Elikkäs olen kypsytellyt 60l akvaariota nyt sen ymppi ja hirvensarvisuola ohjeen mukaan. Kysymys kuuluu vaan, että kun neuvotaan runsaita veden vaihtoja muutama päivä ennen kalojen tuontia, niin tarkoittaako se sitä että pitää vaihtaa jokapäivä suurin osa vedestä sinä aikana, eikä esim jokatoinen päivä? Riittääkö esim 5päivää jona vaihdetaan vettä 30-40l päivittäin ennen kalojen tuloa?
Tarkentakaa joku..
Kalat ja uusi akva.
3123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
piikki on ohi, vaihdetaan vettä. Vaihdetaan sen verran että nitraattiarvot muuttuvat sopiviksi.
Ennen sitä ei ole tarvetta vaihdella vettä.. Ellei sitten jotain ennätyssuurta hss määrää tai jotain muuta vastaavaa kamalaa ole päässyt tapahtumaan.
Itse olen vaihtanut kerran kypsytyksen loputtua, siis lähes kaiken.. ja jottei ns. sukeltajan tauti iske kaloihin, olen veden antanut olla seuraavaan päivään..
ostas vähän isompi kuppi. ei taida olla kaloille kovinkaan "kalaisarvoista" elämää tossa purkissa.
Enpäs kuule osta isompaa allasta, kun en halua isompaa ja satun tietämään sen että kalat voivat viettää hyvän elämän myös 60l akvaariossa jos sitä ei tungeta täyteen, hankitaan sopivan kokoisia pieniä kaloja ja hoidetaan tunnollisesti. Et taida sitä älytä, vai luuletko että jotain oskaria sinne yritän tunkea? Olisin tietty voinut vastata ystävällisemmin mutta niin metsä vastaa kun sinne huudetaan..