paikalla myyvät myyjät puhuu puhelimeen koko ajan ja häiriintyy kun asiakas kysy hintaa. Tai sitten on ukko pöydän vieressä ja sanoo että vaimo lähti kiertelemään eikä ukolla ole aavistustakaan, mitä vaimo haluaa vaatteistaan pyytää "tule viidentoista minuutin päästä uudelleen".
Oottekste tosissanne myymässä? Ei silti, iso osa kamasta on semmoista, ettei sitä kukaan tosissaan ole ostamassakaan.
Oottekste tosissanne myymässä? Ei silti, iso osa kamasta on semmoista, ettei sitä kukaan tosissaan ole ostamassakaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pöydissä on miesten tavarat ja naisten tavarat erityisesti yli viisikymppisillä pareilla. Eihän nyt herrajjumala mies voi tietää, mitä pyytää naisen silkkipöksyistä, vaikka olisi kymmeniä kertoja riisunut ne naiselta pois. Eikä nainen voi tietää, mitä pyytää kirjasta, jonka on itse miehelle ostanut.
Tätä on toimiva parisuhde!
jossa myyjä pölpötti vaan kännykässä. Myymisestä ei tullut mitään, kun piti vain toimittaa omia asioita puhelimessa. Koettakaa nyt tajuta, että vastaatte kännyyn vain todella perustelluista syistä. Muuten on turha maksaa pöytävuokraa, jos asiakkaat eivät saa vastausta hintapyyntöihinsä. Loppujen lopuksi pöydän vuokrannut saa vain kännykkälaskun vaivojensa palkaksi. Siltä se ainakin näytti. Vai oisko ollut busines-puhelu, jolloin meidät lumpunkiertäjät voidaan jättää näkemättä.
Muuten, on ihan yleistä, että kahden ihmisen yhdessä vuokraamassa pöydässä toinen lähtee kävelemään välillä ja pakkohan sitä on välillä hetkeksi poistua ja tulla sovitusti sen 15 minuutin kuluttua takaisin.
Sekin on jännä ilmiö, jos kaksi naista myy kirppisromppeitaan, niin silloin törmätään ilmiöön nimeltä "tää on ton toisen, mutta se lähti just, mut tää maksaa.....". Ja kun vähän ajan kuluttua tulen takaisin, on se toinen myymässä ja hän puolestaan sanoo maagisen lauseen "tää on ton toisen, mutta se lähti vähän kierteleen, mut se maksaa...". Höh-höh! Karavaani kulkee ja koirat haukkuu:) Ettekö te tajua, etteivät ihmiset ihan pöllöjä ole. Sopikaa sopivista myyntilauseista keskenänne ja sopikaa hinta etukäteen tinkimisvara. Siinä se ystävyys punnitaan.
Ei kukaan voi olla 100% pöydässä, toki jos kaksi myy, se toinen lähtee kiertelemään tai vessaan tai minne vain.
Miksette pistä vaikkapa teipillä pieniä hintalappuja vaatteisiin, joita myytte? Ne olisi mukavia, lähdettepä kiertelemään tai ette. Toki asiaks tinkaa niistä siinä kun muutenkin, mutta antaisi vapautta sille, joka jää pöytään eikä tiedä mitään siitä, mitä toinen myy.
Kännykkäriippuvaisia ihmisiä on nykyään kaikkialla. Ärsyttää, kun myyjä tekee kaupat asiakkaan kanssa ja pitää kännyä samaan aikaan olkapäällä puhelu auki.