Kuinka paljon?

--partis--

Hei,

ostin aikuisen parta-agaman.

Kuinka paljon ja ennen kaikkea kuinka usein ruoan joukkoon tulisi laittaa sitä kalkki-vitamiinijauhetta?

Agama on todella nirso, ei meinaa upota muut kuin sirkat ja madot. Ja toinen kysymys onkin, että kuinka paljon ruokitte parta-agamianne?
Kuinka monta sirkkaa/matoa päivässä/viikossa? Kuinka paljon kasviksia sen pitäisi noin suunnilleen päivässä/viikossa syödä?

Grammamääristä en ymmärrä mitään koska en tiedä liskoni painoa, pituutta n. 40 cm..

Kuinka usein lisko "normaalisti" ulostaa? Alkuun tämä tapahtui lähes joka päivä, nyt oli peräti viikon tauko..

Eri eläinliikkeistä saa näihin kysymyksiin meinaan aika ristiriitaista tietoa joten kertokaapa kokemuksella..

Kiitos!

4

565

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • repe

      Meitin agamamille annan joka päivä salaattia johon sekoitan kalkkia kerran kaksi viikossa,ja ruoka eläimiä syötän kaksi joskus kolme kertaa viikossa.Torakoita menee noin viisi kappaletta per lisko,agamat on hulluna elävään ravintoon ja söisi sitä kuinka paljon tahansa.Aikuiset parta-agamat syövät 70-80prosenttisesti kasvis ruokaa.Ulostavat yleensä kerran päivässä mutta kyllä joskus saattaa mennä parikin päivää ettei tuu mitään.Liskot saattaa ressaantua siirroista eri paikkaan(pelkkä huoneen vaihto riittää)ja saattaa olla syömättä muutamia päiviä,mutta silti kannattaa pitää salaattia saatavilla.

      • si999900

        kokeile antaa basilikaa meillä syö sitä mieluusti.


    • mutta totta

      Minulla on muutaman vuoden vanha partis-herra, joka ei syö muuta kuin pakastettuja sirkkoja. Nyt olen minäkin huomannut, miten nirsoja partikset ovat...=) Omaa partistani ruokin aamuin illoin ja annan 1-2 sirkkaa. Ja mikään muu ei kelpaa.. =( Yritän ruokkia partistani mm. tuoreilla salaatinlehdillä, mutta huonolla menestyksellä.. Ainakin minun agamani painaa nelisensataa grammaa.
      Partikseni tekee tarpeensa joka päivä alusta asti. Se oli poikanen minulle tullessaan, eikä mitään "epänormaalisuuksia" ole ainakaan vielä ollut. Agamani on siitä erikoinen, että se tekee tarpeensa aina samaan paikkaan, terraarion nurkkaan, jossa on pino vessapaperia. (korjatkaa jos olen väärässä tuossa erikoisuus-asiassa)=)Ostin liskoni kasvattajalta, joten sain häneltä luotettavat hoito-ohjeet. Kannattaa kysellä sisukkaasti kaikilta liskonomistajilta silti hyviä neuvoja, tässä oli kaikki oman kokemukseni pohjalta.. Onnea, koetahan pärjätä oman agamasi kanssa! =)

      • basilika partis

        Meidänkin partis tekee ulosteensa samaan paikkaan,joten on siisti kaveri.Apilan lehtiä söisi vaikka kuinka kesäisin,mutta niitä ei saisi syöttää paljoa.Kuulemma sisältää paljon valkuaista tai jotain sellaista,oletteko partiksen omistajat kuulleet noista apilanlehdistä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      136
      2639
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      107
      2140
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      40
      1775
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      40
      1599
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      60
      1506
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      30
      1212
    7. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      11
      1150
    8. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1140
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      63
      1096
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      31
      769
    Aihe