VL-ja syntielämä

Olen havainnut vl-saarnaajien olevan ikäänkuin "riisuttuja" idiootteja.
He eivät julista lakia vaikka näkevät edessään synnin kauhistusta jolla tarkoitan silmiinpistävää julkisyntiä.
Mielestäni tälläinen "liike" on kuin joku maallinen yritys kerätä jotain ympärillensä ja tietenkin herran nimeen että oikein idiooteilta kyyneleet virtaavat.
Lestaadiolaisuus ei ole kunnioitusta herättävä ihmisjohtoinen liike vaan se on minusta yksi monista harhassa olevista lahkokunnista?
7428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ensin julistetaan aina armon sanomaa...Jumala kutsuu ja saa aikaan piston ihmisen sydämessä...Totuus tulee ilmi terveellisen armon käsittämisen jälkeen.t.lyyleri

Äänestä
  • aloittivat helluntaipäivän saarnan?

    Jumalan Sanaan kuuluu Jumalan Sanan totuus ja rakkaus, molemmat.

    Lestadius puhuu jossain:

    "rakkaat kristityt, armollise viinaporvarit, siveät huorat, rehelliset varkaat, raittiit juomarit, jne."

    Mutta puhuu hyvin rakastavalla, lempeällä ja armollisella tavalla niille, jotka ovat pääseet tuntemaan oman syntisyytensä, tuntevat itsensä hengellisesti köyhiksi ja syntisiksi.

    Hän myös puhuu, että entisinä aikoina on evankeliumia tarjottu rikkaille, mutta nyt kun Jumalan Sanan valo on saanut koittaa, saarnataankin evankeliumia köyhille...

    Rikkaat joutuvatkin lähtemään tyhjinä pois.

    Äänestä

  • Älä hyvä ihminen kirjottle tänne! Antaa täällä idioottien kiehua katkeruudessaan ja tyhmyydessään.
    Ei meillä oo mitään asiaa tänne.

    Äänestä

  • Äläpäd kirjoitti:

    Älä hyvä ihminen kirjottle tänne! Antaa täällä idioottien kiehua katkeruudessaan ja tyhmyydessään.
    Ei meillä oo mitään asiaa tänne.

    että se koira se älähtää, johon kalikka kalahtaa. Ei kait vain kalahtanu?
    Mitä pahaa lyylerin kirjoittelussa on, ei täällä ole liiaksi vl-lähetystyöntekijöitä ja mielipiteenvapaus on hänelläkin. Vai meinaatteko kitkeä kaiken oman ajattelun ja toiminnan "erinomaisuutenne" varjolla?

    Äänestä

  • Mene siitä vaikka....
    Etkö id....tiedä että ensin on julistettava lakia synnin vuoksi ja armoa niille jotka haluavat luopua kaikesta Kristuksen tähden.

    Äänestä

on elämäntapayhteisö!
Aamu-tv:n haastattelema elokuvaohjaaja kertoi, kuinka hänelläkin on vl-tuttuja, jotka "juo bisseä ja ovat katsoneet kaikki hänenkin elokuvat, mutta kuuluvat vl-yhteisöön muista syistä"! Mistähän syistä?
Hoitokokouksissa rääkättyjä ihmisiä, mm. vanhuksia, syytettiin siitä, että olivat mieltyneet erilaisiin synteihin ja siksi tarvitsivat SRK:n järjestämää "armohoitoa"!!!

Äänestä

Oletko muuten koskaan ajatellut opiskella välimerkkien käyttöä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


synnitönkö? kirjoitti:

Olen havainnut vl-saarnaajien olevan ikäänkuin "riisuttuja" idiootteja.
He eivät julista lakia vaikka näkevät edessään synnin kauhistusta jolla tarkoitan silmiinpistävää julkisyntiä.
Mielestäni tälläinen "liike" on kuin joku maallinen yritys kerätä jotain ympärillensä ja tietenkin herran nimeen että oikein idiooteilta kyyneleet virtaavat.
Lestaadiolaisuus ei ole kunnioitusta herättävä ihmisjohtoinen liike vaan se on minusta yksi monista harhassa olevista lahkokunnista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu