TV:ssä on sarja PIRUNPELTO, jotenkin tuntunut hyvinkin tutulta touhulta.
Tuliko Sinun mieleesi muutamia mieleyhtymiä?
PIRUNPELTO, oliko jotain tuttua ?
9
1007
Vastaukset
- Hyvin kertoi
Taitaa Pirunpelto olla nykyisinkin varsin ajankohtainen kun rahalla otetaan valtaa ja mammonaa.
Millaistako oli Ilomantsissa, kyselet.
Käyppä tutustumassa 20-30 vuoden takaisiin asiakirjoihin ja kysele immeisiltä.
Kyllä ainakin kesällä tapaat ihmisiä, joilla kaikki on muistissa.
Millaista lienee meno nyt?- Huhuja kuultu
Maalikyliinkin on huhuja kuulunut kuinka menoa Mantsissa oli kovaa kun kuntaa ja koko isänmaata kehitettiin laajalla rintamalla, jolloin asialla kuulemma oltiin milloin piikkikoroilla vastamaalatulla lattialla milloin mitenkin päin.
Kuka vois kertoa kun kiinnostaa, vai onko kaikki osalliset jo muuttaneet pois. - jos jutut
Huhuja kuultu kirjoitti:
Maalikyliinkin on huhuja kuulunut kuinka menoa Mantsissa oli kovaa kun kuntaa ja koko isänmaata kehitettiin laajalla rintamalla, jolloin asialla kuulemma oltiin milloin piikkikoroilla vastamaalatulla lattialla milloin mitenkin päin.
Kuka vois kertoa kun kiinnostaa, vai onko kaikki osalliset jo muuttaneet pois.Pitänevätkö ne jutut paikkansa, mutta minä kuulin kuinka piikkikorot hakkasivat yhden huvilan juuri lakatun lattian uusintalakkauskuntoon.
Mitähän ne tekivät siellä.
- poikien piiriä
Aika useassa kunnassa varmaan löytyy vastaava touhua. Pari kolme sutkia pyörittää rinkiä meidänpankki, kunta ja urakat.
Sorakin taitaa näytellä jotain roolia, siellä missä on soraa. Paljon on myös kaupoissa ja urakoissa selvittämistä, vai joko eletään ihan normaalia elämää.
Miten uskot tänään tapahtuva? - Usea nähnyt
Pirunpelto kuvasi hyvin kunnissa tapahtuvaa kohellusta, puolue, pankki ja mafioso toimivat.
Mitenkähän on laita nyt Pohjois-Karjalassa, erityisesti Ilomantsissa?- Menoa seuraava
Eipä ne taida nykyisin edes viinaaviljellä kuten aikaisemmin. Johtuneeko siitä että kaikenlaiset humuheikit ovat ikääntyneet eivätkä hämmennä paikkakunnalla ja kunnanasioissa.
- Ostotkin muualta
Menoa seuraava kirjoitti:
Eipä ne taida nykyisin edes viinaaviljellä kuten aikaisemmin. Johtuneeko siitä että kaikenlaiset humuheikit ovat ikääntyneet eivätkä hämmennä paikkakunnalla ja kunnanasioissa.
Perin huonosti tunnut tietävän nokkakaartin tapoja.
- yhtä ja toista nähnyt
Ostotkin muualta kirjoitti:
Perin huonosti tunnut tietävän nokkakaartin tapoja.
Tämä taas on näitä tyhjänpuhujien väitteitä. Monta vuotta sitten mukana oli yksi pikkutekijä, jolla oli ilmeinen viinaongelma.
Mistä tahansa muusta voitte noita päättäjiä tyrkkiä, vaan ei viinanhuuruisista päätöksistä.Hajuaisti kun on kunnossa, kyllä se kertoisi, jos vanha viina lemahtaisi.
Kuppiin sylkijöitä tuskin on montaa Amia lukuunottamatta, vaan kuka meistä kaipaisi niuhoja nipottajia? Riittää kun tietää missä ja milloin ja miten paljon. Tältä kantilta homma on hanskassa. Muita Pirunpellon kaltaisia elkeitä saattaakin silloin tällöin esiintyä. Kepun suunnasta järkiään - eihän noista näillä palstoilla haukutuista ps ym. porukoista senlaatuisiin voimannäyttöihin edes olisi.
- Uunona sormi suussa
Ihmetyttää, että tuollaista peliä voi kunnissa nykyisinkin olla. Joku täällä sanoo, että on kunta, pankki ja kauppa, joten hirvittää tämä kuntien peli.
Helsingissä kyllä tiedetään olevan asuntopuolella ym. kovaa peliä, mutta että vielä pienissä kunnissa samaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2344002Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770