Tammikuun listalla sija 7 mallikohtaisessa taulukossa Suomessa. 303 kpl.
ceediä myydään hyvin
edelleen.
692643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
http://www.tekniikkatalous.fi/metalli/article217152.ece?s=u&wtm=tt-16022009
viime tammikuusta lähes 2.000:lla autolla. Siis yhden kuukauden myynti Suomessa! Jenkeissä Tojon myynti on romahtanut 37%. Ja Tojo sulkee tehtaitaan sekä irtisanoo.
Nimimerkilläsi annat ymmärtää omistaneesi Kian. Miksi kuitenkin herää epäilys, että et ole?
Turha täällä on jauhaa sitä,että olisitte menossa kohti huippua.En ikini pistäisi rahojani paskaan ja sitä,että joutuisin pilkan kohteeksi naapureitten taholta.
omaava pelkuri ostaa auton naapurin mieliksi. On se kallis tauti tuo kateuden myytti ja joku vielä luulee, että (merkki)autoa uuteen vaihtamalla saa naapurin kateelliseksi.
Oikeestaan käy heitä sääliksi, mihin kierteeseen ovat itsensä ajaneet. Ikävää tässä on vielä se, että he eivät itse sitä tajua, että kaikkia ei voisi vähempää kiinnostaa millä joku ajelee ja rahansa tyhmyydessään sijoittaa/polttaa. Arvottomaan peltilehmään.
huomannut jotuneeni pilkan kohteeksi,vaikka vaihdoin ceedin,päinvastoin.
jotka joudutte naapureiden ja työkaverien ehdoilla elämään.
Minun lukiolaislapseni ovat suunnattoman iloisia,että meillä on autot aina kalliita huippumerkkejä.Niillä kohotetaan myös lasten itsetuntoa.Vaikutus voi olla erittäin suuri, vaikka opiskelumotivaatioon.Olen nähnyt naapurin pikku....
häpeävän vanhaa isäänsä ja hänen mätää itäautoaan.Satsatkaa lapsiinne se tuottaa vielä joskus kauniin hedelmän.
ei lapsiin kannata satsata.
HUOMAA, ETTÄ TAAS TYHJÄT TYNNYRIT KOLISEVAT ENITEN. Ota se CapsLock pois päältä, Urpo!
"Pilkan kohteeksi naapureitten taholta"? Anna mun kaikki kestää.
Tuon tasoiseen järjenjuoksuun en ole törmännyt sitten yläasteaikojen. Sen jälkeen on tullut oltua enemmälti tekemisissä vain suhteellisen fiksujen ihmisten kanssa, kun armeijankin kävin erikoiskoulutuksessa ja jatkoin siitä sitten korkeakouluun ja sen mukaiseen työpaikkaan. Välillä unohtaa, millaisia herran pyhiä niitä keskuudessamme onkin.
Tätä ei pidä käsittää väärin, ei koulutus määritä ihmisen fiksuutta, mutta toisin päin kyllä, eli kyllä se karsii ne tyhmimmät.
Tuotemerkkien palvominen ei anna ihmisestä kovin älykästä kuvaa, oli kyse sitten autoista tai jostain muusta.
mitä tarinaa. En edes tiedä minkämerkkinen auto on naapurilla ja eikä voisi vähempää kiinnostaa. Olemme keskittyneet elämään omaa elämää, emme naapureiden.
Meillä elämisen arvot ovat aivan jotain muuta kuin noin pinnallinen elämä.
Kysy suostuuko lapsesi,että viet heidät cheedillä koulun portaiden eteen.Ei varmasti suostu,ei myöskään Skodan omistavien lapset.Kun on Audi tai Bemari lapsi melkein "rukoilee",että pitäisi ajaa suoraan luokkahuoneeseen"isi haluun et kaikki näkee".Tää on niin totta kuin voi olla.Nää on pieniä juttuja,mutta varmasti vaikuttaa lapsen aikuisiän itsetuntoon.Itse vieläkin muistelen kun ukko vei ladalla kouluun--HÄPESIN.
Joo sama omakohtainen kokemus:Kova kommonistiaatteen kannattaja vei minut mossella kouluun.Häpesin vanhaa huonosti pukeutuvaa ja vanhalla paskalla ajavaa ukkoa"silmät päästä",siksi en halua pilata omien lapsien itsetuntoa,viemällä heitä jollain itäautolla kouluun ,jossa koko luokka vinoilee ja nauraa heille.Nää on tärkeitä asioita,vaikka ettehän te sitä myönnä.
opetuksella kuin kusipäisiä nirppanokka leuhkijoita, joiden elämä pyörii itsensä ympärillä, jotka eivät tajua oikesta elämästä yhtään mitään.
Nämä vannabee julkkikset sitten pyörii tuolla salarakkaina julkisuuden huomion kipeenä aikuisiällä ja luulevat koko loppuelämänsä itsestään liikoja vaikka siihen ei ole mitään rahkeita.
On siinä opetukset, ei jeesus. Missä muuten kuskataan lapsia kouluun autolla. Mua eikä ketään muutakaan koskaan viety autolla kouluun.
Koko loppuelämäsi on pilalla ladan takia. Omaat heikonitsetunnon, jota yrität rahalla paikata vieläkin. Voi, voi ei se hyvä itsetunto ole mitenkän maallisesta materiasta kiinni.
Mene aamulla yläasteen eteen katsomaan sitä autojonoa,josta lihavat,yöllä sätissä olleita lapsia tuodaan vajaa kilometrin päästä kouluun.Se on uskomatonta,mutta totta.Ei ole tarvinnut käydä nuorisovankilassa lapsia katsomassa.Omaavat hyvän itsetunnon.Nyt lähdetään Lappiin!
pieniaivoista.Meidän ajattelutavassa näkyy olevan aina vain kieroutuneimpia ajatuksia.Sääliks käy nykyajan lapsia,jos tuommosessa ympäristössä joutuu kasvamaan.
Ja ne itsetunnon avaimethan saadaan(tai ollaan saamatta)sieltä kotoa.Tämä on meidän tyylimme.Emme kosta lapsillemme,jos meidät on meinattu latistaa.
Tyttö pyrkii Poliisikouluun ja Pojasta tehdään Sotilas.
Mulla on samanlainen omakohtainen kokemus.Kun lapsille annetaan "elämän edellytykset"hankkimalla heille kunnolliset koneet , laitteet ja harrastusvälineet joitten kanssa on helppo ja mukava työskennellä,nii se nostattaa itsetuntoa terveellä tavalla.Itse muistan kun vaari kertoi koulun hiihtokilpailuista.Hänellä oli niin huonot siteet suksissa,että joka sadanmetrin päässä mono irtosi siteistä.Rikkaitten pennut painoivat hyvillä välineillä ohi ja ensimmäisen 100m matkan jälkeen.Siinä latistettiin taas yhden silloisen nuoren itsetunto.Tämän palstan ihmisten ajatusmaailma on se,että jos minä en pysty hankkimaan Audia/Bemaria,niin ei sitä sitten saa naapurikaan hankkia.Satsatkaa lapsiinne,säästäkää niin kauan että saatte kunnolliset välineet oli sitten kyseessä auto tai hiihtovälineet tms.
teidän sairaita näkemyksiä.
Tykkäsin tarinasta! Noin se menee.
Ei tarvitse hakea lasta poliisilaitokselta,
kun häntä arvostetaan.
Kakaroillasi kovin suuret tulevaisuuden odotukset Isin Audista huolimatta. Pyrkiähän aina saa, vaan tuleeko edes poliisia tyttärestä. Mitkähän ovat edellytykset tehdä pullamössöpoitsusta Sotilasta, ehkä 6kk sotamies korkeintaan.
sitten rahassa? Annat lapselle kortin saatuaan Audin ja hänestä tulee parempi ihminen kuin nuoresta, jonka vanhemmilla on varaa ostaa vain Lada??? Aika pinnallista skeidaa. Vanhempien antamat eväät lasketaan siis puhtaasti rahassa???
Täysijärkiset ihmiset hankkivat auton vain kulkuneuvoksi. Ei sillä voi nostaa itsetuntoa. Vain vähä-älyiset voinevat luulla olevansa parempia hankkimalla jonkun ns. premiumin ja ajellessaan sillä kokevansa itsensä muita ylevämmiksi. Noustessaan velkarahalla ostetusta premiumista halpahallin parkkiksella taskut tyhjinä voi olo olla aika "tyhjä"
Haluan antaa varsinkin pojalleni kunnolliset "elämän eväät",ettei myöhemmin tarvitse ihmetellä miten meidän .....tamme tuli runopoika.Tuskin perheen Audi sitä miestä tekee,mutta varmasti estää osaltaan nämä homppeli-pimppelihommat,näin uskoisin ja näin minuakin "koulutettiin"mieheksi.Isän läsnäolo,autot,kamppailulajien harrastaminen ym.niistä palasista syntyy MIES.
Olen nyt mammalassa,terveiset KIA-pojuille.
Sanotaanko me sua ja sun kavereita,Hinttilöiks?
Kia on paras/luotettavin henkilöauto Suomessa.
Vai mitä homppeli?
Helppohan se on netissä kaikenlaista kirjoitella muita ärsyttääkseen, vaikka sitten noinkin typerää juttua.
Jos joku kirjoittaisi moisen vuodatuksen tosissaan, ei häntä tietysti voisi kukaan järkevä ihminen kuin sääliä.
On aivan eri asia, jos puhutaan "kunnon harrastusvälineistä" tai jos puhutaan tuotemerkkien palvonnasta ja siihen liittyvästä snobbailusta.
On aika onnetonta, jos vanhempi välittää lapselleen pinnallisen snobistisen arvomaailman, varallisuustasostaan riippumatta!
Erittäin hyvä kirjoitus, jonka allekirjoitan täysin.
Tosin henkilö jolle vastasit, todennäköisesti provoaa ilman mitään henkilökohtaista todellisuuspohjaa.
Yhdellä rahalla saa vain yhtä asiaa.Esim.Autoa varten säästin niin kauan,että sain laatua.samoin teemme kaikkien hankintojen kanssa.Ostamme aina kestäviä merkkituotteita,jotka hankintahetkellä tuntuvat kalliilta mutta ovat käyttöiältään aivan eri luokkaa kuin ....hallien tuoteet.Käytettävää rahaa ei ole yhtään sen enempää kuin meidän elämäntapaa arvostelevilla.Seuraava hankinta on taulutelevisio,joka on jo lähes kaikilla tutuillamme
mutta me säästämme ja säästämme ja joskus meillä on LOEWE kolmen vuoden takuulla.Vanha sanonta:Halpaa ja hyvää ei ole pitää ostaa molemmat.Unohdin,täällähän piti puhua autoista.En tarvitse "kuittia".Hyvää,aurinkoista talvea kaikille KIA:n omistajille.
Todella säälin! noin huonoitsetuntoisesta ihmisestä en ole koskaan ikinä kuullutkaan!!
ja edelleen ihmettelen, mitä SINÄ teet KIAsivuilla??
Leikaatko lihaa Fiskarssin veitsillä ja onko pöydällä Mari-Mekon liina.Ei helv@t@,et ole normaali.
On aika esitellä sinulle käsite, joka ei taida olla sinulle entuudestaan tuttu. Kyseessä on hinta-laatusuhde. Hinnan suhde laatuun ei läheskään aina ole lineaarinen, vaan monesti arvostetusta merkistä joutuu maksamaan ekstraa, jolle ei välttämättä ole laadussa katetta.
On aika paljon järkevämpää olla kiinnostunut siitä, paljonko rahalleen saa todellista vastinetta, kuin siitä, paljonko saa (kuviteltua) statusarvoa jonkin kalliin tuotemerkin omistamisesta.
Laatuun pyrkiminen on sinänsä erittäin hyvä ja ekologisestikin kestävä päämäärä. Siksi minäkin selvitin mahdollisimman tarkoin, voinko odottaa hyvää laatua Kia-merkkiseltä autolta, josta olin kiinnostunut. Kyseisen mallin tapauksessa tulin siihen tulokseen että kyllä voin, ja kaupat tuli. Ainakin ensimmäiset yli kolme vuotta on laatu ollut kohdallaan, eli arvio näyttää toistaiseksi osuneen oikeaan. Kia on monessa testissäkin saanut maininnan "paras hinta-laatusuhde".
Mikä on LOEWE? En ole koskaan kuullutkaan :-D No siinä mielessä tietysti kannattaakin säästää vähän aikaa, että elektroniikan hinta halpuu koko ajan ja samalla rahalla saa kohta parempaa laatua / isomman television.
KIAn SEITSEMÄN vuoden takuulla.
ala-asteen hiihtokilpailuista sen, että vaikka osa koulukavereista hiihti seurassa kilpaa ja osa lasikuitusuksilla niin pesin joka ikisen ja reilusti, hiihdin vielä nopeammin kuin monet ylemmällä luokalla olevat TERVATUILLA PUUSUKSILLA, SITEILLÄ JA MONOILLA, JOTKA TULIVAT SUKSEN REUNOJEN ULKOPUOLELLE JARRAAMAAN VAUHTIA. Ei ne välineet merkkaa kuin murto-osan suorituksesta ja idiootit pistävät välineiden piikkiin huonommuutensa. Syitä vieritellään kaikkeen muuhun kuin itseensä.
Se oli ainoastaan kovan kunnon ja tekniikan salaisuus. Hiihdin koulumatkat (monta kilometriä suuntaansa) talvella joka päivä kelissä kuin kelissä. Hiihdin myös viikonloppuisin tämän päälle vapaa-ajalla.
Herrojen penikoita kuskattiin autoilla kouluun, osteltiin uusimpia vehkeitä ja sitten itkua tuherrettiin kun ei pärjätty. Missähän oli vika?
Se oli hyvää vuosikertaa, oli potkuritkin suksien lisäksi. Ai miten ne nuoret nykyään, no Kia:llahan ne kouluun kuskataan, eivät malta hiihtää kun saavat kunnon autokyytiä....
Täytyy uskoa,että jos menestyy kateelliset alkavat puhua paskaa.Saat vuosikaudet kuulla tästä pöyristyttävästä taivaiden tavoittelusta.Tällä palstalla on paljon niitä ihmisen kaltaisia olentoja,jotka ovat opetelleet puhumaan paskaa.
,,,Näihin kuviin,näihin tunnelmiin,,,
Olen Volvomies henkeen ja vereen ja sitä mieltä autonhankinnassa,että täysjärkisyys tarkoittaa yksinkertaisesti puuttuvaa rahaa.Jos on riittävästi rahaa, pihalla seisoo kallis,laadukas auto.Kukaan ei voi tätä mielipidettä vesittää.Kun ajelet isolla turvallisella,tilavalla autolla on elämys ihan eri luokkaa kun teidän muovitöttöröillä.
ole yhtään sen kummallisempia ajaa ja yhtä muovisiakin ovat,jos haluaa merkistä maksaa rutkasti ylihintaa niin sehän on jokaisen oma valinta.Se ei tosiaankaan tarkota rahapulaa,jos ajaa kialla.Saattaa olla ihan päinvastoinkin.Miksi sijottaa kymmeniä tuhansia autoon,jossa arvo tippuu kuin lehmän häntä ja mitä kalliimpi sen enemmän tulee takkiin.
Otat koeajoon V70:n Volvon automaatilla ja koko perhe kyytiin.Teette kunnon lenkin,itse sain auton la aamupäiväksi koeajoon ja ajoimme n.75km päähän kaverille kylään.Tosin kerroimme tästä pitkästä lenkistä liikkeen automyyjälle.Se oli jotaan uskomatonta,minullekin joka on eri merkkisiä autoja ajellut vuosien saatossa.
ei tule kuin kuspäisiä moniongelmaisia vanhemmiten. Tämä vanhempien kieroontunut "koulutus" alkaa jo vaippaikäisenä.
Tunnista hemmoteltu lapsi - kohenna kasvatustasi
Yksikään lapsi ei ole hemmoteltu syntyessään. Vain hemmotteleva vanhemmuus voi tehdä heistä sellaisia. Lue oheisesta WebMD -sivuston listauksesta, mistä tunnistaa oman lapsensa olevan hemmoteltu ja mitä asialle voi tehdä mikäli näin on.
10 merkkiä hemmotellusta lapsesta:
1. Lapsi alkaa itkeä tai huutaa halutessaan jotain.
2. Lapsi heittäytyy lattialle eikä suostu nousemaan.
3. Lapsi raivostuu ja jopa lyö sinua, kun rankaiset häntä jostain.
4. Lapsi on välinpitämätön mikäli esität hänelle kysymyksen.
5. Lapsi on töykeä muille aikuisille ja jopa muille lapsille.
6. Lapsi ei suostu jakamaan leluja tai muita tavaroita muiden lasten kanssa.
7. Lapsi on leveilijä ja haluaa koko ajan olla huomion keskipisteenä muiden lasten kustannuksella.
8. Lapsi haluaa aina samaa mitä kaikilla muillakin on. Kun hän saa sen, hän haluaakin jotain muuta.
9. Lapsen huone on sotkuinen, eikä hän auta koskaan kotitöissä vaikka sitä häneltä pyydetään.
10. Lapsi ei suostu menemään nukkumaan.
juuri mainitsemasi auto. Käytettynä osti n. 25 000e maksoi. Reilussa vuodessa on mennyt vikojen korjaamisiin yli 10 000e. Auto on pajalla jatkuvasti, milloin webasto, milloin turbo, milloin tehot häviää milloin mitäkin.
Mutta onhan sillä hyvä ajaa, kun vaan joskus pääsist tienpäälle. Mulla käy sääliksi tuollaisella paskalla ajavat.
Kuten vanha sanonta kuuluu-rahalla pääsee ja HEVOSELTA saa.
ajellut ns premiumeillakin ja on itselläkin ollut ja olen kyllä tullut siihen tulokseen,että ei ne ole sen ylihinnottelun väärttejä.Samat ajot ajaa ceedilläkin laadukkaasti ja jää vielä lompsaan rutosti rahaa muuhunkin.Niin ja siinä on seitsemän vuoden takuukin.
Vanhat vanhemmat,vanha entisessä kommunistimaassa valmistettu auto. Tällä yhdistelmällä tehdään lapsista niitä latistettuja koulukiusattuja,jotka hakeutuvat kamppailulajien pariin oikeutta saadakseen."Niin metsä vastaa kuin hallusinaatiot haluaa".Pienet teot lapsen hyväksi vievät pitkälle eteenpäin-Aikuisuuteen.Oikein kasvatettujen lasten housuja ei pestä pelkotilojen, vaan normaalin likaantumisen johdosta.Isänä ja kasvattajana sen tiedän.
lievästi sanottuna kieroutunutta,siitä ei voi teidän lapsille niiden aikuistuessa hyvää seurata.Tulee varmaan leuhkia,ylimielisiä,itsekeskeisiä räkänokkia,jotka ei pärjää missään.
Lastenhuoneen seinällä olevassa huoneentaulussa lukee teksti:"JOS ET PIDÄ SIITÄ,ETTÄ MUUT KÄVELEVÄT YLITSESI,NOUSE YLÖS LATTIALTA".
Teidänkin kannattaa myöntää virheenne,ennen kuin joku toinen liioittelee niitä.
Etkö todella usko,että lapsistasi tulee sun kiian takia koulukiusattuja? varmasti tulee,aivan varmasti.
SE MIKÄ EI TAPA,VITUTTAA.
Sinulla on ilmeisesti itselläsi lastesi kanssa ongelmia.Sekö vituttaa.
Muita Kia malleja ei hääppösesti sitten myydäkkään.
Että auto on riittävän hyvä ittelle. Hintalaatusuhteeltaaha ceed on hyvä ostos.
sitähän se on, varsinkin kun menet kahden vuoden kuluttua vaihtamaan sitä uuteen, niin voit saada jopa 10 t€ siitä vaihdossa, olipa hyvä ostos.
Puhut asiaa,mutta sitä nää ei kertakaikkiaan tajua ennen kuin menevät vaihtamaan Kiiaansa.se on monelle sellainen takaisku,että voi konttorin ovet aueta liiaksi.Uskokaa,ei me vittuilla vaan neuvotaan. t.Hundai-mies Pohjammaalta.
vaikka 40000€ auton ostaja saa vuoden päästä,ehkä 25000€ euroa,jos osaa vedättää myyjää.Olipas taas hyvä ostos,väliä vastaavaan uuteen ei tartte tehdä 20-25000€ lisukkeineen,oli tosi hyvä ostos.No mutta se välirahahan on enmmän kuin uusi ceed maksaa uutena.
2007 vaikkapa 1,4 litraisena 17990 toim.kulut. Nyt näkyvät pyytävän noin 14-16 tuhatta, liikkeissä. Ovat vaihtajat saaneet varmaankin autoistaan vaihdossa n. pari tonnia vähemmän kuin pyydetty hinta eli n. 12-14 tuhatta. Eli hinta pudonnut kahdessa vuodessa 4-6 tuhatta sisältäen veromuutoksen tuoman ylimääräisen noin parin tonnin hinnanpudotuksen...
Auris 1,4 5-ov. uutena 2007 20660 toimituskulut euroa ja nyt pyynnit lähinnä liikkeissä 16 - 18 euroa. Ja siitä pois tuo sama autoliikkeen parin tonnin lisä pyytämiinsä hintoihin eli oikea vaihtoarvo n. 14 -16. Eli hinta pudonnut parissa vuodessa 4500 - 6500!!!
Päättele itse putoaako cee´din arvo nopeammin kuin esim. hyvästä arvonsäilymisestä tunnetulla Toyotalla!!! Muista että nythän autot ovat aivan eri hintaisia uutena.
Mikäs Hyundai-mies se sellainen on, joka ei edes tiedä miten automerkkinsä nimi kirjoitetaan?
Luuletko, että Hyundain arvo pysyisi jotenkin paremmin vai mitähän oikein meinaat?
Vastapainoksi tämä kuuluisa uutinen:
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Audin Kian ja Toyotan arvo säilyy parhaiten/1135224260544?merkki=Kia
Ei kai kukaa viitti 2v vanhast aurist noin paljo maksaa. Kolmes vuodes auton hinta pitää pudota puoleen.
Mikä on tietysti aivan ymmärrettävää. Kyllä muuten Huyndai aina yhden Kia rievun hakkaa pitkällä 5 vuoden ja ilman kilometrirajoitusta olevalla takuulla vallan kevyesti. Ei piisaa Kian takuut lähesjään ja ovat kalliita huoltaa.
Onko kilometrirajoitus ongelma vai ei, on tietysti täysin henkilökohtainen asia. Minulle se ei esimerkiksi ole ongelma, kun ajan noin 15 000 km vuodessa - siis viiteen vuoteen kilometrejä tulee vain puolet siitä, mitä on takuun antama kilometrirajoitus!
Toyotallahan on vain 100 000 km kilometrirajoitus.
Mitä tulee huoltoihin, on tunnettu tosiasia, että ei ole pakko käyttää Deltan huoltoa. Olenkin pari kertaa huollattanut omani Hyundain puolella säästääkseni kustannuksia ja ihan periaatteestakin käyttääkseni kilpailutusmahdollisuutta.
Ettei merkki tarvitse miteen ylipitkiä takuita, koska sen kestävyys on ylivertaista kaikkiin automerkkeihin verratvna ilman ylipitkiä "mainostakuitakin"
http://jalopnik.com/photogallery/2010hyundaiequussketches/1005691693
..jos -saisi-...siisti peli!
onpa kaamea paska.
Kirjoitti Kalle 6 v.
odotteleen kauian,hintakin olis mersuluokassa.
Hyödynsitkö Hiihtoliiton jäsenedun autosi hankinnassa.Delta-Hiihtoliitto kumppanuussopimus.