Vakioveikkaus 17.2

soccer24.nu

Viikkovakiossa on tällä kertaa brittifutista kahdelta ylimmältä sarjatasolta, sekä UEFA Cup -otteluita. Alla näkemykset brittikohteisiin:

Ykköskohteessa kotijoukkue Burnley on selvästi ylipelattu Coventrya vastaan. Joukkueiden tasoeroa on paperilla suht vähän, mutta hieno kausi on vienyt Burnleyn playoffs-paikoille, kun taas ex-Fulham -manageri Chris Colemanin johtama Coventry on pyörinyt keskikastissa. Burnley on ottelussa hieman yli 50% suosikki mutta pelattu yli 60 pinnaa! Vierailija Coventry sai viime lauantaina itseluottamusta nostavan 2-2 vierastasurin Blackburnilta FA Cupissa, ja on yllätysvalmis. X2 tai 1_2. Kohde 2 onkin pelattu aivan päin sitä itseään; Doncaster on vierasjoukkue Bristol Cityn tavoin hurjassa vireessä, ja ehdottomasti ottelun suosikki. Pelikansa on kuitenkin merkinnyt kohteen lukemiin 26-32-42, joten ykkönen on hurjasti alipelattu. Bristolin viime aikojen voitoissa on hieman ilmaa, eikä Robins ole aivan niin hyvä joukkue, kuin kuntopuntari kertoo. Varma 1.

Kohde 3 on ns. kaikkien merkkien peli. Kyseessä on kahden surkeassa vireessä olevan joukkueen kohtaaminen, ja molempien itseluottamus on matalalla. Plymouth on jäänyt 7/8 edellisestä liigapelistään ilman maaleja, ja Palacelta on myös sivussa tulivoimaa. X on ehdottomasti lähtökohta, ja kotivoiton tai vierasvoiton voi ottaa oman maun mukaan sen jatkoksi. Kohteesta 4 löytyy laajempi ennakko soccer24.nu -sivuston Tulosvetovihjeestä, ja Vakiokupongilla 1_2 lienee oiva valinta. Kyseessä on runsasmaalinen ottelu joka päättyy hyvin suurella todennäköisyydellä johonkin muuhun tulokseen kuin tasuriin. Swansea on hieman ylimerkitty, mutta kelpaa mukaan myös 44% pelikannatuksella.

Kohteessa 5 pelikansa on hurahtanut todella pahasti Sheffield Wedsin suuntaan, ja tässä on ehdottomasti kupongin herkullisin ohipeli. Harva ymmärtää ottelun taustan, sillä Sheff Weds on vierailija Barnsleyn ykkösvihollinen. Tykes saakin peliin varmasti kovan vieraskannatuksen, ja lähtee peliin kovemmalla latauksella kuin mihinkään kauden muuhun vieraspeliin. Se on lisäksi saanut hioa kuvioitaan monta viikkoa otteluiden peruutusten vuoksi, ja uudet hankinnat ovat näin sopeutuneet sisään. Ykkönen ei toteudu ottelussa edes kerran kahdesta, mutta on pelattu juuri nyt peräti 74%! Näin ollen X2 on suorastaan timanttinen valinta.

Derby on kelvollinen varmaidea kohteessa 10, vaikka onkin aavistuksen ylipelattu. Uusi manageri Brian Clough on saanut Pässit melko hyvään iskuun, ja ennen FA Cup -tappiota Man Utd:lle joukkue eteni kolmen voiton putkessa. Cup-tappio tuskin aiheuttaa suurempaa tuskaa, ja nyt Derbyllä on hieno sauma kohentaa asemiaan sarjataulukossa. Vierailja Blackpool on selvästi heikompi joukkue ja varsin huonossa vireessä, ja kotivoitto toteutuu lähes 55% todennäköisyydellä. Ipswich on sitten syytä varmistaa kohteessa 11; Tractor Boys on toki ottelussa selvä suosikki, mutta tasoeroa ei ole mitenkään hirvittävästi. Nottinghamin paras meno on tosin hyytynyt viime viikkoina uuden managerin Billy Daviesin alaisuudessa, mutta ei Ipswich ole myöskänä esittänyt yhtään mitään viime otteluissaan. Kotivoitto on selvästi ylipelattu, ja 1_2 tai X2 ovat parhaat idea.

Viimeisessä kohteessa ManUtd:n voi huoletta vetää varmaksi, sillä Fulhamista ei ole punakoneelle juuri nyt vastusta, kuten ei ole mistään muustakaan brittijoukkueesta. Jos vaihtomerkkejä meinaa jäädä yli niin hieman alipelatun tasurin voi toki ottaa mukaan.

Lähde: http://soccer24.nu/pelivihjeet.html

0

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        232
        4431
      2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        74
        2862
      3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        47
        2403
      4. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        43
        1687
      5. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        78
        1379
      6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        75
        1114
      7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        137
        919
      8. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        64
        860
      9. Sellainen tunne sydämessä

        Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
        Ikävä
        86
        854
      10. Annan meille mahdollisuuden

        Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
        Ikävä
        53
        832
      Aihe