Takkaniemen

Takkaniemessä on meren rannalla iso puutalo, jossa on torni. Onkohan se jo myyty venäläisille? Kuka osaisi kertoa talon historiasta?
64659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tarkoitat kai Takkaniemen kartanoa? eikös siellä asuta ihan normaalisti?

Äänestä
  • Kuka sen omistaa? Talo vaikuttaa siltä, että naapurista voisi tulla ostajia. Minulla voisi olla ostaja tiedossa.

    Äänestä

  • omistaa kirjoitti:

    Kuka sen omistaa? Talo vaikuttaa siltä, että naapurista voisi tulla ostajia. Minulla voisi olla ostaja tiedossa.

    no eläinlääkäri ,eikä varmaan myy.kartano ollut aladinien suvun joskus muinoin,niinkuin jamilahdenkin kartano.kaikki takkaniemen maat oli kartanon kunnes edellinen omistaja laitto lihoiks

    Äänestä

  • omistaa kirjoitti:

    Kuka sen omistaa? Talo vaikuttaa siltä, että naapurista voisi tulla ostajia. Minulla voisi olla ostaja tiedossa.

    Jos olet niin tollo, että et osaa selvittää omistajuutta kuin suomi24:lla, niin luovu kiinteistönvälittäjän duunistasi. Sinusta ei ole siihen. Myy autoja- niiden omistajuus selviää näppärästi tekstiviestillä.

    Äänestä

Kävin 80-luvulla nuorena poikana Takkaniemen kartanon huutokaupassa. Silloisille omistajille Aladineille tuli avioero joka mm. vaikutti kartanon myyntiin ja huutokauppaan. Nämä Aladinit muuttivat lähellä olevaan 70-luvun matalaan omakotitaloon.

Huutokaupassa hoikempi ja nuorempi Wentzel Hagelstam oli meklarina. Muistan kun Hagelstam paukutteli nuijallaan pilarin lommoille ja mustaksi. No kuitenkin. Siellä myytiin mm. norsunluiset shakkinappulat, läjäpäin vanhoja nuotteja, miekkoja, empire- ja biedermeier-huonekaluja, kristallia, liinavaatteita jne. Huutokauppa kesti kaksi päivää. Niin paljon oli myytävää. Oli kyllä mielenkiintoista kierrellä kartanossa sisällä huutokaupan ajan. Paronitar Bruun naapurikartanosta Summasta kertoi keittiössä tavalliselle kansalle mitä milläkin hilavitkuttimella vatkattiin tai leikattiin.Kiva tunnelma joka katosi. Silloin kartanon osti Aladinien sukulaiset Laitilat. Jotka nyt nähtävästi ovat myyneet sen jollekkin toiselle.

Kartanon on muistaakseni rakentanu Ahlqvistin kauppiassuku ja en tiedä onko ko. talo oikeasti kartano. Ainakin sanotaan kartanoksi. Enemmän ehkä huvila. Mut mielenkiintoinen talo kuitenkin. Kiva iso lasiveranta, jos on enää jäljellä en ole käynyt yli kahteenkymmeneen vuoteen paikan päällä.

Äänestä
  • Iso lasiveranta on jäljellä ja suojeltua päärakennusta on remontoitu laajasti uuden omistajan toimesta. Hieno paikka keskellä kaupunkia, omaa rantaakin monta sataa metriä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tornitalo kirjoitti:

Takkaniemessä on meren rannalla iso puutalo, jossa on torni. Onkohan se jo myyty venäläisille? Kuka osaisi kertoa talon historiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu