Olen jotenkin

omituinen siksi

että hajusteet ja dödöt haisevat jotenkin ikäänkuin väärin.Lapsuudessani muistan miltä sen ajan rexona haisi.Mutta nykyään dödöt haisevat niin kummallisilta,etten osaa edes kertoa.Niissä on niin voimakas haju että ne muistuttaa jotakin vahvaa myrkkykemikaalia.Minulle se haju jää vaatteisiin ja ihoon,vaikken ole sen dödöihmisen kanssa kuin 2 minuuttia.Se 2 min.saa minun olon niin huonoksi että olen kuin olisin umpihumalassa,sekä kasvojen iho punertaa ja tuntuu jotenkin kireältä.Jos olisin sellaisen haisulin kanssa 5 min. olisi minulle taattu viikon hirveä päänsärky.Olen joskus kysellyt muilta,haistatko tuon kauhean dödön ?-en mä haista mitään toiset toteavat.On tämä ihme ongelma,varsinkin kun esim bussissa matkaa ja 45 minuuttia on kestettävä.Voihan nenä.

2

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päinvastoin

      Haistat sen, mitä pitääkin, elikkä synteettiset kemikaalit!
      Tiedän, koska itsekin haistan.
      Aikanaan kutsuin hajua "rotanmyrkyksi", jotkut kutsuvat lemua "kissanpissaksi".
      Olen itse elänyt hajusteetta jo 18 vuotta, olen ihoallerginen hajusteille, mutta hengitysteitse syntyneet oireet pistivät koko perheen hajusteettomaksi.
      Vuosia sitten poika tuli kotiin kavereidensa luota ja meni suihkuun. Kun menin myöhemmin kylpyhuoneeseen, haistoin kemikaalimyrkyt, sen "rotanmyrkyn". Sanoin miehelleni, että menepä kylpyhuoneeseen ja kerro mille siellä haisee.
      Hän meni ja sanoi: deodorantille.

      Itselläni hajuaisti varoittaa ja todella erottaa kemikaalituoksut luonnontuoksuista.
      Entisessä elämässä tapahtui myös, että mies oli ostanut lentokoneesta edullista partavettä, kehui sen tuoksuvan samalle, kuin eräs kallis partavesi.
      No, minä nuuhkaisin ja sanoin, että se haisee "rotanmyrkylle".
      Sitä partavettä ei käytetty ikinä.

      Aluksi reagoin pahiten juuri deodorantteihin -- jotkut haisevat todella kamalille.
      Pikku hiljaa herkistyin lisää, olin tuolloin vielä työelämässä.

      Huonovointisuus, oksentelu, huimaus, astma-tyyppinen yskä, nuha, migreeni, jne., oireita riittää ja kaikki on tullut koettua.

    • kaikki tyynni

      Hajulliset deodorantit ja hajuvedet haisevat nenässäni useimmiten virtsalle. Eipähän kauheesti herätä luottamusta kaunis bööna, joka lemuaa pissalle, ei.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      171
      3921
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3119
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2153
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2123
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      55
      1925
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1278
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1058
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      768
    Aihe