Thors "esiintyy" tänään 10.2.2009 Kalevassa peräti kahteen kertaan:
1. Hän vaatii kunnille lisää rahaa kun Kajaani aikoo sanoutua irti pakolaisten "loppu"sijoittamisesta.
2. Mielipidesivulla Thors perustelee puolen sivun verran, miksi pakolaisia pitää saada Suomeen paljon enemmän.
Onko sen hormonit todellakin heittäneet volttia?
Thors tänään Kalevassa 2 kertaa
4
338
Vastaukset
- Rådklubbenilta
http://www.kaleva.fi/plus/Thors__Pakolaissopimusten_korvauksia_korotettava_779986 0
Korvausten pienuus on haitannut pakolaisten sijoituspaikkojen löytymistä kunnissa. Kajaanin kaupunginvaltuusto päätti joulukuussa pakolaissopimusten irtisanomisesta, mutta täytäntöön päätöstä ei ole vielä pantu.
http://www.kaleva.fi/plus/juttu779999_page0.htm
Kajaanin kaupunginvaltuusto päätti joulukuussa pakolaissopimusten irtisanomisesta, mutta täytäntöön päätöstä ei ole vielä pantu. Pahimmassa tapauksessa korvaukset menisivät, mutta uudet asukkaat jäisivät.
Kajaanilla on sopimus kiintiöpakolaisten vastaanottamisesta. Tammikuun lopulla Kainuuseen saapui somalialaisia kiintiöpakolaisia ja myöhemmin tänä vuonna on tulossa kongolaisia kiintiöpakolaisia. Lisäksi kaupungissa toimii ääriään myöten täynnä oleva 180-paikkainen vastaanottokeskus.
Turvapaikanhakijoiden virta kiihtyi loppuvuodesta
http://www.kaleva.fi/plus/juttu775245_page0.htm
Suomesta haki turvapaikkaa viime vuonna ennätysmäärä ihmisiä, yli 4 000. Loppuvuodesta tulijoiden virta kiihtyi niin, että syys-joulukuussa hakijoita saapui yli viisisataa kuukaudessa. Maahanmuuttoministeri Astrid Thorsin (r.) mielestä olisi viisasta varojen käyttöä, että Maahanmuuttovirasto ja poliisi saisivat lisäresursseja siihen, etteivät turvapaikkatutkinnat venyisi.
Alaikäisten määrä räjähti
Alaikäisiä yksin tulleita turvapaikan hakijoista oli viime vuonna 650, kun edellisvuonna heitä oli vajaat sata. Turvapaikkatutkintaa odottaa edelleen nelisensataa nuorta. Thors uskoo, että suurin piikki alaikäisten saapumisessa on ohitettu. - Nimetön
Tosiaankin tämä hyväkäs puhuu laista jo niin, kuin se olisi jo hyväksytty. Eli ressukka pitää täysin varmana lain läpi menoa. Nyt hyvät ihmiset sitä nimeä sinne adressiin, eduskuntaryhmien edustajat saavat perjantaina 13.2. klo 12.00 adressin kouraansa. Adressit.com/Astrit Thors ja EU:N vapaamielisin....Yli 28 000 nimeä jo on, mutta lisää mahtuu.
- pakkoruotsi.net
"2. Mielipidesivulla Thors perustelee puolen sivun verran, miksi pakolaisia pitää saada Suomeen paljon enemmän."
Mikä oli se syy?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3335687- 755163
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484246- 523901
- 433554
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1493304Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923115Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky192597- 432239
- 492158