Jostakin on osunut silmiini sellainen ohje, että omenapuun oksat pitäisi saada vaakatasoon tai jopa vaakatason alapuolelle, siis oksan kärki runkoonkiinnittymiskohtaa alemmas. Tällä kuulemma saa aikaan sen, että sadon laatu paranee, kun sokerit eivät pääse virtaamaan hedelmistä runkoon ja juuristoon jemmaan seuraavan kevään kasvua varten.
Onko tässä mitään perää vai onko ihan tuulesta temmattu teoria? Olen kysellyt asiaa monilta ja osa ihmisistä sanoo että tottakai se on niin, osa sanoo, että hölynpölyä, kyllä puu pystyy sokereita kuljettamaan sinne, minne haluaa. Mitä mieltä on arvoisa asiantuntijaraati?
Omenapuun oksat vaakatasoon?
5
2230
Vastaukset
- puutarhaaja
Sokereista ja niiden virtauksista en tiedä, mutta ainaskin joillakin lajikkeilla nuorien omenapuiden oksien taivutus vaakatasoon nopeuttaa puun satoikään tulemista. Esim. kaneliomenien oksat kasvavat nuorena voimakkaasti ylöspäin muodostaen puskamaisen latvuksen. Satoa puusta saa odotella vuosia. Kun oksia harvennetaan sopivasti ja taivutetaan vaakatasoon alkaa oksiin muodostua lyhyt- eli hedelmäversoja, joihin kukat ja sitten omenat tulevat. Voihan olla että tämä ilmiö perustuu juuri noihin sokereihin...
- kestävät
ainakin ommpujen painoa paljon paremmin repeämättä.
- veikkaisin
Omenapuiden oksia on kuvailemallasi tavalla koiteltu saada asettumaan vaakatasoon siksi, etteivät oksat repeydy rungosta omenasadon painosta. Mitä suurempi kulma, sitä kestävämpi oksakulma. Yhteyttämistuotteet kulkeutuvat latvasta juuriinpäin, mutta väittäisin, että sokerien jemmaaminen sadon laadun paranemiseksi on hölynpölyä.Edelleen sanoisin, että laatuun vaikuttavat enemmänkin kasvupaikan kasvutekijät sekä -olosuhteet yhdessä puun iän kanssa.
- viherpeukku
Ei se sokereista ole kiinni, ja noista oksakulma puheistakaan en ole ennen kuullut. Jos rautalangasta väännetään niin se menee näin:
Enemmän kukkia kasvaa vaakatasoisissa oksissa.
Enemmän kukkia = enemmän omenoita.
Ja poikkeus vahvistaa säännön; Meillä tuli paras sato juuri pystysuorasta oksasta. Vanhaan 'Tursoon' oli kasvanut vahva verso. (puu puussa, eli puuhun kasvaa oksa joka kasvaa aivan kuten puu. Suora runko ylöspäin ja oksia siitä aivan kuten emopuussa.) Sellaiset tulisi aina poistaa pikaisesti, mutta vanhaa omppupuuta ei kannata kovinkaan rankasti kerralla leikata. Siitä ei saa kun risuisen vesiverso puun.
Mutta keväällä kannattaa itse katsella millaisissa oksissa eniten kukkia on, jos on laisinkaan. Ja kyllähän ne parhaat oksat ovat niitä vaakatasoisia tai alaspäin kääntyneitä.- puutarhuri.
Vaakatasoisiin oksiin kukkia eniten muodostuu, mutta myös oksakulman muoto on tärkeä. Jyrkät oksakulmat repeävät sadon painosta herkemmin kuin loivat.
Tuosta sokerijutusta minäkään en ole ennen kuulut. Ehkä se on jonkun tee-se-itse-pohtijan teoria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082545
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401684Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431315Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2971141Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3151098Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen231053Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571043- 55946
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12865Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21843