Silloin joskus vapautui toi keskiolut. Oli kippolat täynnä aamusta iltaan. Siellä istui
kaikki isännät isommasta pienempään oli työmiestä
pikkupomot pankinjohtaja.Eikä kukaan puhunut
lamasta eikä työttömyydestä mitään. Eikä ollu
huolta missä on halpa ruokapaikka.Silloin oli
hankaluuksia jos halusit kahvit juoda niin kuppilan myyjät pillastu ja alkoi huutaan et
ei tää ole mikään ruokala ja pöydistä alkoi
välittömästi kenkkuilu, selvinpäin oleva oli
riesa,kaikki toimi kaljalla.
kaikki isännät isommasta pienempään oli työmiestä
pikkupomot pankinjohtaja.Eikä kukaan puhunut
lamasta eikä työttömyydestä mitään. Eikä ollu
huolta missä on halpa ruokapaikka.Silloin oli
hankaluuksia jos halusit kahvit juoda niin kuppilan myyjät pillastu ja alkoi huutaan et
ei tää ole mikään ruokala ja pöydistä alkoi
välittömästi kenkkuilu, selvinpäin oleva oli
riesa,kaikki toimi kaljalla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
antoi melkoisen ryntäyksen Kihniöläiseenkin baariin. Myyntilupa oli aluksi ainoastaan Osuuskaupan baarilla, Ainon paari sai myyntiluvan myöhemmin. Kihniöläismiehet ryntäsivät baariin kuin vasikat kevätlaitumelle. Baari täyttyi niin, että välillä oli pidettävä ovia kiinni. Sisään ei yksinkertaisesti kaikki halukkaat mahtuneet. Yritettiin pitää jopa ovimikkoa, mutta siitä ei tullut mitään. Jos ovella olisi ollut liika tiukkapipoinen kaveri, niin olisi saanut turpaansa.
Kaikkeen kuitenkin totuttiin ja muutaman viikon kuluttua jäljelle jäivät vain janoisimmat Kihniöläiset.
Ruokaa ja kahvia baareista sai koko ajan jos vain sekaan sopi. Pahimpaan aikaan ruokailijoille rauhotettiin kabinetin puoli.
Ruokalistalla oli tutut nakit ja muusi, lihapullat ja lihakeitto. Kahvipullana possu ja munkki. Myöntää täytyy, että keskikaljan litkijät valloittivat baarit, syrjäyttäen ruokailijat.
Poikkeilin siihen aikaan myös Kurun ja Peräseinäjoen matkahuolloissa. Meno niissä oli huomattavasti kovempaa.
Matkahuollon baarissa moottorisahoja eteinen
täynnä,kun äijät oli kaljalla
siitähän äänestettiin poistetaanko keskiolut kauppoista vai ei,ja se meni jotenkin niin että tilanne oli 10-9 että jää kauppoihin kun Mustaniemen Tauno empi mutta kallistui sitten kuitenkin kiellon puolelle ja peli oli tasan 10-10,sitten siihen otettiin vielä yksi jäpä lisää ja sen ääni ratkas että olut jäi kauppaan sillon yli-vainion aikaan joskus 70-80 luvun vaihteessa.Muistaako joku menikö se näin ja kuka oli se sankari joka ratkas äänellään tilanteen kauppiaiden voitoksi?
Oli silloin sellaista et ei pirukaan tiennyt
mitä äänesteltiin.Sen äänestyksen tuloksena
kaljaväki siirtyi joka puolella kauppojen nurkkiin ja varastoihin. Silloin oli joka päivä
auto tai traktori ojan pohjalla seljällään.
Tarinat kertoo näistä kauppiaista monen moista
kuinka näille kaljaäijille sai myytyä kaikki
yli päiväyksien menevät joita ei muut ostaneet.
Tavallisesta asiakkaasta tuli kauppiaille riesa.
Siihen hyvään aikaan kaikki kulki kaljalla
posti ja kauppa-auto huoltoasemat kävi kaljalla
työpaikoilla haisi kalja. Niin ja vielä siitä
äänestyksestä.Nämä uskossa olevat oli siihen
aikaan monetkin kepun kannattajia ja tanelta olis hukkunut pallo jos olis äänestänyt toisin.
Kaiken sen sohlaamisen jälkeen ei kihniöstä
tullut raitista paikkaa ne juopot eivät enään
pysty kilistään kuppia.