"Iskaritesti" mistä

ukko2

löytyy tietoa mitä ko. testissä oikeastaan mitataan?

6

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aluksi...

      EUSAMA -periaatteella toimiva laite ravistaa kutakin pyörää yksitellen 6mm ylös-alas suunnassa. Taajuus vaihtelee 25 > 0 Hz. Tietokonepohjainen laite mittaa ja laskee pyörän kosketusvoiman prosentteina alussa mitatusta kosketusvoimasta (pyöräkuormasta). Alin pyöränkuorma-arvo saavutetaan tilanteessa , jossa värähtelytaajuus yhtyy ajoneuvolle ominaiseen resonanssitaajuuteen. Tässä tilanteessa pyöräkuorma on pienimmillään.

      Laitevalmistaja antaa seuraavat suuntaa antavat ohjearvot tuloksille:

      > 45% = hyvä pyöräkosketus
      25 - 45% =huono pyöräkosketus
      < 25% = liian huono pyöräkosketus

      Tärkeä arviointikohde on eri puolen vaimentimien arvojen vertailu. Vasemman ja oikean vaimentimen tuloksen ero saa olla enintään 15%.



      BOGE -periaatteella toimiva laite ravistaa kutakin pyörää yksitellen. Pyörä (värähtelylevy) saatetaan värähtelyyn 16Hz taajuudella ja 9mm:n amplitudilla. Levy vapautetaan ja värähtelyn vaimentuessa suurin amplitudi saavutetaan ajoneuvolle ominaisella resonanssitaajuudella. Laite mittaa pyörän (ravistinlevyn) pystysuuntaisen liikkeen. Mitä paremmin vaimennin vaimentaa, sitä pienempi on pystysuuntainen liike.
      Tulokset ilmoitetaan millimetreinä ja prosentuaalisena vaimennuskykynä. Prosenttiarvon laskeminen perustuu tilastotietoon teoreettisesta ihannearvosta.
      Laitevalmistaja antaa seuraavat ohjearvot, joita voidaan käyttää kun merkkikohtaisia arvoja ei ole käytettävissä:

      > 60% = vaimennin kunnossa
      40 - 60% = vaimennin heikko
      < 40% = vaimennin viallinen

      Myös tässä mittausperiaatteessa tärkeä arviointikohde on eri puolen vaimentimien arvojen vertailu.

      • vastaus,,,

        näitä lisää ja palstan taso nousee---

        katsastutuksessa täytyy tietysti huomioida mitkä asiat vaikuttaa tuloksiin ja niiden perusteella tehdä päätös, laittée ovat vain apuvalineitä.


      • katsari sanoi
        vastaus,,, kirjoitti:

        näitä lisää ja palstan taso nousee---

        katsastutuksessa täytyy tietysti huomioida mitkä asiat vaikuttaa tuloksiin ja niiden perusteella tehdä päätös, laittée ovat vain apuvalineitä.

        että kunnossa ovat. Kysymykseeni ovatko ne hyvät, hän sanoi;"Ei sitä voi tietää kun ei tiedä minkälaiset ne ovat olleet uutena."


      • katsuri oli
        katsari sanoi kirjoitti:

        että kunnossa ovat. Kysymykseeni ovatko ne hyvät, hän sanoi;"Ei sitä voi tietää kun ei tiedä minkälaiset ne ovat olleet uutena."

        oikeassakin, koska on olemassa monenlaisia pyöränripustusratkaisuja eri automerkkien välillä. Ei oikein voi noiden prosenttien perusteella hylätä, tietenkin jos on liikaa heittoa keskenään samalla akselilla. Joissakin pick-upeissa jäykällä taka-akselilla ja lehtijousilla 40 prossaa on ihan hyvä ja taas edessä erillisjousitettu Mc-Phersonilla alkaa olla hylkytavaraa!


      • aropupu81
        katsuri oli kirjoitti:

        oikeassakin, koska on olemassa monenlaisia pyöränripustusratkaisuja eri automerkkien välillä. Ei oikein voi noiden prosenttien perusteella hylätä, tietenkin jos on liikaa heittoa keskenään samalla akselilla. Joissakin pick-upeissa jäykällä taka-akselilla ja lehtijousilla 40 prossaa on ihan hyvä ja taas edessä erillisjousitettu Mc-Phersonilla alkaa olla hylkytavaraa!

        huijaavat testiä jonkun verran..

        Itselläni oli matala ja jäykkä auto niin näytti testissä 60-70% iskaritestissä joka nurkkaan vaikka yksi iskari jopa oli vuotanut.


      • ukko2

        Vieläkö saisi sisäistettyä tuon toimintaperiaatteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe