Osto eu-maasta

Hei,
Ostin Virosta paikallisesta supermarketista tarvikkeita yritykseeni. Miten nämä kirjaan kirjanpitoon? Entä kuinka toimin arvonlisäveron kanssa? Alvihan noista meni Viron periaatteen mukaisesti mutta se on eri kuin suomessa vastaavissa tarvikkeissa. Auttaakaahan avutonta!
2426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joo et saa kyllä viron alvia vähennettyä. Kirjaat ostot alv 0%.

Äänestä

Ei onnistu alvien kirjaaminen saataviin, kun olet sen viroon maksanut. Sinun olisi pitänyt ostaessasi jo pyytää ne tax freenä, eli alvit pois jo lähtömaassa. Voit tietysti vielä yrittää, että kyseinen kauppa palauttaisi alvit todistuksia vastaan yrityksellesi. Jokatapauksessa kirjaat oston alv0 tilille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avuton2 kirjoitti:

Hei,
Ostin Virosta paikallisesta supermarketista tarvikkeita yritykseeni. Miten nämä kirjaan kirjanpitoon? Entä kuinka toimin arvonlisäveron kanssa? Alvihan noista meni Viron periaatteen mukaisesti mutta se on eri kuin suomessa vastaavissa tarvikkeissa. Auttaakaahan avutonta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu