Säästövakuutus

arveluttaa!

Kuka osaa kertoa, pääseekö Nordean vapaaehtoisesta eläkevakuutuksesta mitenkään eroon. Nimikin on ihan harhaan johtava, muka vapaaehtoinen???

Kuukausittain maksamani rahat ovat kutistuneet olemattomiin ja laskusuhdanne jatkuu. Mikä neuvoksi? Enää en sinne senttiäkään maksa!

7

1595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --.

      se olisi kai paras keino,
      muutta siten postiosoite kotiin,

      kyllä sitä yhteen myöhemmin saa mennä, tunnen useita jotka ovat eronneet ja takaisin menneet aivan ilman eläkevakuutustakin.

    • että haluat...

      ootko varma , että haluat erota. Nythän sun kannattaa ostaa, kun on halpaa. Kyllä ne sieltä vielä nousee. Jos ei nyt ole rahantarvetta, niin anna olla. Ja kai ne siellä pankissa parhaiten tietävät, miten eroat...
      Kuinka pitkä vakuutuskausi sulla on ? Siis suunnitelma ?

      • kyllä

        ne siellä pankissa varmaan parhaiten tietää.....


    • etunsa ;)

      Ei asiakas ole enää kunkku. Pankin on saatava omansa, jotta se pystyy maksamaan osingot omistajilleen ajallaan.

      Kyllä tähän eläkevakuutuskuvioon vaihtoehto löytyy, siksi moni asiakas on jo lakkauttamassa maksunsa.

      Miettivät takuulla kuumeisesti siellä vakuutusyhtiössä ja Nordeassa mitä tehtäisiin, ettei tule sijoittajat vihaisena koputtamaan ovelle :)

      • mikähän se olis

        vaihtoehto meinaan.


      • tietenkin
        mikähän se olis kirjoitti:

        vaihtoehto meinaan.

        Indeksirahastot, ETF:t (ja jossain tapauksessa myös aktiivisesti hoidetut) sekä suorat osakesijoitukset.

        Pankissa näistä ei tietyistä syistä puhuta kuin puolella suuta.


    • pitkäaikainen

      pitkäaikaisen säästämisen idea on nimenomaan siinä että koska talouden tilanteet vaihtelevat ,säännöllisellä ostamisella tasataan vaihtelut. tarkoittaa että kun olet aikaisemmin ostanut kalliilla ja nyt ostat halvalla, niin halvan hinnan aikaan saat samalla rahalla kaksi kappaletta kalliin ajan yhden sijasta. keskimäärin olet siis ostanut samaan hintaan. eläkesäästämisessä 15 vuotta on min. jos nyt keskeytät niin kurssilaskun aiheuttamaa tappiota et voi korjata.tappiokin syntyy vasta kun irtisanot vakuutuksen ja nostat säästöt.minä sanon että jatka, ja mielummin korota säästösummaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      36
      2917
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2284
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1978
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1330
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe