Eli suunnitteilla kevät/kesä -09 sekarotuinen pentue, isä kääpiösnautseri ja emä kääpiösnautseri/coton.
Kiinnostuneet voivat kysyä lisätietoja sähköpostitse! : )
Kiinnostuneet voivat kysyä lisätietoja sähköpostitse! : )
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eikö mielestäsi maailmassa ole vielä tarpeeksi sekarotuisia piskejä ?
Toivottavasti rakkisi ovat edes terveystutkitut perinnöllisten sairauksien varalta.
Oma koirani on hyväluonteinen ja kiltti, samoin uros, eivätkä kaikki halua kallista rotukoiraa. Tässä heille vaihtoehto.
Ja eivätpä ne kaikki rotukoiratkaan terveitä ole tutkimuksista huolimatta. Juuri tuli surullinen dokumentti tästä...
Miksi ihmeessä vain rotukoirilla saisi teettää pentuja, usein kärsivät sisäsiitosongelmista...
Jos ihminen haluaa koiran kaveriksi, eikä näyttelyesineeksi, ei liene väliä onko koira sekarotuinen vai rotukoira.
Kukin tavallaan, hyvässä hengessä, eikö?
Mutta valitettavaa on myös se että näillä sekoituksilla myös rahastetaan, juuri niitä ihmisiä jotka haluavat koiran seurakseen ei näyttelyyn eivätkä papereitakaan tarvitse. Sekarotuisesta olen itse valmis maksamaan korkeintaan 200 euroa. Mutta olen samaa mieltä kanssasi että tuo sisäsiittoisuus on ns. rotukoirilla jo mennyt sairauden puolelle.
Kaikenmaailman katkeroituneet "rotu"koiratehtailijat täällä palstoilla mellastaa kun ei saa omia sairaita yksilöitänsä kaupaksi tuhansilla euroilla. Ymmärtäähän sen että niitä vähä hatuttaa...Älä niistä välitä.
Mutta parempihan se olis tietty tehdä se vähän enemmän tollasilla alkukantaisilla tai ainakin enemmän sekoittuneilla, kuin vain toisen (emän) puolelta sekoittuneella.
Toisaalta kunhan edes vähän tulee uutta, vierasta verta sukuun, niin kyllä se elinvoimaa parantaa.
Jatka vaan haluamallasi linjalla.
... Eli pentuja saa tulla katsomaan etukäteen meille kotiin, ja toivon että niiden kuulumisia kerrotaan jatkossakin.
Ja emä leikkautetaan tämän yhden pentueen jälkeen, eli tehdasta ei olla perustamassa : ).
se, että tulevien pentujen luonne seuraa kuitenkin todennäköisemmin kyseisen rodun luonnetta, eli on edes vähän paremmin ennustettavissa millaisia pennuista tulee..
Myös turkinlaatu pysynee samanlaisena.
Rotukoirilla rahastaminen mahdollistaa sen sekarotuistenkin kohdalla.
sekarotuisiakin koiria, ja hyvin harkittu niitten teettäminen. Minulla ei siis ole mitään sekarotuisia vastaan.
Mietityttää kuitenkin, että ovatko vanhemmat terveystarkastettuja perinnöllisten sairauksien osalta? Eli kääpiösnaurtserilla silmät ja varvasanomalia, cotoneilla silmät ja polvet? Nuo kun voivat hyvin periytyä vaikka uutta verta linjaan ottaakin, niin ikävää kuin se onki.. :(
Toivottavasti olet vastuullinen kasvattaja ja huolehdit siitä, että et teetä pentuja jotka saattavat vaikka vain piilevästi periyttää näitä sairauksia.
Maailmaan pitäisi saada enemmän terveistä tutkituista vanhemmista teetettyjä sekarotuisia/mixejä.
jo etukäteen, myös "äitille". Olen ihmetellytkin millaiset ihmiset ostavat koiran (hinnakkaitakin) ilman että ovat käyneet katsomassa niitä kotonaan ? Me ollaan aina käyty valitsemassa koira siinä vaiheessa kun ovat vähän alkanut saada selvää luonteesta, näin myös tuttavani ovat tehneet. Ja aina on kasvattajat kyselleet kuulumisia, vuosia luovutuksen jälkeenkin ja samalla kertoilleet sisarusten kuulumisia.
ja kasvatti juuri noita rotuja ylöjärvellä.
Maailma on kukkurallaan rotukoiria, jotka vain sairastelevat. Tuollainen rotuyhdistelmä olisi on tosi järkevä, sillä semmoisen luulisi olevan suht. vailla sairauksia ja ruumiillisia rakenneongelmia, joita esiintyy esin bulldogeilla.
En käsitä, miksi jotkut näkevät sekarotuiset koirat jotenkin miinuspuoleisina! Niistähän löytyy vain plussaa!
kuitenkin suurelta osaltaan käppänää ja niilläkin sairuksia löytyy.
mites tosiaan tuo aloittaja pystyy todistamaan, ettei ne paperittomat rekut (jos kerran ovat käppäniä) oo sukua toisilleen?
ei se coton vai mikä lie, siellä välissä paljon auta, jos sekarotuisia tekee, niitä pitäisi sitten niitäkin tehdä oikein, ei näin
Eihän tuolla ylöjärven kennelissä cotoneita kasvatettu.
Ainakaan missään ei ole niin lukenut, enkä ole muutenkaan kuullut.
Vähemmän perinnöllisiä sairauksia on koirissa joissa on usempaa rotua. Sekarotuiset koirat tuovat geenivaihtelua ja elvyttävät pilalle jalostettua koirayhteiskuntaa. Tiedätkö edes miksi niitä perinnöllisiä sairauksia yleensä koirilla on? Saksanpaimenkoirilla on selkä, lonkka ja kyynär vaiboja, koska ne on jalostettu vääräselkäisiksi, mopseilla, bulldogeilla yms. on hengitystie ongelmia, koska niiden naamat on jalostettu ryttyyn. Spanieleista lehtiartilkkeli sanoo näin
"Koirien jalostuksen synnyttämät haitat ovat menneet niin pitkälle, että tutkijat ehdottavat ensimmäistä kertaa kokonaisen koirarodun hävittämistä.
Kyseessä on Suomen kolmanneksi suosituin seurakoirarotu cavalier kingcharlesinspanieli. Täydellistä kieltoa perustellaan sen kahdeksalla perinnöllisellä sairaudella ja liiaksi kavenneella geenivaihtelulla.
Joka toisella cavalierilla on äärimmäisen kivulias sairaus, syringomyelia. Pikkuaivot eivät jalostuksessa muutetun pään mallin takia mahdu paikalleen".
Mietihhän sitä kun seuraavaksi valitset mitä koiraa kutsut piskiksi.
Et sitten vanhempaa viestiä löytänyt johon vastaat kuin 10 vuotta vanhan :D
todistat varmaksi ettei vanhemmat oo jotain sukua?
Mikä sähköpostiosoitteesi on? Haluaisin saada lisätietoa tällaisesta pentueesta! :)