EU:ssa on jo omat parlamentaarikot Suomesta.
Mihin Suomessa enää tarvitaan 200 kansanedustajaa.
Säästöä toisi kunnolla määrän alentaminen.
150 riittäisi
3
225
Vastaukset
- Räntää tulee
Ehdottomasti 150 kansan edustajaa riittäisi,ja toiseksi Suomeenkin kaksi puoluetta oikea ja vasen.Minun mielestä on tänäpäivänä ihan pellejä ei koskaan aikaisemmin,kokoomus on viimeaikoina olleet todella pellejä,niiden pitäis pelle Hermannin tehtäviin tai tokko sinnekkään kelpaisivat.Joku taho voisi laskeea kuika valtio säästäisi rahaa kun olis 150 kansanedustajaa ja muutenkin loppuisi pelleily,kansan pitäs laittaa nimet muistiin ketä seuraavan kerran äänestää.
- kansa
välitsee edustajat 200,siis oma syy. selvittäkää ensin ,vasta sitten äänestys. jokainen uusi on tollona vähintään 4v, ja sitten viimeistään iskee oma etu,mikäli vielä valitaan.
valvoa 200. voi,mutta kukaan ei halua,osaa tai ole kiinnostunut.
kansa turhaantunut politiikkojen valheisiin,johtajien kierouteen/palkkauksiin ja epärehelliseen toimintaan,koska he kaikin mahdollisin keinoin kähmivät varallisuuden ja vallan muutamille hepuille.
ikävää, kun vääryyttä ei edes yritätä korjata.
keinot yksinkertaisia,mutta lait ja asetukset antaa mielipuolisen oikeuden rötöstelyyn kaikkialla johtoportailla.
pelkästään miljoonapalkat ei voi olla missän tapauksessa oikein. jos johdolle ei pienempi riitä,menkööt ulkomaille. sinne ovat jo kauan uhannet lähteä,nyt on sopiva hetki,tervemenoa.
- SÄÄÄÄSTÖÖÖT
Eduskunta tarvitsee tosiaan täysiremontin. Jo 50 edustajan vähentäminen toisi kansakunnan kassaan melkoiset säästöt, niillä ruokittaisiin monta nälkäistä lasta ja hoidettais moni vaivoissa vaikeroiva syrjäytynyt vanhus!! Demokratia ei tästä kärsisi, pikemminkin päinvastoin.
Moni edustahan ei tee käytännössä yhtään mitään työtä, eikä oikeaa vuoropuhelua eduskunnassa tapahdu kun väkeä on paljon ja valtiopäivät on aina väliin pitkillä lomilla jopa koko kesän aina myöhään syksyyn saakka.
Hallintokulut ja 200 edustajan avustajien ja niitten kaikkien tilpehöörien sekä muiden kulujen osuudet on aivan käsittämättömän suuria ja työn tuloksia kun taas ei ole lainkaan.
Tämä homma on nyt otettava vakavasti ja sen toteutukseen on ryhdyttävä nyt jos sitä ei tehdä valtiovallan hallinnon toimin sen tekee kansa ja jälki voi olla vieläkin tylympää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481249Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131123
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753