eli: on talvi, olet inhohimoinen hameiden/mekkojen yms käyttäjä, kuinka toteutat itseäsi suomen talvipakkasilla. pakkasella en tarkoita 2 sitten :)kiitos kaikille vinkeistä.
KUINKA 'KERROSPUKEUDUT'??
3
787
Vastaukset
Itse käytän paksuja sukkahousuja ja mahdollisesti niiden päällä säärystimiä, joskus myös alushametta. Tosin itse olen pitkien hameiden ystävä.
- sukkahousut kehiin
Hei! Villasilkkisukkahousut jalkaan. Ne ovat tosi lämpimät. Jos on kova tuuli ne eivät auta, mutta jos on tyyntä niillä pärjää erinomaisesti, vaikka olisi kovakin pakkanen.
Jalkaan saappaat, joissa on lämmin vuori, ja työpaikalla vaihdan pikkukenkiin, koska sisällä tulee muuten kuuma.
Pienemmillä pakkasilla käytän tavallisia sukkahousuja, mutta niiden päällä (tavallisissa saappaissa) villaisia nilkkasukkia. Ei siis mitään paksuja mummon villasukkia, vaan sellaisia ohuita tavallisen puuvillanilkkasukan näköisiä.
Yläosa: kylmällä ilmalla laitan neuleen alle ohuen villasilkki-kerraston paidan. Lopputulos on yhtä lämmin kuin jos olisi paksu villapaita, mutta tyylikkäämpi :) - FrozenCorpse
Pitkä vuoreton takki, alle fleece, kaulaliina, pipo ja hanskat. Minihame voi olla päällä, samaten verkkosukkikset, pitkävartisen kenkien kanssa polvisukat ja korkkareiden kanssa säärystimet. Hyvin on tarjennut toistaiseksi vaikka pakkasta ollut hyvin yli -10c.
Jos oikein kylmä tulee , niin pitkä ja paksumpi samettihame, alushame, säärystimet, useampi paita, paksumamat hanskat ja toppatakki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918