Mikä ihme vaivaa?

N3it1

Olen loppuunpalamisen partaalla, kovan stressin ja henkisen paineen/ahdistuksen alla jo pitkään sinnitellyt yliopisto-opiskelija. Elämäni on ollut viime vuosina vaikeaa ja olen joutunut kokemaan paljon surua ja vastoinkäymisiä. Henkiset voimavarani ovat todellakin loppu.
Lisäksi mieltäni painaa jatkuvalla syötöllä epätietoisuus siitä, olenko fyysisestikään kunnossa, jo pitkään jatkuneiden oireilujeni vuoksi.
Astma ja allergiat mm. löytyivät tutkimuksissa, mutta ajoittain ympäri kroppaa sinne tänne tuleville tunnottomuusalueille en ole saanut minkäänlaista selitystä. Tunnottomat kohdat menevät todellakin tunnottomiksi, eikä ne tunne juuri mitään vaikka neulalla pistäisi. Osa alueista on jäänyt lopullisesti tunnottomiksi, kun taas osalle on palautunut tunto kokonaan, tai osittain. Olen ravannut labroissa sun muissa kuvauksissa, eikä niiden perusteella ole näkynyt ainakaan ms-taudista merkkejä. Selästäni on nikamakaaret poikki, mutta sekään ei ole käypä selitys tunnottomuuksille, sillä niitä ilmestyy joka puolelle kroppaa. Poden myös sydämen rytmihäiriöitä, johon joudun syömään propralia, mutta tokkopa oireiluni niistä johtuu.
Viikko sitten tulin kipeäksi ja minulla on ollut siitä saakka lievää kuumetta, oksentelua, päänsärkyä, ripulia, huimausta, heikotusta, lihassärkyä, kuumotusta(varsinki pään sisällä tuntuu niinku olis tuli palamassa), sekä korvastani lähti yllättäen tunto kokonaan pois poikaystäväni hieroessa niskojani. Kävin sairaalassa jälleen jossa tehtiin muutama testi ja passitettiin kotia syömään panadolia ku arvot näytti olevan kohillaan.
En enää jaksa tämmöstä elämää. Olen masentunut, enkä tiedä enää mitä minun pitäisi tehdä...
Kertokaahan mielipiteitä tai omista kokemuksista jos kuulostaa tutulle. Kaikki kommentit tervetulleita.

Kiitos avusta

5

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai terve

      Huomenta sinulle, jolla on noita vaivoja on vaikka muille jakaa.
      Olet kahlannut kaikki netin foorumit läpi, mutta et ole saanu minkäänlaista apua vaivoihisi.
      Otappa nyt itseäsi niskasta kiinni ja mene lääkäriin, niin vaivasi paranee ja sinusta tulee terve suomen kansalainen.

    • kuten masennus

      voivat salakavalasti hiipien ja pitkän ajan kuluessa aiheuttaa fyysisiä oireita. Oletko kuullut psykosomaattisista sairauksista? Ne ovat psyykkisiä sairauksia, jotka aiheuttavat selviä fyysisiä oireita, vaikka syy on psyykkeessä. (Fyysisten oireiden testauksessa ei löydy syytä). Mene juttelemaan psykologin tms. alan ammattilaisen kanssa; se ei ole ollenkaan hävettävää. Niin ja mielialalääkkeistä voi olla apua.

    • tutkittu

      borrelioosin mahdollisuus? Siinä kun oireet voivat olla hyvinkin epämääräisiä.

      • aiheutuva tunnottomuus

        eli kaiken tuon stressin vuoksi olet kaikin tavoin jännittynyt. Niskasikin on niin jumissa, että juuri niskat voivat aiheuttaa tuntopuutoksia sinnetänne.

        Stressi pitäisi saada jollain tavoin hallintaan. Jäisi ne sydänoireetkin pois.

        Niska/hartiat venytyksiä niin saat tuntosi palaamaan. Ellei sitten ole kulumaa niskassa tai oletko kaatunut tai retkauttanut niskasi?


    • Kivuton

      Oireesi sopivat hyvin tasapainoaistin toimintahäiriön aiheuttamiksi. Se voi haitata kehon fyysistä ja psyykkistä toimintakuntoa, hyvinvointia ja terveyttä monella tavalla.
      Häiriö aiheuttaa kroonista lihasjännitystä, jolloin adrenaliinin eritys lisääntyy. Samalla voi koko sisäeritysketju (hormonit) ja aineenvaihdunta joutua epätasapainoon.

      Tasapainoaistia voidaan hoitaa asentohoidolla, liikesarjoilla, jotka matkivat tasapainoaistin kaarikäytävien muotoa. Hoidon vaikutus perustuu painovoiman hyväksikäyttöön ja sen välitön vaikutus on lihasten rentoutuminen. Samalla
      adrenaliinitaso normalisoituu ja asentohoito auttaa kehon omaa säätelyjärjestelmää tasapainottamaan ainenvaihduntaa.

      Lisätietoja osoitteessa asentohoito.auttaa.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5375
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2136
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1770
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1723
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1505
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      30
      1437
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1300
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1068
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      207
      917
    Aihe