No olinpa somali kuskin kyydissä lentoasemalta hanasaaren kulttuurikeskukseen.Hän ei tiennyt missä se sijaitsee vaan ajoi hanasaaren voimalaitokselle.Kun sanoin että ollaan väärässä paikassa hän ei ymmärtänyt mitä tarkoitin.Miten on mahdollista että tällaiset kuskit saavat liitteen?He pilaavat Suomalaisen kuskin maineen.Katsotaanko katukuulustelussa läpisormien että vaaan saavat töitä
somalikuskit
asiakas1
152092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ei ole pakko tieda, vantaankusille on pakko tieda vain vantaan alue. otta viela kotkassa taksi ja kasky aja hanasareen ! tosi idiotti olet
Ei kukaan ole sanonut, että kyseesä on ollut Vantaan kuski, vai onko? Jos kyyti lähtee kentältä mikään ei todista, että kyseessä on Vantaalainen auto....suurimmat sählärit on yleensä kentältä lähtevät tsadilaiset, joka osaavat ajaa kentälle mutta eivät sieltä pois:)
Tämä viesti haiskahtaa, miten kyseinen kuski olisi osannut viedä sinut Hanasaaren voimalitokselle, eli miten hän olisi tienyt missä kyseinen laitos on, jos ei tiedä Hanasaaren kulttuurikeskustakaan?
Etkö itse tajunnut muka ollenkaan, että kusi ajaa aivan eri kaupunkiin? Kyllä kai sinäkin tajuat, mikä ero on Espoolla ja Helsingillä?
Kuulostaa enemmänkin suurelta provolta, kun todelta.
Kyllä itsellänikin ollut ne pari kertaa kun asiakas hanasaaren maininnut, hikikarpalot otsalla kun olen miettinyt kummalla puolella kaupunkia kulloinenkin hanasaari on. Espoon Hanasaarihan on yhtälailla Helsinkiä kuin Helsingin omakin Hanasaari, mitä nyt byrokraattinen kunnanraja sattuu menemään välistä. PK-seutu on muutenkin käytännössä niin yhtä kaupunkia ettei siinä tule välttämättä miettineeksi aina mistä se kunnanraja menee. Sitäpaitsi tuskin asiakas sanoi: Hanasaaren kulttuurikeskukseen, ESPOOSEEN. Helsingin Hanasaaressakin kun sattuu olemaan kultturellia toimintaa nykyään, verstaita ja näyttelyitä.
Kyllä ne kuskit aika taliaivoja ovat.
Kuskin kuuluu kyllä kysyä tarkennus epämääräiseen
ajo-ohjeeseen. Kannattaa myös aina tsekata mitä reittiä
kuski lähtee ajeleen, ettei tule ylimääräistä sight-seeingiä.
Asiakkaalla on oikeus vaatia ajoreitti!
yrität kertoo jotain asiaa niin ei mene perkele jakeluun kuin kädestä pitäen näyttämällä vaikka kaveri olisi asunut suomessa 10 vuotta..
Ei mene vieti perille jos et itsekään ymmärrä mitä selität.
Mikä on liite?
- Suomeksi kysessä on ammattiajolupa, ei liite.
Kuten lie moni muukin huomannut, yksi ja sama rasisti kirjoittelee eri nimimerkeillä somaliailaisia vastaan juttujaan. Tässäkin keskusteluketjussa on ensin aloittanut keskustelun nimimerkillä "Asiakas" ja sitten vastannut vielä ainakin kerran. Sinulle, rasisti, tiedoksi: somaliainen ja suomalainen kirjoitetaan pienellä kirjaimella.
Et tunnu sinäkään osaavan.
somalilainen - ei somaliainen
Liite-nimeä käytetään alalla yleisesti ammattiajoluvasta, sen tietävät ne joiden se tarvitseekin tietää.
Sen sijaan näitä juttuja olen kuullut jo monta vuotta, ja JOS ne ovat totta, niin ihmettelen että miten vähillä tiedoilla liitteen etellä-Suomessa saa. Siis JOS....
Kysyin lähtiessä tietääkö hän kohteen vai neuvonko häntä? Iman neuvojani hän ei olisi löytänyt, mutta kaikki onnistui hyvin. Toivottipa ´huvaa paivanjatko´ kun sai maksun.
Ehkä on niin, että taksikuskin homma ei ole valkosen miehen hommaa.
Hyviä on nämä pojat tekemään hommia. Nöyriä ja pitävät autosta huolta. Kotimaiset renkinulikat vaan inisee liksoista ja istuksivat vaan tauoilla.
mutta kommunikaatio asiakkaan ja keskuksen kanssa on saatava kuntoon. On osattava ja ymmärrettävä mitä sanotaan puolin ja toisin. Muuten homma varmaan menee ihan ok.
Tosin minun autoni ei tule ikinä tarjoamaan asiakkaille kyseisten kuljettajien suorittamia kuljetuksia. Syy on se, että tähän päivään mennessä en ole nähnyt ainuttakaan ko. porukkaan kuuluvaa, joka täyttäisi haluamani kriteerit. Heti, kun sellainen kaveri ilmaantuu, olen valmis syömään sanani ja palkkaamaan hänet töihin.
Olisin halukas ihan vaan mielenkiinnosta kuulemaan noista kriteereistä enemmän. Avaudu hyvä mies niin viisastutaan mekin.
By the way ... ei tuo kommunikaatio oiken pelaa näiden kotimaan kuskienkaan osalta. Sanotun ymmärtämisessäkin tuntuu olevan joskus ylipääsemättömiä vaikeuksia.