laturi ei kestä

seppoj

Olen vaihdattanut vuoden aikana jo kolme laturia Opel Astraan-99. Ylijännite on ollut vikana, ja mittarit ovat menneet häiriötilaan . Se ylijännitesuoja on laturissa kiinteäänä. Mikä voisi aiheuttaa ylijännitteen, vai onko vika vain laturissa. Edellinen laturi vaihdettiin lokakuussa, ja nyt uusi viime viikolla.

9

2826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjjhgfhhjk

      eiköhän jännitteen säädin ole vialla, ei laturi, jos jännite alkaa nousta liikaa. Toisissa latureissa se on siinä laturissa kiinni, toisissa erillinen se boxi konepellin alla laturin tienoilla. Ainakin italialaisissa värkeissä se on usein erillin osa laturista.

      • pietu2

        Ihmetyttää vain ,miksi ko laturin jännitteen säätäjä niistä latureista menee rikki kolme kertaa vuoden aikana. Ei ole tietoa, käykö esim Boch:n laturit, niissä se on irrallinen. Laturi on CA 1053 ir 100 A Opel. Muilla se on kestänyt eli voiko vikaa olla muualla kuin jännitteeen säätäjässä? Autosähkö asentajakin ihmettelee, eikä osaa antaa selitystä.


      • teoreettista sähkötekniikkaa
        pietu2 kirjoitti:

        Ihmetyttää vain ,miksi ko laturin jännitteen säätäjä niistä latureista menee rikki kolme kertaa vuoden aikana. Ei ole tietoa, käykö esim Boch:n laturit, niissä se on irrallinen. Laturi on CA 1053 ir 100 A Opel. Muilla se on kestänyt eli voiko vikaa olla muualla kuin jännitteeen säätäjässä? Autosähkö asentajakin ihmettelee, eikä osaa antaa selitystä.

        Eipä ole vuorenvarmaa selitystä.Mieleen tulee, josko jokin akulle päin menevä liitos tai moottorin ja rungon välinen maadoitus huono.

        Teoriassa voisi ajatella, että laturin säätäjä ei ehkä tapauksessasi "näe" akun napajänniettä oikein, vaan nostaa sitä saadakseen akkua täyteen. Akku taas ei silti kiehu sen vuoksi, että sinne saakka ei tule sitä täyttä jännitettä, jonka laturi epätoivon vallassa vääntää.


      • epäilisin
        teoreettista sähkötekniikkaa kirjoitti:

        Eipä ole vuorenvarmaa selitystä.Mieleen tulee, josko jokin akulle päin menevä liitos tai moottorin ja rungon välinen maadoitus huono.

        Teoriassa voisi ajatella, että laturin säätäjä ei ehkä tapauksessasi "näe" akun napajänniettä oikein, vaan nostaa sitä saadakseen akkua täyteen. Akku taas ei silti kiehu sen vuoksi, että sinne saakka ei tule sitä täyttä jännitettä, jonka laturi epätoivon vallassa vääntää.

        minäkin. Miten mahtanee diodit kestää mikäli auton moottorin/rungon ja laturin välillä ei ole kunnollista maadoitusta. Tuo laturi kun tavallisesti on kiinnitetty värinöitä vaimentavilla puslilla niin ne myös eristävät sen luonnollisesta kosketuksesta alustaansa joten siinä on oltava maadoitusjohto erikseen. Totta puhuen en juuri tätä automerkkiä tiedä, mutta noin on kuitenkin käytäntö yleisesti.


    • Acksu

      Minulla sama vika B vecussa, laturi testattu autosähkö liikkeessä testi penkissä eikä ollut mitään vikaa, mutta autolla kiihdyttäessä iskee mittarit pimeäksi, valoshown valot kojelautaan ja valot kirkastuu, mittarilla mitattaessa jännite 20 voltin tienoilla, sinäällään ihme ettei polttimot pala ja akku keitä moisella jännitteellä, mutta mitään selitystä ei ongelmaan ole löytynyt

      • Orava-majava

        Empä ole ennen kuullut moisesta ongelmasta mutta hetken asiaa sähköspesialistina mietittyä jotain tuli mieleeni, eikä se laturia vaihtamalla korjaannu. Ottiko autosähköasentaja laturin ollessa autossa paikallaan oskiloskoopilla latausjännitekäyrää? vai heiluko se vain yleismittarin kanssa?


    • Neuvokaa

      Naapurin Opelilla mennyt vajaan vuoden sisällä 3 laturia rikki. Viimeisin kesti 2 viikkoa . Korjaaja ymmällään. ei osaa korjata kun ei löydä syytä. Mitä asiakkaan pitää tehdä. Kestääkö vaan ja vie hinauttaa auto taas kuukauden/viikon kulutta taas korjaamoon neljännen laturin vaihtoon, menee kylläkin takuuna mutta se vaiva sinne hinauttaminen. Matkoille ei edes uskalla lähteä kun auto ei ole luotettava enää. Kuluttaja-asiamieskö vai tuomari asialle. Pitäisihän korjaamon osata korjata kun asialla on vieläpä merkkikorjaamo.

      • hutkimusta

        Moottorin maadoitus johtoko on siinäkin vikana? Vai harakiri laturit?


      • Vanha.autosähkäri

        Se moottorin maadoitusjohto tai sen puuttuminen minullakin tulee mieleen. Toinen juttu vielä: miten laturi maadoittuu? Käydessä voisi mitata laturin rungon ja moottorin välisen mahdollisen jännitteen. Ja toiseksi akun miinusnavan ja moottorin välisen jännitteen. Eikä haittaa vaikka mittaisi akun miinusnavan ja korin välisen jännitteen. Sekä laturin plusliittimen ja akun plusnavan välisen jännitteen. Kaikki nämä siis moottorin käydessä. Kaikki nämä jännitteet pitäisi olla nollan luokkaa.
        Sitten kun näitä mittailuja innostuu tekemään, niin moottorin käydessä akun napaa EI SAA irrottaa koska laturin jännitteensäätäjä ei välttämättä pysty hoitamaan tehtäväänsä täysin kuormittamattomassa tilassa.
        Mittariksi käy erinomaisen hyvin halpakaupasta ostettu kympin mittari.
        Latausjännite mitataan vaihtovirtalaturissa aina akun navoista moottorin käydessä. Täydellä akulla sen pitää olla rajoissa 14,1 -14,6 V, vajaalla voi olla allekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1449
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1235
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1213
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      219
      1204
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1049
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1009
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      936
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      798
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      78
      791
    Aihe