! Pankeille tuki lankeaa heti.
Yhdysvalloissa - Kokoomuksen Ihmemaassa - sentään ajatellaan, että vähävaraisille suunnattu muhkea elvytystuki tulee heti kulutukseen, ei sukanvarteen niinkuin rikkaimmalle kansanosalle aiottu tuki näyttää tehneen! - luokkavihollinen
olet avannut silmäsi. Kokoomuksen kannatus sen kuin kasvaa, ja sinunlaiset yhteiskunnan jarrut eivät ole Kokoomukseen koskaan kuuluneetkaan.
Muutenkin ihmettelen tuota "silmiesi avautumista". Kokoomuksen politiikka on ollut homogeenistä jo vuosikymmenien ajan. Samaa ei voi sanoa vasemmiston öykkäröinnistä. Ja nytkö olet sitten juuri keksinyt, että vasemmiston politiikka olisi sitä oikeaa ja Kokoomuksen väärää? Ja varsinkin kun katselee tehtyä politiikkaa, niin eikös se ollut itse vasemmistoliitto hallituksessa kun historian suurimmat veronalennukset toteutettiin.
Niin, sinun lähtökohtasi selvästi on, että kaikkien yritysten tulos ja kaikki omaisuus muutenkin on jotakin yhteistä omaisuutta, jota valtio sitten jakaa.
Minä lähden siitä, että se on yrityksen ja sen omistajien välinen asia miten he tuloksensa ja tehdyn työnsä kuluttavat.
Valtion yritykset ovat tietysti eriasia, koska onhan valtiolla tähän omistajan mielessä oikeus puuttuakin. Valitettavasti vasemmisto on tehnyt yritysten kanssa niin muhkeat optiojärjestelmät, että raha vaihtaa omistajaa. Tosin tässäkin kohtaa täytyy todeta, että kyllä ne valtion yritykset ovat tuoneet valtionkin kassaan pitkän pennin.
Ei missään nimessä. Sosiaalimenoja käytetään jo nykyiselläänkin väärin. Ja mitä ruokajonoihin tulee, niin kyllä se edelleenkin on siitä jonottajasta ihan itsestään ja hänen tahdostaan kiinni. Kyllä ilmaista leipää kannattaa vähän jonottaakin. Voipahan nekin säästöt vetää sitten kurkusta alas..
Paitsi, että ei ole rahaa. Kai nyt ymmärrät, että Suomi joutuu rahoittamaan teidän laiskojen paskojen hyvinvointia jo nyt velkarahalla. Suomessa on bkt:hen nähden maailman suurimmat sosiaalimenot. Eikö sen luulisi jo riittävän? Varsinkaan kun tuollakaan rahalla sitä hyvinvointia ei ole pahemmin pystytty luomaan. Ihmisiä tapetaan kaduilla ja kotona, perheväkivalta sen kuin kasvaa, sosiaaliset ongelmat ovat räjähtämässä käsiin, itsemurhatilastot ovat maailman huippuluokaa jne, jne. Kuinka paljon haluat sitä sosialismiasi vielä harrastaa!?- ooioioioioioi
ota ne lääkkeesi ja mee petiin
sä et oo varmasti ees syntynäkkää ennen viime lamaa ku juttus o noin tyhmiä ja onttoja
isänäs sanon sulle poikani ota lääkkeet ja käy nukkuu - 3012
Voi herranperkele sentään
"Ei missään nimessä. Sosiaalimenoja käytetään jo nykyiselläänkin väärin. Ja mitä ruokajonoihin tulee, niin kyllä se edelleenkin on siitä jonottajasta ihan itsestään ja hänen tahdostaan kiinni. Kyllä ilmaista leipää kannattaa vähän jonottaakin. Voipahan nekin säästöt vetää sitten kurkusta alas.. "
Voiko noin IDIOOTTIA ollakkaan...mitähän kullankeltaista siellä "luokkavihollisen" korvienvälissä lilluukaan...eei ei se viskiä ole sehän on täyttä kusta. - luokkavihollinen
3012 kirjoitti:
Voi herranperkele sentään
"Ei missään nimessä. Sosiaalimenoja käytetään jo nykyiselläänkin väärin. Ja mitä ruokajonoihin tulee, niin kyllä se edelleenkin on siitä jonottajasta ihan itsestään ja hänen tahdostaan kiinni. Kyllä ilmaista leipää kannattaa vähän jonottaakin. Voipahan nekin säästöt vetää sitten kurkusta alas.. "
Voiko noin IDIOOTTIA ollakkaan...mitähän kullankeltaista siellä "luokkavihollisen" korvienvälissä lilluukaan...eei ei se viskiä ole sehän on täyttä kusta.ad hominemia.. Ainoa mitä kykenette vastineeksi antamaan on haukkumista ja räksytystä. Eli ei muutosta oppositio-politiikkaan tälläkään palstalla..
- sosialisoidaan
yhteiskunnan maksettavaksi ja voitot lyödään omiin taskuihin.
- luokkavihollinen
sosialisoidaan kirjoitti:
yhteiskunnan maksettavaksi ja voitot lyödään omiin taskuihin.
tuotakin lausetta tulette toistelemaan hypnoottisesti seuraavat vuodet.
Ensinnäkin systeemi on kehitetty vasemmiston aikana, joten tuo politiikka on erityisesti vasureiden tekeleitä. Se ero nykymenoon kuitenkin on, että enää sitä ei käytetä valta- tai puoluepolitiikan jatkeena.
Tuo lause perustuu siihen, että kun yritys tekee voittoa, niin yritys saa pitää rahansa. Tappiota tehdessään ja konkurssiin mennessään velat jäävät saamatta. Valtioyrityksissä tuo tietenkin tarkoittaa sosialisoimista, ja muissakin tapauksissa siihen on menty valtion typerän pankkipolitiikan vuoksi.
Itse jäin kuitenkin eilen pohtimaan tuon lauseen sisältöä, ja tulin siihen tulokseen, että se oli populismia.
Päteehän sama yksityiselle ihmisellekin. Jos tämä tekee konkurssin, niin tappiot sosialisoidaan. Sen sijaan voitoillaan hän saa tehdä mitä haluaa. Pitäisikö siis sama ajatus ulottaa myös yksityisiin työntekijöihin, joilta voitaisiin voitot eli palkka ottaa tiukan paikan tullen pois?
Toisekseen yrityksen sijoittaessa rahaa investointeihin, se ottaa aina riskin. Tällöin on luonnollista, että se myös saa kantaa riskiensä hedelmätkin itse. Yrityksen tulee tehdä myös voittoa, sillä muuten ei olisi järkeä investoida edes siellä ensimmäisessäkään paikassa.
Millä rahalla yritys sitten investoi. No useimmiten tämä tapahtuu velkarahalla. Normaalisti prosessi olisi siis pankin ja yrityksen välinen juttu. Jos pankki on niin tyhmä, että lainaa yritykselle rahaa tuosta vaan, ja yritys menee konkurssiin, niin luottotappio jää silloin pankin ongelmaksi. Suomessa ei kuitenkaan näin näytä olevan. Ja ei kyllä jenkkilässäkään. Nykyinen kriisihän on juuri tällaisesta tilanteesta lähtöisin. Terveessä yhteiskunnassa, jossa rahapolitiikka on terveellä pohjalla, nämä tilanteet eivät ole ongelma. Paha saa siis palkkansa.
Mutta joka tapauksessa siis yrityksen kaatuessa, velat jäävät enemmän tai vähemmän yhteiskunnan maksettavaksi. Koska vasemmisto kirkuu yrityksiltä yhteiskuntavastuuta työntekijöidensä suhteen, niin homman pitäisi pelata myös toiseen suuntaan. Eli jos yritys kaatuu, niin eikö sitten yhtälailla tulisi takavarikoida työntekijöidenkin omaisuus? Nimittäin työntekijöiden jos kenen vikahan se on jos ei firmassa mene hyvin.
Paras malli olisi tietenkin sellainen, jossa jo irtisanomisvaiheessa työntekijä joutuisi luovuttamaan omaisuutensa yritykselle, ja maksamaan maksetut palkat korkojen kera takaisin..
- voi yhdistää noita kahta?
Kyllä pitää olla poltsi hukassa että voi edes vitsinä heittää ajatuksen Kokoomuslaisesta moraalista - mitähän se voisi oikein olla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1225115Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303658No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
- 411560
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241504- 231391
- 141292
- 271198
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221117