Yhdyn niihin, joiden mielestä Moccamasterilla keitetty kahvi on ikävän makuista. Kun se vielä on Pauligin kulta-mokaa tai resitenttiä, pystyn todella tunnistamaan sokkona, onko kahvi moscamasterilla keitetty.
Kutsuisin em. kahvissa olevaa makua ikään kuin väljähtyneen oluen mauksi...
Tunnistan Moccamaster-kahvin
3
816
Vastaukset 3
- hehhehheee
"Tunnistan Moccamaster-kahvi sokkona"
Niin väitti meidänkin työpaikan n. 30 kahvinjuojasta moni aikaisemmin. Niinpä sitten yksi kahvinkeittovuorossa ollut kaveri päättikin testata asiaa käytännössä: hän vaihtoi Moccamasterilla ja Nordicalla keitetyt kahvit päikseen - eikä kukaan huomannut vaihtoa!
Ainoat erot meillä syntyy aina uuden viikon alkaessa ja uuden kahvinkeittäjän ottaessa kahvinkeiton hoitaakseen.
Että silleen! - presidentti-kahvi
onkin niin voimallista, että sitä laitetaan yksi mitallinen vähemmän kuin kuppia vettä.
- dfghjk
Ädilläni on tuollainen ylihinnoiteltu keitin ja kaiken huipuksi siinä keitetty kahvi on ihan kamalan makuista. En ikinä ostaisi itselle. En voi olla varma, vaatisiko MM oman tavan keittää tai mitoittaa porot.
Entisellä työpaikkala oli sellainen tuplamalli, jossa kahvi oli ihan ok, mutta keittimen käyttö oli kummallisen hankalaa. Siinä sai olla melkoinen Uri Geller, kun pujotteli suodatinosaa.
Suosin perkolaattoria, vaikka sekin vaati aluksi hieman opettelua. Ekat keitokset oli ihan kauhean makuisia. Nyt on hyvää, kun oppi mitoituksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791416
- 851293
- 1041038
- 48859
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40753Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83636Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7616Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30566Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.81534Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532