kaikkien lastenne nimet?
Muistatteko vl-vanhemmat
Aapo, Antti, Alli...
15836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
miten on lastenlasten kanssa?
Kertotaulua: 12 x 12 = 144
16 x 16 = 256
On siinä mummilla pähkimistä. :)
Kun ne ovat eri ikäisiä. Jollekkin kampelalle tiedoksi, joka kuitenkin lukee tämän: minulla on kahdeksan lasta.Ei 20, kuten tämä -kala epäili. Ja lastenlapsia on kuusi.Kaikkien nimet ja syntymäpäivätkin muistan.
Ja kaikki rakkaita, ne erityisesti, jotka sielunvihollinen on saanut langettaa pois Jumalan valtakunnasta.
Ei siis suomalaisittain:
>>Ulle dulle doff - vaan,
Niin kuin se ruotsiksi kuuluu:
"Ole Dole dof, kinkelane koff", ja niin edelleen.
No on siinä todellakin mummilla pähkimistä, kun ei ymmärrä sanaakaan.
Jos siis siteeraat jotakin, tarkista asia.
Terv. Alpo.
lapsenlapsia 6, mutta ensi vuonna niitä on 14!
Sitä seuraavana vuonna niitä on 22!
Viiden vuoden kuluttua sinulla on 46 lastenlasta.
jne.
ja Lastenkko dinkka dulla Meeri kommer een. (Lastenkodinkadulla Meeri kävelee yksinään)
tuo laskelmasi ei pidä ensinkään paikkaansa. Ja jos pitäisikin..sehän olisi hienoa olla viiden vuoden kuluttua oikea kantaäiti tai klaanipäällikkö!!! ;)
Jos jollaki on iso perhe niin meinaahan ne nimet välillä mennä sekasin...tuskin unohtaa mut voi välil kutsua jotain toukkaa vääräl nimellä. :)
omat kakaranne?
Jos omia on 15 ja naapureissa lestaperheitä, niin äkkiä siinä on 100 kakaraa pienellä alueella!
Tulleko joskus huudettua väärää kakaraa kotio?
"Tulleko joskus huudettua väärää kakaraa kotio?"
hoidettua väärää miestä?
vaimolla olisi lapsia muidenkin kuin oman aviomiehensä kanssa?
En tiedä tapahtuuko tällaista lestaperheissä?
Ja onko se kovinkin yleistä?
Työkaverini on vl-kodista ja hän kertoi, että hänen kotonaan oli (muistaakseni) 13 lasta ja hänen vanhemillaan yli 100 lasten lasta.
Mummo ei jaksa muistaa kaikkien lasten lastensa nimiä, puhumattakaan syntymäpäivistä, joten hällä on kalenteri, johon on merkitty jokaisen syntymäpäivä ja näin hän voi soittaa jokaiselle lapselleen ja lapsen lapselleen onnittelupuhelun, koska lahjojen osto sellaiselle määrälle on ymmärrettävästi mahdotonta.
*Mummo ei jaksa muistaa kaikkien lasten lastensa nimiä, puhumattakaan syntymäpäivistä*
On ihan tavallista että vanha ihminen ei voi muistaa kymmenien lastenlasten nimiä? Vaikka minä nyt muistan lastenlasteni nimet, voi olla etten enää 5-10 vuoden kuluttua muista enää edes omaa nimeäni. Sellaista sattuu paremmissakin piireissä...olen kuullut.
*hällä on kalenteri, johon on merkitty jokaisen syntymäpäivä ja näin hän voi soittaa jokaiselle lapselleen ja lapsen lapselleen onnittelupuhelun, koska lahjojen osto sellaiselle määrälle on ymmärrettävästi mahdotonta. *
Todella hienoa mummulta muistaa hlökohtaisella soitolla lastenlasta! Ja pitää kalenteria. Laitanpa korvan taakse. Ehkä joskus turvaudun samaan konstiin.
Kiitos vinkistä! Vaikket sellaiseksi sitä olisi aikonutkaan.;)
No en sitä vinkkinä kirjoittanut, mutten pilkkanakaan, vaan ihan muistelin kun asiasta kerran tuli puhetta.
Minusta se on ihan kiva keino, enkä moiti mummoa, ettei muista niin monien syntymäaikoja. Uskon, että nimet tulee mieleen, kun naaman näkee tai kun vaikka juttelee lapsensa kanssa jostain tietystä lapsen lapsesta tms...
Tokihan näin taviskansalaisena ihmettelen...
välillä menee sekasin tietenkin esim kun komentaa, esi, jotain tappelu pukaria.. niin huutaa monta nimee ,, ennen kuin tulee se oikea,, mutta on se niin muissakin perheissä