työelämä pelottaa

dax

Mietin tässä vaan, että miten minusta on koskaa mihinkää työelämään. Mä kammoan asiakaspalvelua ja vastuullisia tehtäviä. Olen kouluttautumassa it-alalle ja tulevaisuus pelottaa minua. Ja nykyisessä työssä sattui viikonloppuna kamala asia, mikä on saanu mut varpailleni. Mä en jaksa sitäkään työtä, en vaan ole sen luonteinen, mulla ei rahkeet riitä, sittenkään...
Ja mä pelkään ainaista epäonnistumista, en luota itteeni, että jossain joskus onnistuisin. Lisäksi kaikki uusi pelottaa aivan sikana.

Emmä tiä, mihin tää elämä vie/on tarkoitettu. Mihin mut on tarkoitettu.. ?

5

1102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysympä vaan

      sitten tapahtui?

      • dax

        No mä silleensä..en ollut niinku olisi pitäny olla. Asenne oli väärä. Siis asia hävettääki niin paljo, etten siitä kehtaa edes sanoa paljoa.
        Mutta sattui tilanne, jonka jälkeen asiakas suoraan soitti ja haukkui/lyttäsi, ilmoitti tyytymättömyyttään juuri minun toimintaan, ehkä aiheesta, mutta lateli myös todenvastaista.
        Emmä vaan jaksais enää tuota työtä... Emmä oo siihenKÄÄN tarkoitettu..


    • paniikkipaniikki!!

      Olen kouluttautumassa kaupalliselle alalle, ja itseluottamus on tasan 0.
      Ei tule mitään, ahdistaa jo pelkkä ajatus työnhausta saati työpaikasta. Pelkään koko ajan mokaavani. Eikä tää ole mitään pientä, välttelen koko asiaa viimiseen tippaan ja asiat on ihan solmussa sen takia. En pärjää tässä maailmassa ja sen pituinen se. Olen kohta varmaan katuojassa.
      Mikä siihen auttaisi, en tiedä :(

    • Yleinen vuodattaja

      Anna itsellesi aikaa ja lupa oppia asiat vaikka hiljalleen. Vaikka minäkin paras neuvoja, vasta viime vuosina alkanut tulla näkyväksi, eli panna itseni likoon. Iltaisin nappaan hieman rauhoittavaa ennen nukahtamista, niin on seuraavana päivänäkin aika hyvä pössis.

      Tämä elämä on meille lahja. Siitä ei kannatta tehdä liian ankaraa, vaan aurinkoisella mielellä nauttia tästä, kun me olemme Korkeamman Voiman siunauksen alla. Viimepäivinä olen ollut melko peloton ja vain vähän huolestunut.

    • Kaikkeasitäpääseesisään

      Koulussa narsisti, joka käytti muita hyväksi. Opettajatkin säälivät selän takana muuta siihen liittyvää käytöstä. Työelämässä tuskin pääsee(tai miksi se edes sinne on menossa) pitkälle, kun ei osaa olla edes ajoissa paikalla tai hoitaa omia hommiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe