Jos vesivoimaa olisi lisätty ja ydinvoimaloita rakennettu jo aikoja sitten, emme olisi energiapoliittisesti niin huonossa tilanteessa kun nyt olemme.
Vuotos ja Kollaja olisi pitänyt rakentaa jo aikoja sitten.
Nyt kuitenkin pakko tehdä. Oma viiveensä taas.
Mitähän happiukkoja vihreät siellä nyt näkee. Kun ovat haapihyppelyllä otuksensa. Ja Nikulakin näki samoja ukkoja mitä Hassikin.
Oli siinä meillä Oikeuskansleri. Taistolais Hassin vedätelteltävissä täysin.
Heitä ei saaa syytteeseen, kun ovat niin lakinsa tehneet. Oikein tuomarit ratkaisi energia tarpeen. Luulisi heitäkin hävettävän nyt. Tuommoisten ansan menivät. Ylituomarin ja miniterin.
Vuotos ja Kollaja olisi pitänyt rakentaa jo aikoja sitten.
Nyt kuitenkin pakko tehdä. Oma viiveensä taas.
Mitähän happiukkoja vihreät siellä nyt näkee. Kun ovat haapihyppelyllä otuksensa. Ja Nikulakin näki samoja ukkoja mitä Hassikin.
Oli siinä meillä Oikeuskansleri. Taistolais Hassin vedätelteltävissä täysin.
Heitä ei saaa syytteeseen, kun ovat niin lakinsa tehneet. Oikein tuomarit ratkaisi energia tarpeen. Luulisi heitäkin hävettävän nyt. Tuommoisten ansan menivät. Ylituomarin ja miniterin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
> Jos vesivoimaa olisi lisätty ja ydinvoimaloita
> rakennettu jo aikoja sitten, emme olisi
> energiapoliittisesti niin huonossa tilanteessa
> kun nyt olemme.
Suomihan on energiapoliittisesti ihan hyvässä tilanteessa. Sähköä riittää Suomessa ja hintakin on kohtuullinen ja laskussa. Sähkön kulutus on kaikenlisäksi Suomessa jyrkässä laskussa pekkarisen junaileman tai siunaamaan metsäteollisuuden alasajon vuoksi.
Suomeenhan on haluttu rakentaa maailman suurimman ydinvoimalan prototyyppi. Em. prototyypin rakentamisen vuoksi aikataulu on vuosia myöhässä - samoin rakennustyöt alle kaikkien laatunormien.
Mikäli 1990-luvun alkupuolella tai viimeistään 2000-luvun alussa olisi päätetty satsata Suomessa ydinvoimalan sijaan esimerkiksi bioenergian ja tuulivoiman lisäämiseen ydinvoimalan sijaan, niin ne jauhaisivat tälläkin hetkellä satojen tai mahdollisesti yli tuhannen megawatin teholla sähköä Suomeen ja kaikenlisäksi Suomeen olisi syntynyt iso tuulivoimateollisuus, joka veisi satojen miljoonien eurojen arvosta tuulivoimalatekniikkaa ja osaamista maailmalle joka vuosi.
> Vuotos ja Kollaja olisi pitänyt rakentaa jo
> aikoja sitten.
>
> Nyt kuitenkin pakko tehdä. Oma viiveensä taas.
Pari pientä tekoallas-lääseikköä ei tuottaisi kuin muutaman sata gigawattituntia energiaa vuodessa. Kollajan tapauksessa lisäys jäisi sataan gigawattintuntiin vuodessa.
Em. määrät ovat niin mitättömiä, että ne vastaavat yhden ison kunnan kaukolämpölaitoksen tehoa. Mitään valtakunnallista merkitystä niillä ei ole edes teoriassa kun osuus Suomen energiantuotannosta jäisi niillä promilleihin kokonaisuudesta tai promillen osasiin.
Molemmat ympäristörikokset ovat sitä paitsi kaatuneet ja haudattu jo lopullisesti eikä niitä voida koskaan edes teoriassa rakentaa.
> Mitähän happiukkoja vihreät siellä nyt näkee.
> Kun ovat haapihyppelyllä otuksensa. Ja
> Nikulakin näki samoja ukkoja mitä Hassikin. ...
Loppuosa Uunon viestistä meni niin sekavaksi ua harhaiseksi, ettei loppuosassa tarinaa olle järjen hiventäkään, joten se siitä.
melkein polkupyörä tekee saman sähkön
Masan ponsi siirsi rakentamista 15 vuotta.
Kuinka hän voi toimia pääministerinä kun töppäsi aikanaan.
Valtava kansantaloudellinen tappio.
http://www.energia.fi/fi/ajankohtaista/lehdistotiedotteet/sähkönkäyttö tammikuussa 2009.html
Mahdollinen ydinvoimapäätös voitaisiin ihan hyvin siirtää seuraavan eduskunnan ratkaistavaksi.
Kyllä se nyt olisi oikea aika aloittaa ainakin vesirakentaminen. Moni odottelee alueella töitäkin.
Se vain kummasti piristää yleistä ilmapiiriäkin, kun on ihmisillä töitä.
Heti selvyydeksi sanon, ettei työt kestä näissä ikuisuuksia, ettei luulla että ne vuosikymmeniski antaisi työtä. Mutta aikansa. Sitten taas muuta, toivottavasti.
Varmaan nyt katsotaan kahden ydinvoimalan alustus tällä hallituskaudella vielä.
Ja viimeistään, heti seuraavan hallituksen alkuun vesivoiman aloitus.
Ei pahempi malli olisikaan nyt kun ollaan 10-15 v myöhässä. Vihdoin.
Vesipotentiaali on kuitenkin aika muhkea. Vaikka politiikka sitä vihreillä vähätteleekin. Osin keskustassakin. Jotain vasemmistoliitto polittikotkin asiaan sanoneet, osa vastaan osa puolesta.
Jos ydinvoimala tulee, se ilman muuta mm Vuotos silloin tapetilla myönteisesti.
Ilmeisesti jokin myönnytys poliittisesti vihreille annettava. Mikä ? jokin muu alue, ehkä. Vaihtona. Ei mene kasvot.
Morjens !
E U.
Onkohan tuo dementikko-Uuno ikinä kuullut niistä?
Mitähän lie tarkoittavat.. Kysy vaikka "muutetaan lakeja" -Pekkariselta, jospa osaisi selittää?
Meinaakko!
Että sun lakiesi mukaan elettäisiin. Hölmö !
Dementia..dementia, taitaa itselläsi paremminkin olla dementiasi.
Mikähän kylähullu lienetkään.
Kuinkakohan paljon vähemmän kapasiteettia tarvittaisiin huippulutuksen aikana, jos kiinteistöjen lämmityratkaisuihin ja energiatehokkuuteen olisi kiinnitetty huomiota ajoissa?
Jos Jos.
Sähkölämpö on ainut mahdollinen kaukolämpö haja-asutusalueella, luulisi Pasikin sen tajuavan.
Vihreiltä jatkuvia kieltoja ja rajoituksia joka asiaan.
Vihreät ovat sadistisia muiden ihmisten (köyhempien maalla-asuvien) kiduttajia monella tavalla.
Voi, kun saisin olla liito-orava tai maahanmuuttaja, saisin Vihreiltä sympatiaa.
Mitähän tarkoittaa että sähkölämpö on ainoa kaukolämpö haja-asutusalueella?
En kyllä tunne oikeastaan ketään joka haja-asutusalueella sähköllä lämmittäisi. Kyllä tuo nyt oli ihan tuulesta temmattu.
Onkai nyt sähkölämmitystaloja pilven pimein.
Oletko työtön ?
Kun tuolla jossain rehvastelit niin.
Työtön ja tiedät kaiken, jopa työnteon.
Jopa niin hyvin, ettei työtä kannata tehdä, kun saa rahat ilman työtekoakin, sossusta.
Huh...jos noin. Taso on "korkea" vihreillä.
Huh..huh
kallein puolue. Nyt sen alkaa tajuta tyhmempikin, ja tyhmyys vain tiivistyy.