Kotkan Tupauunot

Pelkkä uunoko

Soinin mukaan nämä kaverit on puolueelle niitä tupauunoja, joita mahtuu joka puolueeseen. Onkos meidän Juho näitä tupauunoja.

13

798

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotkan persuilla

      pääteemoina maahanmuuttoasiat ? Milloin viimeksi olet lukenut esm tällä palstalla Eerolan väittämiäsi tupauuno juttuja ? Kerro nyt kaikille, milloin täällä on kotkalainen persu viimeksi käynyt paasaamassa maahanmuutto-ongelmia ? Kuuluukos Salmiset, Lindelöfit, Häkkiset sun mielestä näihin maahanmuuttotapauksiin ?

      Eiköhän nyt kotkalaiset persut ole suurimmaksi osaksi tehneet töitä kotkalaisen demarimielivallan taltuttamiseksi ja sananvapauden edistämiseksi Kymensanomissa ? T. Kokoomuslainen, jolla on samanlaisia ajatuksia kuin tällä Kotkan vahvalla nelikolla.

      P.S Edes paikalliset kokkarit eivät saa asioitaan sanotuksi kyseisessä lehdessä ilman sensuuria. Ymmärsitkö ?

      • juttu on niin,

        että moni muu on ennen Juhoa uuno.


      • Paikallinen Kokkari

        En tuota huomannutkaan että väitin. Olin vain kysyvinäni. Eipä hermostuta suotta. Tupauunot on Soinin mukaan kirjautuneet adressiin, se siitä.


      • Asko Karvinen

        löydy niin uunoa persua, että julkisesti asettuisi rasistiksi.Mutta tukee nurkantakana naita halla-ahoja.Kysyttäessä: Enhän minä, kuinkas minä.Herran jumala minähän kuulun kirkkoonkin.


      • hallitsematon
        Asko Karvinen kirjoitti:

        löydy niin uunoa persua, että julkisesti asettuisi rasistiksi.Mutta tukee nurkantakana naita halla-ahoja.Kysyttäessä: Enhän minä, kuinkas minä.Herran jumala minähän kuulun kirkkoonkin.

        maahanmuutto EI OLE YHDENKÄÄN SUOMALAISEN, EIKÄ RUOTSALAISEN toivelistalla. Meneppä ihan huviksesi tekemään katugalluppia ja kysyt ihan kaikenlaisilta ihmisiltä; nuorilta, vanhuksilta, duunareilta, uraihmisiltä keneltä tahansa, että sallisitko Suomeen hallitsematonta maahanmuuttopolitiikkaa jolloin maahanmuuttajia voisi ottaa niin paljon kuin vain on tulijoita ?

        Mene ihan oikeasti kysymään ihmisiltä ja kuulet livenä heiltä itse "nurkan takaa" vastauksia ihan tähän maahanmuutto teemaan.

        Vielä lopuksi; on kiva kun työpaikallani on kansainvälisyyttä ja muutamia ulkomaalaisia. MUTTA, jos heitä onkin yhtä-äkkiä koko halla täynnä, niin sitten alkaa ääni muuttua kellossa.

        T.kokoomuslainen


      • jos toivoo
        Asko Karvinen kirjoitti:

        löydy niin uunoa persua, että julkisesti asettuisi rasistiksi.Mutta tukee nurkantakana naita halla-ahoja.Kysyttäessä: Enhän minä, kuinkas minä.Herran jumala minähän kuulun kirkkoonkin.

        Pakolaisystävien pääsevän kotiin. Eiköhän se ole sitä lähimmäisenrakkautta.


    • Esko Almgrehn
      • pitkään

        kun on uuno, niin sitten pääsee eemeliksi.


    • Juho Eerola

      Tervehdys.
      Jos tällä nyt viitataan siihen netissä olleeseen "autetaan somaliystävät kotiin" adressiin, niin voin sanoa etten edes kuulu Face-Bookiin. Minulla on paljon ystäviä ihan oikeastikin. Kotkassakin yli 800.
      Toisaalta, mitä enemmän on ystäviä, niin sitä enemmän on myös vihamiehiäkin. Ystävät ovat minulle niin arvokkaita, että en jaksa välittää vihamiesten kasvavasta joukosta.

      Ps.Mitä pahaa muuten on siinä, että toivoo pakolaisten joskus voivan palata kotiinsa? Aloitin noissa pakolaistöissä suunnilleen 10 vuotta sitten. Silloin oli olettamus, että kun kärhämät kotimaassa loppuvat, palaavat pakolaiset sinne takaisin. Valtiomme jopa maksoi heille rahaa paluuta varten. Moni otti rahat ja palasi, mutta tuli muutaman ajan jälkeen uudestaan pakolaiseksi tänne.

      • voi..

        vittu mitä sontaa


    • Alkoi vuona 1991, jolloin suomen ensimmäinen tupauuno Mauno Koivisto alkoi auttamaan
      Suomalaisystävämme kotiin venäjältä, eilen sattumalta osui tielleni vasta tulleet suomalaiset.
      On ymmärtävä että vuosisatojen diasporassa eläneet suomalaiset ovat jotain unohtaneet, josta
      yleensä tunnistaa suomalainen, kuten kieli näille ihmisillä suomenkielen palautus oli jo aloitettu
      he ovat jo kuukauden oppineet aakkoset.
      En tiedä mitä näille ihmisille on taas menty lupaamaan, varmaan ystävällinen vastaanotto, parhaillaan räjähtelevä eläkepommi, työvoimapula jne. eli se sama valhe millä on sumutettu suomalaiset käytetään
      edelleen maahanmuuttajien houkuttelemisekseen.
      Omasta puolesta toivotan tulijoille menestystä, vaan tähänastiset saavutukset ja edellisten venäjältä
      saapuneiden suomalaisten työlistimistä on ollut verrattain heikko.

      • uunottelee sellaisia

        vaikuttajia, että ei luulis olevan varaa. Eipä viitsi tollaiseen edes ottaa kantaa. Senverran paljon olen inkerinmaalaisia tavannut, siellä inkerinmaalla ja Hesassa. Karjalanmurretta puhuvat ihan kivasti.


      • Iltalehdestä, että
        uunottelee sellaisia kirjoitti:

        vaikuttajia, että ei luulis olevan varaa. Eipä viitsi tollaiseen edes ottaa kantaa. Senverran paljon olen inkerinmaalaisia tavannut, siellä inkerinmaalla ja Hesassa. Karjalanmurretta puhuvat ihan kivasti.

        Freddy puolustaa sitä Kuusaanmummoa(venäläinen) tänään jopa telkkarissa. Hyvä, Hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      826
    2. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      69
      812
    3. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      60
      793
    4. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      264
      645
    5. 46
      612
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      25
      600
    7. Luotan sinuun nainen, kuin kallioon!

      Jos joskus tuntuu siltä, että haluat puhua minulle jotain luottamuksella niin voit luottaa siihen, että kaikki jää meid
      Ikävä
      39
      501
    8. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      482
    9. En tiedä sinusta

      Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?
      Ikävä
      35
      473
    10. Ikä ei tule yksin

      Huomaan, että olen rupsahtanut kasvoista aika paljon.
      Ikävä
      52
      459
    Aihe