Niinku mulle sattui huono tuuri ja vojossa on jakohihna. Kone on 3.0 V6. Kysymys kuuluu, mikä on turvallinen vaihtoväli hihnalla. Itse toki varuilta hihnan vaihdatin kun ei ollut tietoa edellisestä vaihdosta. Nyt vasta ajettu 2 tkm. Auton ohjekirja on englanninkielinen joten ei siitä ota selvää. Koko autolla ajettu 140 tkm.
Sitten jakohihnasta
olisi kysymys
4590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Bensiini koneissa on tätä nykyä suositus 150 000 km tai 5 vuotta, aijemmin(-04 ja alaspäin) oli 168 000 km ja 7 vuotta. Kyllä sen pitäs kestää ihan hyvin toi 168 000km mutta luultavasti rahastetaan.
3.0 V6 kone on Mitsubishin valmistama ja sen tyyppimerkintä on 6G72. Siihen ei välttämättä päde samat ajat kuin Ghryslerin koneisiin.
onkin. Sitten en osaa sanoa
Ei noin vanhassa 3,0 koneessa kannata ennalta vaihtaa hihnaa. Vaihtoväli on 100t mutta minä vaihdatin ekan kerran 150t kohdalla kun olin auton uutena ostanut ja samalla kiristyspyörä vaihdettiin, mikä kannattaa aina tehdä myös. Kolmilitrainen on Mitsun kone. Se on ns. vapaastipyörivä, eli hihnan katkeaminen ei pitäisi rikkoa mitään. Nyt autolla on ajettu 270 t ja tuo yksi hihnanvaihto on tehty. Muuten moottorille ei ole tehty mitään paitsi termostaatti vaihdettu.
Vaihdelaatikolle on tehty yksi "isompi öljynvaihto", eli luistavan kolmosen kytkimen korjaus 140 t kohdala.