että vanhoillislestadiolaiset voivat käydä tällä palstalla ja saada oikeata Raamatun opetusta ja tietoutta.
Ei tarvitse olla pelkän rauhanyhdistyksellä opetettavan harhaopin varassa.
Ei tarvitse olla pelkän rauhanyhdistyksellä opetettavan harhaopin varassa.
Vastaukset 34
Vanhimmat
oikean opin valvojia ovat piispat! Yksikään heistä ei ole pitänyt vanhoillislestadiolaisuutta
harhaoppina tai kirkon virallisesta opetuksesta poikkeavana.
kaikki muutkin elävässä uskossa olevat ev.lutit ovat mielestäsi täysin samanlaisia ja -arvoisia uskovaisia kuin vanhoillislestadiolaiset.
Vai?
ns. leipäpiispoja?
ei välttämättä kommentoi. Tärkeintä on, että lukee ja sisäistää lukemansa.
nuorisoon vl-saarnaajilla on vaikeampi upottaa omia harhaoppejaan kuin vanhaan väkeen. Nuoret ovat valveutuneempia.
Näin oletan.
mutta tule "Tuomas" katsomaan, miten ihana on Siion virtoinensa.
Jopa Tampereen tuomiorovasti totesi lokakuun alussa Tuomiokirkossa olevansa mykistynyt n. 850 nuoren vl:n täyttäessä sen laulullaan. "En ole nähnyt täällä näin paljon nuoria sitten koululaisjumalanpalveluksen, mutta he ovat tulleet tänne käskettyinä, kun taas te omasta vapaasta tahdostanne."
Niin hänen piti lähteä kesken pois, mutta ei malttanut, vaan totesi: "Täällä on ollut esiintymässä suuria taiteilijoita, mutta TÄTÄ TUNNELMAA tässä kirkossa ei silloinkaan ole ollut." Lainaus ei ole ihan sanalleen muistissa, mutta tämä oli asia.
Niin se vaan on, että Jumalan lasten iloa ei voi kukaan olla huomaamatta, eikä kukaan voi meiltä uskoamme riistää, kun Jumala on kanssamme!
Valitettavasti se ei kuitenkaan poista vl-herätysliikkeessä asustavia Raamatun vastaisia harhaoppeja.
kun pääsee näkemään ja kokemaan Siionin rauhaa, rakkautta ja iloa Pyhässä Hengessä. Et voikaan sitä nähdä, ei nähnyt Sauluskaan ennen kuin Jumala lähettämänsä palvelijansa saarnaamalla evankeliumilla hänen silmänsä aukaisi ja saattoi Jumalan rakkaan Pojan valtakuntaan. Näin Jumalan valtakunnassa Hän omiensa kautta tekee vielä tänäkin päivänä näitä ihmetekoja, jolloin "sokeat tulevat näkeviksi ja rammat hyppäävät kuin peurat".
Saulus-kertomuksen väärää tulkintaa tarjoat kuin muutkin veeällät. Niinhän teille on seuroissa väärin opetettu.
Kornelius-kohta olisi toinen vikapisto vl-saarnaajilla.
...huhuilla "harhaa, harhaa", mutta harhaa on sinun tulkintasi myös, joten se jää nähtäväksi viimeisellä Tuomiolla, kenen "harha" kestää tulisilmäisen Tuomarin tuomion.
Täällä ajallisessa maailmassa tämä asia ei taatusti tule selväksi koskaa ja tätä huhuilua jatkuu tasan niin kauan kuin maailmassa on eri uskonnäkemyksiä.
sinun tietojesi mukaan joku muu kristillinen herätysliike/kirkkokunta kuin vanhoillislestadiolainen herätysliike olevansa ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia?
...sanonut, että uskon pelastuvani tässä uskossa ja vanhoillislestadiolaisuudessa uskotaan, että tässä uskossa pelastuu ja saamme asua Jumalan valtakunnassa armosta.
jos sinulle elävässä uskossa olevalle henkilölle joku toinen elävässä uskossa oleva antaisi kehotuksen: "Tee parannus"?
Irvokasta?
...sanoisin, että olen saanut jo Uskon lahjan armosta Jumalan lahjana. Toteaisin myös samalla sen, että syntinen olen ja ilman armoevankeliumia joutuisin ulos Jumalan valtakunnasta synnin orjaksi. Lopuksi kysyisin, että mitä kysyjä tuntee omalla sydämmellään.
siihen joukkoon, joka esittää tuota kehotusta muille elävässä uskossa oleville. Siksi se ei sinusta tunnu oikeastaan miltään.
Minun mielestäni se on törkeää.
...valkeudesta parannuksen? Siksi se ei miltään, koska Jumalan sanan kaksiteräinen miekka ei sivalla häneen uskovan sielua ja sydäntä.
...todistaa yhdestä uskosta, yhdestä seurakunnasta ja yhdestä hengestä. Jos kaksi elävässä uskossa olevaan ihmistä kohtaa toisensa niin ei ole tarvetta kummankan sanoa "tee parannus" ja jos on niin silloin henki ei ole yhtä. Toinen heistä kulkee silloin väärää tietä. Kumpi kulkee oikeaa ja kumpi väärää, siitä he vastaavat molemmat omakohtaisesti yksin Jumalan edessä valinnallaan, jonka ovat täällä ajassa tehneet.
on monella vanhoillislestadiolaisella varmasti aikanaan edessään. Meinaan niillä, jotka tälläkin palstalla jakelevat puolihuolimattomasti mainittua kehotusta "Tee parannus" ainoana kriteerinään se, että kehotuksen kohde ei ole vl.
Kyllä täällä helposti erottaa kirjoittajasta, onko hän "puhdas pakana", joka on ivaamismielessä liikenteessä. Hänelle kehotus voidaankin kohdistaa. Sen sijaan normaalia vl-PELLEILYÄ on kohdistaa tuo kehotus elävässä uskossa olevaan henkilöön, joka ei ole vl.
Huh huh tuota sakkia, jota sinäkin edustat!
PS. Sinä et varmasti ole antanut tuota kehotusta kenellekään uskossa olevalle tällä palstalla - ainakaan minun muistini mukaan.
No olet vähän muutenkin "erisukuinen" kirjoituksillasi tuosta varsinaisesta HARHALAUMASTA eli hengelliset silmät kiinni kulkevasta umpivanhoillislestadiolaislaumasta.
...uskonnäkemyksiltäni VL-liikkeen pääasiallisesta uskosta Jeesukseen Kristukseen. Siitä on ollut puhetta jossakin vaiheessa, että tämä palsta ei anna oikeaa kuvaa kokonaisuudesta. En voi sille mitään, että täällä on monenlisia kirjoittajia ja sanon itsekin, että on myös ajattelemattomia kirjoituksia. Asiat on asioita ja ne voi sanoa niin monella tavalla ja meillä kaikillahan on oma persoonallinen tyyli kertoa asioita, kokemuksia ja uskonnäkemyksiä.
Puhut harhaopista, hereesiasta. Jos sellainen on olemassa, piispojen kirkon ylimpinä kaitsijoina on määriteltävä se. Kun ko. määrittelyä ei ole, sinä itse olet harhaoppinen kun väität, että luterilaisen kirkkomme piirissä olisi vanhoillis-
lestadiolaisen elämänliikkeen lkeskellä harhaoppia!
on vanhoillislestadiolaisuudessa paljon harhaoppeja.
Tiedät sen itsekin.
Kuulin kavereiltani mainitsemastasi tilaisuudesta. Tilaisuuteen osallistuvien määrä tai heidän iloisuutensa kertoo paljon.
Nokia-illoissakin on ollut paljon iloista, vapaaehtoisesti osallistuvaa väkeä. Mitäs se kertoo? Jumalan lapset ovat koolla?
"Tee parannus!"
piispat vanhoillisten ääniä piispanvaalissa ja jättävät sanomatta ääneen teidän harhaoppinne. Kaikkihan ne tietävät - piispat ja punkkarit, rovastit ja reppurit jne.
saa sanoa mitä lystää. Totuus on se, että vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan tietyistä asioista valheellista oppia.
oikeassa.
sormet syyhyää saada sulkea tämä palsta, mutta he voivat vain voimattomina seurata, kuinka Raamatun totuutta kerrotaan vl-ihmisille.
Hyvä!
Raamatun totuutta pakoon pääse, vaikka poijjaat kovasti yrittävätkin.
jos jonkun herätysliikkeen saarnaajat haluavat juosta karkuun Raamatun totuutta. Onko todella näin?
opettavat monia asioita ohi Raamatun, niin asia voidaan mielestäni ilmaista siten, että kyseiset saarnaajat haluavat juosta pakoon Raamatun totuutta.
Eikö?
ccc
täysin samaa mieltä.
...että Lestadiolaisuus-palstalta sikiää JATKUVASTI uusia keskusteluja Suomi24:n "Viikon suosituimmat" -listalle. Ei pysty ymmärtämään mikä juuri lestadiolaisuudessa on niin kiinnostavaa!
mikä lestadiolaisuus?????