Moikka. Onko mitään kikkoja miten saisi vauvan syntymään aikasin. Siis olen nyt RV 37 ja olen ihan kypsynyt. tahtoisin vaan vauvan äkkiä ulos. Ja kun kuitenkin tiedän että vauvalla olisi jo ihan hyvät oltavat mahan ulkopuolellakin.
aikaisin syntymään
kypsynyt.
7442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
..itekin toivoin et olis löytyny jotain kikkoja et lapsi syntyis jo ennen laskettua.. tuli käytyä pitkillä reippailla kävelylenkeillä,harrastettua seksiä,saunottua,siivottua jne..
ja ei mitään..
nyt on menny hieman yli lasketun..neuvoasta sanottiin et lapsiveden määrä on vähentynyt joten eivät luultavasti päästä kui viikon yli jos sitä ennen ei ole syntynyt..
pelottaa vaan et kun menee yliaikaiskontrolliin ni kuitenkin sanovat et tulla viikon päästä vasta uudelleen..
huohhuohhuoh..
mut toivottavasti sulla auttaa joku nuista kikoista, eli lenkki,seksi,sauna,siivous jne..=)
Ihminen se vaan ei koskaan ole tyytyväinen!
ja toivoin tietty että maha kasvaa vauhdilla että pääsen sitä esittelee kaikille. Olin ehkä maailman onnellisin kun sain tietää olevani raskaana. Mutta kyllä siihen kaikkeen kyllästyy kun liikkuminen hankaloituu ja hengästyy jo pekkästä wc käynnistä. Selkää särkee niin paljon että nukkua ei voi ja yöunet jää parin tunnin mittaisiksi tai joskus jopa kokonaan pois. Tiedän että vauvan synnyttyä yöunet jäävät vähäisiksi pitkäksi aikaa mutta on ainakin joku ihana mitä katsella.
sitä, että haluaa vauvan-lapsen, kuka nyt pelkästään sen ison vatsan haluaa? Ja nyt se rupee jo olemaan aika lähellä, kun raskautta on kestänyt niin pitkään, joten eiköhän tuo ihan loogista ole, että toivotaan, että se vauva syntyisi jo 9 kk odotuksen jälkeen.
Voi muistan edellisestä raskaudesta ihan saman tunteen. Toivoi vain että loppuaika menisi nopeammin, vaikka juuri se aika mateli. Sitä oli niin suuri vatsa ja oli tuskaa yöllä pelkkä kyljen kääntäminen. Sai aina nostaa vatsaa mukana :) Sana raskaus kyllä korostuu varsinkin loppuvaiheessa. Ja tietysti sitä odottaa malttamattomana uutta tulokasta.
Itse ei kuitenkaan voi mitään tehdä nopeuttaakseen, vaan vauva kypsyy ja syntyy kun on valmis siihen.
Mutta tiedätkö niin hassua kun se onkin, tulet vielä kaipaamaan vauvamahaasi ja niitä pikku potkuja. Itse koin ainakin niin pian synnytyksen jälkeen kun vatsassa ei enää vauvaa ollutkaan. Pitäisi siis aina yrittää nauttia joka hetkestä. Helppo tietenkin sanoa, tiedän.
siis vauva syntyy kun syntyy tai sit käynnstetään jos menee paljon yli.
mutta mmm ... liikkuminen ja sexi voi auttaa vähäsen varsinki jos mies tulee sexin aikana sinun sisään, siemenneste nimittään kypsentää paikkoja ja kun tarpeeksi kypsä niin vauva syntyy.
toinenkin keino, haeppas kaupasta risiiniöljyä, otat aamutta pari lusikallista niin alkaa jo ennen iltapäivää supistlemaan ... muualla euroopassa suositellaan aina risiiniöljyä jos synnytys lähellä rv 37 jälkeen ja iso vauva tulossa. käynnistää synnytysä ja ei ole vaarallista vauvalle. samoin rintojen hierominen ja alaselän hierominen.
Mä olen neuvolasta kuullut, että (olikohan just 37 tai 38 rv) syntyneet vauvat ovat jotenkin itkuisempia kuin nuo viikot ylittäneillä. Siinä on joku juttu, joka on juuri tuohon aikaan hermojen? kypsymisessä.
Antaisin siis vauvan kypsyä rauhassa ainakin tuo 38 viikkoa täyteen. Sitten vaikka näitä sauna-seksi-siivousjuttuja. Risiiniöljyn jättäisin kyllä hyllylle. Ei tietääkseni ole terveellistä.