tiistaina 10.2 tapahtui tällain ex mieheni joka oli käymässä tapaamassa poikaansa yöpyi meillä.minä lähdin aamulla töihin ja vein poikamme tarhaan 5.30 tytär jäi nukkumaan että menee sitten kouluun ja oli lähtenytkin. ex mieheni oli nukkumassa ja kuullut että ovi aukaistiin ja luullut että olen tullut töistä aikaisin huom ei ollut katsonut kelloa vaan jatkanut nukkumista ja kas kummaa se joka oli tullut omilla avaimilla oli ollut isännöitsijä joka ei ole ilmoittanut käynnistä etukäteen!!!onko isännöitsijällä oikeus tulla asukkaan kotiin milloin haluaa?lainsäädännössä on ettei saa ja se on kotirauhan rikkomista minusta törkeää!!!
oulun sivakasta
kokemusta jollain???
212862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
vuokralaisten asunnoissa 0milla avaimillaan kun et ole kotona !
mielessä ja luuli saavansa yh:lta helppoa piparia??
oikeutta tulla ilmoittamatta,on syyllistynyt rikokseen.
Kannattaa pitää tallentava videokamera aina valmiina niin saa sivakan pellen oikeuteen. Sellaisen liikkeentunnistimella toimivan niin ei koko ajan tallenna.
omin luvin niin se tyyppi on minun omaisuutta!! Ja minähän nussin omiani millon huvittaa!! Turha kuvitella että pääsis karkuun!!
ne kuvittelee olevansa jumalasta seuraavia!!! syyte kotirauhan rikkomisesta heti tuollaiselle henkilölle eihän toisten kotia saa mennä omavaltaisesti.
tämä isännöitsijä aloitti tällä alueella tammikuun alusta ja ajattelinkin että millähän oulun alueella ollut ennen ja onko asukkaat tietoisia tästä että isännöitsijä ei saa hipsiä asunnoissa asukkaan poissa ollessa! vanha konsti laittakaa paperi lappu välioven yläosaan ja jos lappua ei näy joku käynyt asunnossa:)selviää sivakan isännöitsijöiden kynnit ja remontista tai tarkistuksista pitää ilmoittaa etukäteen!!!
millähän alueella se on aikaisemmin kulkenu asunnoissa? eipä vissiin vuokralaisella ole mitään oikeuksia kun omilla avaimilla mennään ! entäpä jos jotain katoaa asunnosta ??
kunnian loukkaamisesta
1 tunkeutuu taikka menee salaa tai toista harhauttaen kotirauhan suojaamaan paikkaan taikka kätkeytyy tai jää sellaiseen paikkaan taikka
2 rikkoo toisen kotirauhaa metelöimällä ,heittämällä esineitä,soittamalla puheluita tai muulla vastaavalla tavalla
on tuomittava kotirauhan rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään 6 kuukaudeksi
Tee kylmän rauhallisesti asiasta rikosilmoituksen poliisille.
Heillä on velvollisuus ottaa asiaan kantaa. Ja he sen myös tekevät.
Kyse on periaatteesta - ethän voi ikinä tietää onko edes se isännöitsijän edustaja kuinka rehellinen jne. Ja mitä ihmettä se tekee sinun kodissasi.
Asuntoon onoikeutettu tulemaan vain poliisi ja sekin raskauttavien seikkojen perusteella.
Minkäniminen isännöitsijä oli kyseessä?Haapalehdossa Sivakan asuntoon meni myös isännöitsijä päiväsaikaan,ja kotona ei ollu ketään...
on ollut joskus ainakin haapalehto,huonesuo,hönttämäki,jylkynrinne,kirkkokangas,kuivasjärvi,myllyoja,saarela,talvikangas ja puokkari alueella:
........
asiaa viemään jotta tulee selvyys asiaan!!!
käy yöllä meillä mun lääkekaapilla ja syö mun xanoreita ja tenoxeja!!!! Mä en käsitä miten ne muuten vois kadota??
esim jos isännöitsijä antaa varoituksen hänellä on oltava vähintään kahden seinänaapurin kirjallinen valitus ,vasta sitten varoitus voidaan antaa pelkkä puhelin soittelu ei auta koska sillä voitaisiin tehdä kiusaa toisille asukkaille. ottakaa aina lakimies itsellenne jos haluatte että asiat menee oikein monesti isännöitijöillä on isot alueet ja haluavat mennä helpointa tietä asioissa ja polkevat asukkaiden oikeuksia :) ja aina antakaa vastine jos vaikka teitä syytetään häiriköivästä metelistä hakekaa poliisilta häiriö ilmoitus lista osoitettanne kohtaan jos syytetään että asukas pitää häiriköivää meteliä pitää olla poliisin paikalla toteamassa.
käydä vuokraasunnossa omilla avaimillaan ja ilmoittamatta etukäteen,,,,ollut jo vuosia käytäntö.
aivan ihmeissäni kun löysin talkkarin runkkaamassa vessassani pikkuhousuni päässään!!
Nimet esiin.muuten tällä leimataan kaikki isännöitsiät.TAI AINAKIN ALUE MISSÄ ASUT.
Missä alueella kyseinen tapahtuma sattui,oliko mies vai nainen,oliko lihava vai laiha,pitkä vai pätkä.
käynyt nuuskimassa pikkuhousuja.