tiedän, että näitä on miljoona,

muttta

Niin, kuten oksikosta selvinnee, niin tiedän kyllä, että vastaavia kyselyitä on netti täynnä. Kysyisin, että kuka on suosikki Bond-tyttönne. Olen erityisen kiinnostunut aiheesta ja selaillut paljon kyseisiä palstoja ja listauksia. Nyt haluaisinkin lähinnä perusteluja, enkä mitään viiden listaa. Mikä tekee Bond tytöstä parhaan? Miksi hän on parempi kuin muut? Mitä sinulle on erityisesti jäänyt mieleen hänestä? Kysyn tämän, koska olen itse todella kiinnostunut Bondeista ja nyt olen syventynyt juuri Bond tyttöihin. Kiitos jo etukäteen (:

3

973

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muttta2

      Niin, unohdin tuohon edellisen kirjoittaa, niin laitan jatkoa tähän:
      Erityisen mielenkiintoisena pidän esimerkiksi sitä, että Esimerkiksi Holly Goodhead on aika kiistelty, lähes puolessa hän on listattu top10 ja puolessa kaikkein huonoimpiin. Yksi sama on ja pysyy, Honey Rider. Mikä hänestä tekee hyvän/huonon?

      Itse parhaimpina pidän esimerkiksi:
      Major Anya Amasova elokuvassa The spy who loved me. Hän on aito, ja vaikutusvaltainen nainen, aivan Bondin veroinen. Hän on fiksu, kykenee ajattelemaan omilla aivoillaan, toisinkuin aiemmissa Bondeissa. Hän ei automaattisesti kumarra Bondia, vaan osaa kyseenalaistaa tämän täydellisyyden. Hän tekee myös loistavan näyttelijäsuorituksen.

      Tiffany Case elokuvassa Diamonds are forever. Hän on jotenkin vain hyvä, lankeaa bondin edessä, mutta aliarvioi tämän ja luulee pystyvänsä pakenemaan timanttien kanssa. Hän on aavistuksen "tyhmä", mutta se tekee hänestä ehkä vieläkin paremman. Esimerkiksi kun vaihtaa nauhan koneeseen öljylautalla.

      Pidän myös Elektra Kingin hahmosta, koska hän oli ehkäpä ensimmäinen nainen, jonka Bond ampuu vaikka onkin hyvin kiintynyt häneen tunnetasolla. Samoin Vesper Lynd, koska heillä oli erityinen tunneside. Osa Bondia kuihtui samalla kun Vesper lakkasi hengittämästä. Pidän myös Tracysta, Bondin vaimosta. Hän esiintyi erittäin hyvin ja oli toistaiseksi viimeinen bondin kanssa alttarille astellut. Muistan ikuisesti viimeisen kohtauksen, kun Blofeld tulee autolla ja hänen apulaisensa murhaa bondin elämän rakkauden.

      Pidän myös Mary Goodnigihstä, hän näytteli roolinsa kultaisessa aseessa todella hyvin. Hänen roolihahmonsa oli tosin kirjoitettu ehkä liian "höhläksi", mutta silti hän oli hyvä. Kunnioitan myös May Daytä, vaikka hän oli pahis, hän uhrasi itsensä pelastaakseen Piilaakson. Se oli todella rohkeaa ja hienoa häneltä.
      Mitä mieltä olette mielipiteistäni, kirjoittakaa paljon perusteluita ja kommentoikaa ketkä ovat suosikkejanne, tai vastavuoroisesti ketä ette voi sietää, ja MIKSI?

    • hansolo2

      Kyllä Honey Ryder on paras, kiitos klassisen merestänousun ja niitten legendaaristen valkoisten bikinien hän antoi ruumillistuman aidolle Bond-tytölle. Toisena mulla on Honor Blackmanin Pussy Galore ja kolmantena Jane Seymourin Solitaire. Huonoimmat on varmaan Mary Goodnight ja Kissy Suzuki (en oo ikinä dikannut heistä).

    • vastauksia

      L I S Ä Ä vastauksia kiitos ( :

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      628
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      38
      622
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      570
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      15
      564
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      36
      503
    6. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    7. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      58
      468
    9. Ikuisesti rakastan...

      Erästä vanhempaa miestä! 💜
      Ikävä
      26
      467
    10. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      44
      467
    Aihe