Miten tehdaan alaskirjaus saatavista kirjanpitoon? Siis kun todetaan etta asiakas ei enaa pysty laskua maksamaan ja tehdaan kirjaus luottotappioksi, millainen tosite siita pitaisi olla? Pitaisiko alaskirjauksesta olla jonkinlainen virallinen paatos vai riittaako etta kirjanpitaja tekee merkinnan?
Lisaksi jos laskuun sisaltynyt alv on jo maksettu verottajalle, saako sita mitenkaan takaisin vai meneeko se laskuttajan tappioksi?
Kysymys lienee tyhma mutta jos toivon etta joku palstan guruista vaivautuu vastaamaan.
Kiitos!
Lisaksi jos laskuun sisaltynyt alv on jo maksettu verottajalle, saako sita mitenkaan takaisin vai meneeko se laskuttajan tappioksi?
Kysymys lienee tyhma mutta jos toivon etta joku palstan guruista vaivautuu vastaamaan.
Kiitos!
Vastaukset 3
Vanhimmat
siis peritty useampaan kertaan, tuloksetta.
Jos perintä on hoidettu esim, Intrum Justitian kautta, niin sieltä tulee ihan kirjallinen tieto, että suositellaan kirjattavaksi luottotappioksi. Tosin tällöinkin sitä yritetään saada jälkiperinnän kautta, eli silloin jos raha saadaan niin oikaistaan tehtyä luottotappiokirjausta.
Jos on varma tieto ettei rahaa tulla saamaan, niin olen kirjannut ne luottotappioksi muistiotositteella (jotain selvitystä asiasta liitteenä). Jos on kyse 22 % myynnistä, niin kirjaus luottotappiot 22 % tilille.
Taseen myyntisaatavat pitää olla todellisia, eli siellä ei saa roikottaa saamisia joita ei tulla saamaan. Eräs tili voi olla ns. epävarmat saatavat (jos ihan luottotappioksi ei vielä voi laittaa).
Luottotappioon sisältyvän alv korjaa ko. kuukauden myyntejä.
Ellei halua käyttää Intrum Justitiaa tms, muistaakseni ihan viranomaistaholta saa luottotappiosuosituksen kirjallisena.
Et tarvitse mitään suosituksia tai dokumentteja. Kun alkuperäisen laskun erääntymisestä on kulunut 3 kuukautta ja suoritusta ei ole saatu eikä todennäköisesti saada, voidaan kirjata verottajan hyväksymä luottotappio. Tähän et siis tarvitse kuin alkuperäisen laskun jonka olet lähettänyt ja "toteamisen" ettei rahoja ole tullut.
Eli verotuksen näkökulmasta: luottotappio voidaan kirjata (vähentää verotettavaa tuloa), kun saatava on erääntynyt 3 kuukautta sitten eikä rahoja todennäköisesti tulla saamaan. Kirjanpidon kannalta luottotappio tulisi kirjata heti, kun se "todetaan". Pienissä yhtiöissä kuitenkin ehkä syytä tehdä tuon 3 kuukauden mukaan, jottei tarvitse oikaista veroilmoitukseen kirjanpitoa.