Eli, minulta leikattiin hyvänlaatuinen luukasvain (osteoidi osteoma) kohta kuusi vuotta sitten jalkapöydästä.. Voiko luukasvain uusia? Kun samassa kohdassa jalkaa on nykyään kova patti ja se kipeytyy rasituksesta, vai voisiko tämä patti olla jotain muuta? kiitos!
taas(ko) luukasvain
tyttöli87
36583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En osaa vastata sulle, mutta kiinnostais tietää miten sun patin koko stoori oli...
Mulla on kova (luinen) patti ukkovarpaan viereisen varpaan alla. Sitä kestää puristella jne, mutta hyppiessä tai muuten rasituksessa se alkaa jomottaa. Koko päkiän aluetta kolottaa oudon luisesti. Jalat myös uupuvat tosi helposti ja tuntuu välillä, että ne menevät alta.
Kuulostaako tutulta?
juu, siis mullakin oli kova luinen patti pottuvarpaan viereisessä varpaassa tai sen varpaan luussa tai siis siinä, mikä näkyy kun jännittää varpaat :)(onko se jänne vai luu) muttei ollut varpaassa vaan jalkapöydässä, ja oli kipeä ennen leikkausta ja jomotti usein.. Kannattaa käydä varalta näyttää lääkärille sitä, mullakin saatiin selville vaivasenluun röntgenissä.
Itselläni on luukasvain, joka on kahdesti leikattu ja kahdesti kasvanut takaisin. Kolmatta kertaa ei minun kohdalla enää tule, koska sen riskit on suuremmat, hermovauriot yms. Nämä riskit tietysti liityy siihen missä kasvain on.