Tuolla toisessa ketjussa joku kirjoittikin Isä meidän rukouksesta, jonka Jeesus itse opetti: "... ja anna meille meidän syntimme anteeksi, niinkuin mekin anteeksi annamme niille, jotka ovat meitä vastaan rikkoneet." Meillä kristityillä pitäisi olla se mieli, että annamme anteeksi niille jotka ovat meitä vastaan rikkoneet, vaikkei nuo rikkojat edes pyytäisi anteeksi, silloin Jumalakin antaa meille meidän syntimme anteeksi! Ja kun Isä meidän rukousta rukoilemme omissa kammioissamme, Jeesuksen opin mukaan, saamme olla varmoja, että Jumala kuulee ja antaa anteeksi, eikä siihen ihmistä väliin tarvita.
Isä meidän rukous
Saara
37938
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Lisään vielä: Tämä rukous on Isän lapsille: Kuinka kukaan joka ei Isää tunne, voisi kutsua Häntä Isäksi! Vaan joka on saanut uudestisyntyä Jeesuksen verityön ansiosta, tuntee Jeesuksen ja siten voi tuntea myös Isän.
Kenet hän murhasi?
Hän halusi tulla tapetuksi ristillä, koska sen uskottiin olevan oikean Jumalan tapa kuolla. Näin on tapahtunut useiden Aurinko-Jumalien taholta.
Kyse oli "suurimmasta uhrista" mitä kukaan voi tehdä; Jumala uhraa poikansa.
Tämä tapa taas on peräisin assyrialaisilta. Heidän sotapäälliköillään oli tapana uhrata oma poikansa kuningaalleen osoituksena syvästä luottamuksesta.
uskonnoissa sijaiskärsimys tunnetaan eri muodoissa. Myös Assyrian kuningasta vastaan kapinoineet vasallit joutuivat sovittamaan syntinsä polttamalla rakkaimpansa, viattomat poikansa elävältä.
Karitsan uhraamien manalan jumalille kuolemansairaan sijaista oli yleinen mesopotanialainen parannusriitti. Syntiä tehnyt kuningas saattoi pelastua erittäin raskaista synneistä sijaiskärsijän avulla. Tällöin kuninkaan sijaiskärsijäksi, ”sijaiskuninkaaksi”, valittiin yleensä rikollinen, joka kruunattiin ja puettiin purppuravaatteeseen. Hän sai uhrilampaan tavoin kuulla taivaallisen tuomioistuimen (auringon) langettaman tuomion. ”Hallittuaan” vartioituna kirjoituksissa säädetyn ajan, yleensä 100 päivää, hänet surmattiin.
Eikös se itsenmurha ole synti? Jeesus ei siis päässytkään taivaasen, vaan joutui helvetin lieskoihin. :-)
17. Sentähden Isä minua rakastaa, sillä minä panen henkeni, että minä sen jälleen otan.
18. Ei ota kenkään sitä minulta, vaan minä panen sen itsestäni. Minulla on valta sitä panna, ja minulla on valta sitä taas ottaa. Sen käskyn minä sain Isältäni.
Täällä on vilskettä kun vilkkilässä, oikein kirjoitit. se aiemmin kirjoitettu oli esat:n
Ja kannattaa ottaa rauhallisesti .
Tämähän ei pidä paikkansa olleskaan, opetat ja vahvistat ihmisoppia. Tuo oppi on valheen isältä annettu ei raamatusta laisinkaan. Mitä Jeesus sanoi antaessaan lähetys käskyn????Mutta ettehän te raamattua lue ettekä siitä mitään ymmärrä ellei teille joku sitä selitä, tämän olemme saaneet havaita sen sata kertaa. Kopioimaan te kyllä osaatte mutta aina siitä kohdasta joka ei sovi aiheeseen.
Itse et tiedä mistään mitään. kyllä me kopioidaankin, mutta asiasta. Kuinka voisitkaan mitään tietää, monasti olen pyytänyt, ettet panettelisi ei mitään rakoo mistä vois vielä pyytää.
Isä meidän.. :
- Isä meidän on meidän kaikkien isä.
Voimme miettiä naapuria, läheisiä ja erilaisia ihmisiä, koska Isä meidän on tosiaan monen Isä.
Omia sisaruksia , nuoria, vanhempia jne.
.. joka olet taivaassa :
-Siellä taivaassa hän on . Voi vain kuvitella että millainen paikka se on. Paratiisin veroinen paikka jossa on hyvä olla.
Pyhitetty olkoon sinun nimesi :
- ... suuri asia.
Tulkoon sinun valtakuntasi :
- Tämä tulee , odotellaan vaan ja sillä välillä katsellaan asioita täältä pienestä näkökulmasta.
tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niinkuin taivaassa:
- Me emme edes tiedä, mikä kaikki on Jumalan tahtoa milloinkin, mutta varmasti se kaikki tapahtuu.
Joskus ihmettelee itsekin, kun kaikki menee, niin kun menee.
Tuo rukous on hyvin laaja jos sitä miettii.
Vapaasti voitte jatkaa tätä, kirjoitella mietteitänne.
Illalla kun itse mietin nukkumaan mennessäni tätä rukousta, niin usein nukahdan ennen kun olen päässyt edes kovin pitkälle.
Jumalalla on kaikki valta taivaassa ja maassa?
Jumalan valtakuntaa olisi siis taivas ja maa?
Näin ne olisivatkin jo nyt ?
Jumalan valtakunta maan päällä tässä ajassa: Jeesus sanoi: Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä. Eli jokaisessa kristityssä, jossa vaikuttaa Pyhä Henki. Siten voimme rukoilla, että Jumalan tahto tapahtuisi myös maan päällä: Meidän omassa elämässämme ja meissä vaikuttavan Pyhän Hengen kautta myös leviäisi muidenkin elämään.
Taivaassa ja maan päällä. Matt. 28:18.
19. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän hengen nimeen .
Tässä vaheessa oli jo valta annettu, Jeesukselle
kun se Rukouksen opettamis ajan kohdan vallitessa oli Jumalan .
Se on näin . Matt. 28:18 Jeesus tuliheidän luokseen ja puhui heille näin: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
"Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä."
"Mat. 5:5 Autuaita kärsivälliset:
he perivät maan."
"Tapahtukoon Sinun tahtosi myös maanpäällä, niin kuin taivaassa."
Myös maa peritään, taivasten valtakunta alkaa jo täällä, ja Jeesus opettaa rukoilemaan juuri tänne maanpäälle Jumalan tahtoa, niin kuin taivaassa.
Taivaassa ei ole kipua, sairautta, puutetta, vajautta ,syntiä, yms. Jumala haluaa ettei ole täälläkään. "Jeesus kantoi kipumme sairautemme ja syntimme" ja "tuli että meillä olisi elämä ja yltäkylläisyys".
Jos me ei tiedetä Jumalan tahtoa, niin saatana ryöstää sen 100 prosenttisen varmasti.
Silloinkin kun tiedämme Jumalan tahdon, että "täällä olisi jo niin kuin taivaassa", on täysi työ ettei perintöämme ryöstetä.
Jeesus lupaa jo 100 kertaisesti tässä elämässä takaisin, kaiken mitä olemme Hänen nimensä tähden menettäneet. Tämä ei tule kuitenkaan automaattisesti, sillä vihollinen tekee kaikkensa tehdäkseen Jumalasta valehtelijan.
Joudumme uskolla omistamaan Jumalan lupaukset ja on 100 prosenttisen varmaa, että uskoamme koetellaan siinä. Siksi Jeesus sanoo, "kärsivälliset perivät maan."
Jumala ei ole sanonut niin kuin sinä EsaT sanot.
Kuolema, synti, sairaus tulee vallitsemaan maailmassa ja ihmistä maailman loppuun asti luonnollista minäämme.
Muuten ei Paavalikaan olisi tuntenut pistintä lihassaan, eikä Pietari itsessään syntiä.
Ei olisi muuten Jaakob sanonut, että synittömyydestään puhuva on valehtelija.
Taivasten valtakunta on hengellinen, Se ei tule koskaan maan päälle näkyvänä muuta kuin Sanassa ja sakramenteissa.
>Kuolema, synti, sairaus tulee vallitsemaan maailmassa<
Tätä en kiellä, mutta Jeesus sanoo että "te ette ole tästä maailmasta". Paha on kyllä maailmassa, mutta se ei koske meitä jotka emme ole tästä maailmasta.
"Jeesus on tehnyt tyhjäksi kaikki perkeleen teot".
"Muistakaa, että tämän maailman ruhtinas on jo tuomittu".
>Muuten ei Paavalikaan olisi tuntenut pistintä lihassaan, eikä Pietari itsessään syntiä.<
Lihassa onkin pistin loppuun asti, mutta meidän ei pitänyt elää lihan mukaan, vaan hengen mukaan.
"Jos te elätte lihan mukaan niin te kuolette, mutta jos te elätte hengen mukaan niin te saatte elää." Näin Paavali itse opettaa.
"Kuoleman pistin on laki".
Matt. 5:5 Sävyisät ssvat periä maan .
Kreikan prays (monikossa praeis)ei merkitse hiljaista eli vähäpuheista, vaan sävyisää jollainen on nöyrä, rakastava ja kärsivällinen
==========================
"Jos te elätte lihan mukaan niin te kuolette, mutta jos te elätte hengen mukaan niin te saatte elää." Näin Paavali itse opettaa.
===========================
Tuo tarkoittaa tietenkin sitten hengellistä.
Ihminen voi siis elää hengellisesti lihassa ja lihallisesti.Tätä tapahtuu niin kauan kun ihminen saa tuntea armon kautta anteeksi syntinsä ja tästä eteenpäin vanhurskaana hengessä ei vaikuta lihan toimet, kun armosta kaiken voi saada anteeksi.
Liha kuitenkin on matkassamme loppuun asti ja tästä syystä perkele aina yrittää lihan kautta päästä hengeen käsiksi.
Liha on ja pysyy , mutta henkikin on ja pysyy.
Nämä siis tämän elämämme ajan.
Sitten liha jää pois.
Hengestä siis taistellaan, ei lihasta.
Jeesuksen armon kautta henki, eli sielu voi saada autuuden , mutta liha ei. Lihan vaikutukset vaan nollataan lain täyttymisen kautta.
"Riisukaa vanha ihminen päältänne tekoinensa".
Liha lähtee kun riisuu sen pois, niin kuin Paaavali opettaa.
"vanha on kadonnut ja uusi on tilalle tullut".
Maallinen majamme ei ole uskovalla lihaa, vaan Pyhänhengen temppeli.
Kummasti Paavali sanoi sen pysyvän kuolemaan saakka.
Tuolla EsaT:n ohjeella liha suorastaan paisuu.
Kun liha pyrkii saastuttamaan henkeä.
Hengestä eli sielusta on kyse tässä taistelussa.
Sielusta !
Sielua yritetään saastuttaa lihan kautta.
Koska liha on elämän loppuun asti, se aina yrittää meitä saatanan johdolla saastuttaa.
Siitä ei pääse eroon, kun vasta maallisen aikamme päätöksessä.
Alasti tänne synnytään ja alasti täältä lähdetään.
Ei siinä paina silloin elämän murroskohdasssa vaatetus, ei lihan himot , ei maallinen oikeus.
"Hengen avulla kuoletetaan lihan työt".
Kuollut ei reagoi enää vaikka puukolla tökkisi.
Liha pitää herättää henkiin, jos haluaa kantaa sitä mukanaan hautaan asti.
"Laki herätti synnin eloon". Emme voi elää Mooseksen ja Kristuksen kanssa yhtä aikaa, tai muuten olemme aviorikkojia.
"Kristus on lain loppu".
Lain (Mooseksen) piti tuomita meidät, sillä muuten emme olisi tarvinneet Kristusta, mutta emme voi elää molempien kanssa yhtäaikaa.
Jos elämme Mooseksen ja Kristuksen kanssa yhtä aikaa, niin laki(Mooses) herättää synnin eloon.
"Laki on synnin voima".
Katse ei ole silloin Kristuksessa vaan itsessämme.
"Sillä ei Jumalan valtakunta ole ruoka ja juoma, mutta vanhurskaus, ja rauha, ja ilo Pyhässä Hengessä".
"...niinkuin mekin anteeksi annamme niille,..."
"...niinkuin taivaassa..."
Näissä kahdessa pyynnössä on ehto "niinkuin".
Toisessa olemme itse esimerkkinä ja toisessa on taivas esimerkkinä.
Jos me emme anna anteeksi, niin mekään emme saa anteeksi.
Jos me pidämme Jumalan tahtona jotain muuta kuin taivasten valtakuntaa jo täällä maanpäällä, niin silloin emme ole Jumalan tahdossa.
"Jeesus tuli, että meillä olisi elämä ja yltäkylläisyys."
"Jeesus teki tyhjäksi kaikki perkeleen teot".
"Mikään ei voi olla meitä vastaan, koska Jeesus on puolellamme".
"Anokaa niin teille annetaan".
"Anokaa mitä ikinä tahdotte, ja olette saava pyytämänne."
"Ajakaa pois riivaajia ja pahojahenkiä, parantakaa sairaita ja herättäkää kuolleita".
TÄSSÄ ON JUMALAN TAHTOA !
parantanut paljon sairaita?
Entä montako kuollutta olet herättänyt?
Oletkos anonut Lotto-voittoa tai Darfunin sodan loppumista?
Turhaan sinä minua haukut, lainaukset oli suoraan raamatusta.
noihin Raaamatun horinoihin.
Niin uskonkin, mutta ne ei ole minulle horinoita.
Mitä sinä täällä teet jos nämä asiat ei kiinnosta.
Ne kaikki jotka puhuvat hörinöistä ovat eri kastista eli intiasta .
Että intialaisista alkaa olla suuri osa jo kristittyjä. Päättäkää nyt herran tähden miten se noitten intialaisten kohdalla on?
Eli kasti järjestelmä ei ole Kristuksesta .
...Jumalan tahto on, että uskomme Jeesukseen.
1 Joh. 3:23. "Ja tämä on hänen käskynsä, että me hänen Poikansa Jesuksen Kristuksen nimen päälle uskoisimme, ja rakastaisimme toinen toistamme, niinkuin hän käskyn meille antoi".
Vain Isämeidän rukousta, ja varoitti vielä rukoilemasta toisella tavalla, sanoen et kyllä taivaallinen Isänne tietää ennenkuin rukoilette, mitä tarvitsette.
Koko rukous sisältää kaiken mitä Jumala odottaa suhteeltaan ihmiseen.
Kymmenen käskyä opettaa aivan samoja asioita, sillä Jumala käskyt on antanut eikä ihminen ja mitään Jumala ei turhaan ole tehnyt vaan kaikella on vissi viisaus ihmisen parhaaksi.
Lukeeko rukousta ihminen vain muodon vuoksi vai tahtooko hän todella taivuttaa itsensä sanan alle kun hän rukoillessaan niin lupaa??? pelkästään sanat et tapahtukoon sinun tahtosi, Jumalan edessä homoseksualisuus on kauhistus, huorintekijä eli saastainen ei ole taivaanvaltakunnan perillinen, Jumala ei anna ihmiselle lupaa purkaa avioliittoa jonka hän on yhdistänyt, Jumala kieltää himoitsemasta mitään mikä on toisen omaa...siis haluavatko ihmiset todella et tapahtuisi Jumalan tahdon mukaisesti vai haluavatko ihmiset pitää osaksi oman tahtonsa ja osaksi taivuttaa itsensä Jumalantahdon alle?
Jumala on säätänyt anteeksisaamisen seurakuntaan, eli toisen ihmisen kautta hän antaa anteeksi, ja tätä kuvataan Pyhällä-hengellä joka on myös ovenvartija ja kelle Pyhähenki avaa ei kukaan sulje ja kelle sulkee ei kukaan avaa. Jumalan-sanaa kun julistetaan kääntymätön ihminen eli kadotuksen tietä vaeltava kuulee sanassa ja tuntee tunnossaan et lakia saarnataan ja vastustaa omaksi vahingokseen Pyhää-henkeä vastaan, kun taas armoitettu iloitsee siitä sanasta kun ymmärtää Jumalan Pyhän henkensä kanssa vielä etsivän kadonneita lampaita kaikkialta jotta viimeinen kutsuttu tulisi valituksi...
Ihmiset jotka hakeutuvat kuuntelemaan Jumalan-sanaa ovat kaikki kutsuttuja ja valituksi tuleminen pitäisi tapahtua ennen kuin elämän lanka katkaistaan ja valituksi tulemiseen ei ihminen voi itse mitään tehdä, vaan kaikki on Jumalan suurta armotyötä ihmisessä ja vain sanasta Jumalan löytää, siis kelle Pyhä-henki avaa ja ketä ihminen sitten saakin omalle kohdalleen valitsemisen armon, saa hän myös uuden mielen ja hengen ja henki hänen kauttansa sitten todistaa tämän.
Jumalan herättämä omatunto kun kuulee sanassa et tee parannus, tarkoittaa et älä enään silleen tee syntiä, eli ei ole ihmisen omasta tekemisestä kiinni vaan tekemättä jättämisestä, ja onko ihminen kuuliainen hengelle joka kaiken vaikuttaa vai ryhtyykö hän vastustamaan sitä ja tässäkin Jumala toimii toisen ihmisen kautta sillä kahden kesken ei Jumalan kanssa voi keskustella.
Yhdyn kirjoitukseesi muilta kohdin, mutta tuo "kahden kesken ei Jumalan kanssa voi keskustella" oli kyllä outo höpinä. Jeesus sanoo että kun rukoilette, menkää kammioihinne! Yksinäisyyteen, Herran kasvojen eteen! Tottakai Jumalan kanssa voi kahden kesken keskustella! Etkö ole koskaan huomannut Pyhän Hengen hiljaista puhetta ja ohjausta ja lohdutusta jne.?
Jumala puhuu sekä toisen kristityn kautta, että sanansa kautta: tavallaan molemmissa on ollut ihminen välissä, eli sanankin on kirjoittanut ihminen, Pyhän Hengen vaikutuksesta!
Kun Jumala puhuu sanansa kautta, se vaikuttaa AINA! Toiset se etäännyttää Jumalasta ja toisia se tuo Jumalaa lähemmäksi! Mutta KOSKAAN ei Jumalan sana tyhjänä palaa!
Onkohan Haagariaki tullut EL:n sekaan???
Rukous on keskustelua Jumalan kanssa kahdenkesken.
Jos jossakin sanotaan kammiossa rukoilemista, eihän se varm. ole mikään orjan ohje.
Isämeidän rukouksessa kristitty pyytää syntiä anteeksi = se on Jumalalta rauhallista omaatuntoa ja iloa siitä, että voi olla pelotta ja pelastettu.
Saahan ihminen lukemastaankin Jumalan sanasta lohtua itselleen ja vahvistusta uskolleen. Myös neuvoa ja ohjetta.
Pitäisi olla tarkkana, miten Jumala puhuu toisen ihmisen kautta. Siinäkin on oltava JUMALAN SANA.