Olen eri mieltä

http://info.stakes.fi/pelihaitat/FI/rahapelijarjestelma/index.htm

Suomen rahapelijärjestelmä muodostuu kolmesta rinnakkaisesta yksinoikeudesta.

Rahapelitoimintaa saavat Suomessa järjestää Raha-automaattiyhdistys, Veikkaus Oy ja Fintoto Oy. Suomessa on katsottu, että yksinoikeusjärjestelmä, jossa valtiovallalla on ohjaussuhde yksinoikeuden omaajaan, on tehokas tapa ehkäistä pelaamisesta aiheutuvia sosiaalisia haittoja.

Raha-automaattiyhdistystä ohjaa sosiaali- ja terveysministeriö, Veikkausta Opetusministeriö ja Fintotoa maa- ja metsätalousministeriö.

Oikeutus järjestää pelejä myönnetään rahapeliluvalla, jonka myöntää valtioneuvosto. Sisäasiainministeriön arpajais- ja asehallintoyksikkö vastaa rahapelien valvonnasta.

Vastaavan kaltaiset järjestelyt ovat yleisiä myös muissa Euroopan Unionin jäsenmaissa.


EU:n perusperiaatteisiin kuuluu, että yrityksillä tulee olla vapaa kilpailu.Suomessa 19000:lla automaatilla ei todellakaan ole tehokas tapa ehkäistä pelaamisesta aiheutuvia sosiaalisia haittoja.

Osittaisen monopolin rahapeleissä vosin vielä ymmärtää tähän tapaan: Lisenssimenettely vedonlyönissä ja pokerissa. Monopoli kaikissa onnenpelissä ja automaateissa. Kaikki automaatit pelisaleissa ja casinoissa joihin k18 ikäraja. Näin yleensä muissakin maissa, mutta siinä mennään suomen rahamonopolilla liian ahneeksi, että automaatteja pidetään jokaisessa kaupassa ja kuppilassa.

1

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieltä..

      On todella kuvoittavaa että noita pelejä pitää olla joka paikassa missä ihmiset päivittäin asioivat.

      Odoitan sitä päivää yrjön maku suussa kun nuo pelit ilmestyvät apteekkeihin, kirjastoihin, terveyskeskuksiin, sairaaloihin.. vai joko niitä on joissain sairaaloissa..?

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      351
      2163
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1695
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1353
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1254
    5. 143
      1198
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    8. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1088
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      992
    Aihe