Orkideoista

Hei!
Tästä on saatettu täällä keskustellakin. Äitini on kovasti halunnut aina orkidean, ja annoimme hänelle sellaisen lahjaksi pari vuotta sitten. Kukat lakastuivat aikaanaan, eikä kasvi ole uusia kukkia tehnyt kovasta toivomisesta huolimatta. Kokemusta ei juurikaan ole orkidean hoidosta, joten kysynkin nyt vinkkejä kuinka kasvin saa kukkimaan uudelleen?

Olisin kovin iloinen, jos saisin välittää tiedot äidilleni ja hän saisi kasvin uudelleen kukkimaan.

Kiitos etukäteen!

Terv: tyttö metsästä
4351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei! Minä upotan kukkani veteen noin puoleksi tunniksi kerran viikossa johon olen laittanut orkidearavinnetta.Talvella upotan harvemmin.Onnea teille toivoo kukkien ystävä!

Äänestä
  • Mutta veden täytyy olla huoneenlämmintä, seisonutta vettä, eikä suoraan hanasta tulevaa, jossa saattaa olla klooria tms.

    Viimein kolmesta orkideastani toinen pienokainen pudottaa ainoan kukkansa, mutta mitä tapahtuu, sen näkee kevään mittaan. Isossa toinen oksa on täysin kukassa vielä. Toinen sen sijaan ryhtyi miettimään, mitä tekisi, kun katkaisin sen veitsellä poikki silmun yläpuolelta. Odotellaan ;o)

    Äänestä

vaihtuvasta lämpötilasta. Ja itäisestä ikkunasta. Ei patterin päälle. Vieressä voi olla, jos ei ole liian kuuma.
Männyn kaarnaa palasina ja hiiltä, päälle vähän sammalta. Se pitää pintaa kosteana.
Kastelu noin kerran viikossa huoneen lämpöisessä vedessä upottamalla. Voi olla puolisen tuntiakin vedessä. Itse kastelen pienellä kauhalla pinnan palasiakin. Vettä lähes purkin reunoille, mutta ettei irrota kaarnoja. Lehtien hankoja pitää varoa kastamasta, muuten pudottaa lehden. Kuivaa heti talouspaperilla, jos pääsee kastumaan.
Helppo kukka, vaikka vaikeaksi luulin. Alussa osoittaa mieltään paikan vaihdosta, mutta parissa viikossa on oleentunut. Silloin uudet nuput aukeilevat.
Valoverhot on kesän paahteelta suojaamassa, talvella ovat sivussa. On niissä kaunis lehtikin, perhosissa. Ja onnistumisen ilo on suuri, kun huomaa uusia lehtiä tulevan. keikiä ei meillä vielä ole näkynyt, mutta ajan kanssa..

Äänestä
  • Kiitos kovasti vastauksista. Lisää saa antaa vinkkejä, jos keksii.

    Nyt pidetään peukut pystyssä, että kukinta alkaisi!


    Terv tyttö metsästä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


o_O? kirjoitti:

Hei!
Tästä on saatettu täällä keskustellakin. Äitini on kovasti halunnut aina orkidean, ja annoimme hänelle sellaisen lahjaksi pari vuotta sitten. Kukat lakastuivat aikaanaan, eikä kasvi ole uusia kukkia tehnyt kovasta toivomisesta huolimatta. Kokemusta ei juurikaan ole orkidean hoidosta, joten kysynkin nyt vinkkejä kuinka kasvin saa kukkimaan uudelleen?

Olisin kovin iloinen, jos saisin välittää tiedot äidilleni ja hän saisi kasvin uudelleen kukkimaan.

Kiitos etukäteen!

Terv: tyttö metsästä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu