APUA !!! TARTTISIN PIKAISESTI TIETOA A) MITEN SAAN HEVOSENI LERTSAN ULOS PESUA VARTEN B) ONKO MITÄÄN KIKKA KUTOSTA SIIHEN JOS YKSIN HOIDAN HEVOSTA ETTEI SE PÄÄSISI POTKIMAAN MUA. ELÄINLÄÄKÄRIN KÄSKY ETTÄ PITÄISI PESTÄ HEVOSENI VEHKEET JOKA PÄIVÄ VIIKON AJAN JA EN SITTEN MILLÄÄN LÖYDÄ KYSEISTÄ OSAA SIELTÄ MISTÄ SEN PITÄISI LÖYTYÄ HEVOSENI TIETENKIN ALKAA POTKIMAAN KUN SE EI VARMAAN TUNNU MUKAVALTA. TARTTISIN PIKAISTA APUA !
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
älä raiskaa capsia.. mutta siis kalua ei ulos saa mitenkään, vaan kun huomaat sen olevan ulkona niin hitaasti ja rauhallisesti menet hevosen luo ja puhdistat sitä.
.. Mut jospa otat mukavan lämpöstä vettä ja putsailet aluksi siitä päältä kivasti, ni ehkä se heppa "lämpenee" sulle sen verran, että.. Niin että rentoutuis ja pääsisit kunnolla pesemään pippeliä.
olla sitten tosiaan lämmintä, eli jopa melko kuumahkoa, eli sellaista jossa vielä kärsii kättä hyvin uitella, niin ettei kättä polta.. haalea vesi ei hepoa sieltä päästä pestynä kauheasti miellytä, kun vehkeen lämpötila on jo itessään lähemmäs sisäelinten lämpöistä kamaa, joten haalea vesi tuntuuu jo järkky kylmälle vehkeessä.. eli kuumahkoa vettä saa olla, mutta omaa kättä pitää pystyä vedessä hyvällä mielellä pitää.
Tuo veden lämpötila juttu ei pidä ihan paikkaansa.
Hevosen saa oppimaan melkein mitä hyvänsä palkitsemalla,ja porkkana-auttaa.