miten pääsee eroon sellaisesta tyhmästä jännittänisestä ja punastelusta? tätä on etenkin silloin kun olen ihmisten kanssa joita en vielä tunne kunnolla. aloitin nyt uuden koulun ja tätä tapahtuu lähes joka päivä! se on rasittavaa. etenkin esim, ruokailutilanteessa tai kahvilassa olen todella hermostunut. pelkään että joku sanoo minulle jotain ja sitten punastun todennäköisesti. en ymmärrä miksi! ruokalassa luokkalaiseni kysyi, missä kävin parturissa, no menin punaiseksi. tai jos joku kysyy poikaystävästäni, niin punastun heti. miten saan jämäkkyytä itseeni, etten olisi tälläinen. todella rasittavaa, en osaa olla oma itseni koska mietin vain mitä joku kysyy ja miten punaiseksi menen. joka tilanteessa tätä ei tapahdu, mutta yleensä silloin kun olen ei niin tuttujen kanssa esim. luokkalaisten. haluan itsevarmuutta ja luottamusta itseeni, mitä pitäisi tehdä?? auttakaa!!!!
punastelen, mutta miksi,,,,
tää on niin inhottavaa....
2510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Saitko suunvuoron kotona asuessasi(vai asutko edelleen). Kuunneltiinko kommenttisi vai ohitettiinko olan kohautuksella. Aliarvioitiinko mielipiteesi tai sinut muutoinkin? Saitko olla mukana kun tuli vieraita vai nolattiinko sinut joskus vieraiden läsnäollessa? Mietipä näitä. Jos parikin kohtaa osuu kohdalle hae tarpiaa. Joku hyvä juttelukaveri olis tärkeä nyt saada. punastelu vaikuttaa kohta koko sosiaaliseen elämääsi ja siitä voi tulla sellainen lumipalloilmiö. Se vaan suurenee!!!
itsellä on lähes samanlainen tilanne ehkä pahempikin koska nykyään pysyttelen yleensä hiljaa noissa tilanteissa ja se välttely ei ole hyvä. Mutta olen hakenut apua eli käyn terapiassa(kognitiivinen käyttäytymisterapia) sielä ei ole pelkkää puhumista vaan myös harjoitellaan niitä tilanteita jotka jännittää ja on vaikeita tosin vielä ei ole ollut kun vasta aloitin terapian. Mutta ymmärrän sinua se on jotenkin ärsyttävää ja nöyryyttävää tuo punastelu vaikka muut sitä ei edes aina huomaa tai ainakaan välitä mut itsestä se tuntuu inhottavalta. Kannattaa harkita tota terapiaa tai edes ainakin juttelle jollekkin ongelmastasi.