Päätelköön kukin itse.
http://www.pori.fi/listat/petu/2009/11021700.0/frmtxt15.htm
perusturvalautakunta = petu :)
http://www.pori.fi/listat/petu/2009/11021700.0/frmtxt15.htm
perusturvalautakunta = petu :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Hauska mies jos oisin......
valittaja, huvittavinta oli se kun vaati jossai vuonna 2000 jotain, alaikäisiin sekaantujille kovempia tuomioita ja kuinkas kävikään kun itse tuomittiin valittaa liian kovasta tuomiosta, joka oli paljon löyhempi kuin oma ehdotuksensa.
Onko sinussa miestä allekirjoittamaan:
http://www.adressit.com/lapsiuhri
-johon ilmeisesti tekstissäsi viittaat, vaikkakin puhut vuodesta 2000...
-itse olen edelleen sitä mieltä kuin adressissa esitän. Eli mm.:"Lapsen raiskaaminen on rinnastettava törkeään pahoinpitelyyn. Teon toistuessa on katsottava, että kyseessä on useita yksittäisiä tekoja eikä jatkettu teko. Lapsen raiskauspahoinpitelyistä on aina tuomittava ehdotonta vankeutta (tai pakkohoitoa)."
-itse en ole ketään koskaan raiskannut. Enkä ole edes alaikäisen paljasta pintaa pidellyt seksuaalisen tyydytyksen tarkoituksessa. Eikä minun ole koskaan väitetty niin tehneenkään.
Kahden murrosikäisen tytön äitinä minussa tuskin on miestä allekirjoittamaan kyseistä adressia, naista kylläkin. Toki sinunkin on myönnettävä, että oltuasi noinkin paljon otsikoissa lapsiin kohdistuneesta "kukamitäkinväittää" asiasta on adressi melkoisen huvittava yhteensattuma. Se on hyvä, että pysyt sanojesi takana... mikä se sinulle langetetun tuomion nimike sitten oli, tähän en halua selityksiäsi, pelkän nimen. Minusta se oli kahden alaikäisen tytön hyväksikäyttö. Olenko väärässä?
"Harjavaltalainen Petri Nurminen tuomittiin kahden alaikäisen tytön seksuaalisesta hyväksikäytöstä, törkeästä rattijuopumuksesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja ajoneuvorikkomuksesta yhden vuoden ehdolliseen vankeuteen ja sakkoihin Porin käräjäoikeudessa Kokemäellä.
Nurminen on tullut tunnetuksi siitä, että hän on tehnyt lukuisia valituksia ja kanteluita muun muassa julkishallinnon päätöksistä.
Nurminen käytti hyväkseen 15-vuotiasta tyttöä sekä tämän 13-vuotiasta ystävätärtä Harjavallassa. Kyse oli yhdestä kerrasta.
Vankeusrangaistuksen lisäksi Nurminen sai 240 euron sakot. Uhreille hän joutuu maksamaan korvauksia yhteensä 5 500 euroa."
Lähde -SK-
Moni kuvittelee, että tuon rikosnimikkeen alla on harrastettu seksiä. Todellisuudessa lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä voidaan tuomita jopa henkilö joka vaikka uimarannalla katselee alle 16-vuotiaita lapsia sillä silmällä.
Oma juttuni oli varmasti lähellä lievintä mahdollista. Eiväthän edes paikalla olleet vanhemmat siihen puuttuneet.
Lisäksi olen varma, että jos 15-vuotias kokee humalaisen äijän toiminnan lähentelynä niin kyllä hän koppasee tms. ja huutaa äitii... - jos ja kun äiti ja isä ovat naapurihuoneessa ja väliovi on auki.
Ja muutosta hain tuomioon, etenkn vahingonkorvauksiin koska ne ovat mielestäni paljon suuremmat kuin aiemman oikeuskäytännön perusteella voisi olettaa.
Juuri tänään posti toi Helsingin hovioikeuden ratkaisuja joissa mm. eräs aikuinen Dmitrii -niminen mies on ollut useita kertoja sukupuoliyhteydessä 14-vuotiaan lapsen kanssa. Lapsi sai korvauksena 300 euroa.
Teko tapahtunut 1.3.-10.6.2006 ja hovioikeuden päätös annettu 6.2.2009.
...että vertailun vuoksi...
tunnetuksi valituksistasi, ja tottahan toki syvästi katuvaisena miehenä, joka tekisi mitä vain saadakseen tehdyn tekemättömäksi menet ja valitat päätöksestä. Edelleenkin katuvaisuutesi ja valituksesi kulkevat ristiriidassa.
Eikö sinussa itsessäsi ole miestä maksamaan töppäilysi ja onko niin taas kerran, että vain sinä olet oikeassa ja koko Kokemäen käräjäoikeus, syyttäjineen, asianajajineen ja tuomareineen väärässä. Syytelistassasi oli liuta muitakin rikoksia, olisko niin, että nämä muut rikokset yhditettynä kokonaisuudeksi on saanut kyseiset päätökset aikaan.
Ehkäpä tämä aikuinen Dmiitrii, josta mainitsit on muuten elänyt kaidalla tiellä, toisin kuin sinä. Miksi edes vaivaudut? Mene töihin tienaamaan niitä korvausrahoja ja lakkaa kuluttamasta yhteiskunnan varoja, olen jo niin kyllästynyt elättämään kaltaisiasi verojeni muodossa.
...miten niin, että sinä minua elätät?
Jos viitsisit vähän perehtyä asiaan.
Lue ensin tämä - edes otsikko:
http://www.valtakunta.info/2009/HK-Sex_VANTAA-07-2756.php
Vähän sama juttu kuin jos minä ajaisin 41 km/h ylinopeutta ja saisin siitä huomautuksen. Sen jälkeen sinä tulisit ja tilanne olisi täysin sama muuten, mutta sinulta otettaisiin kortti pois ja saisit vielä 40 päiväsakkoa ja ehdollista vankeutta. Olisitko tyytyväinen?
Väitätkö sinä nimim. tullut, että silloin jos valittaa saamastaan tuomiosta ei voi katua tekoaan?
ymmärrä asiaa, että mitätahansa teet, sanot, jätät tekemättä, tai sanomatta, ärsyttää nyt ja iankaikkiaan KAIKKIA ihmisiä, koska olet syyllistynyt lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön? Eikö mene jakeluun???
Jos olisin sinä, (mitä luojan kiitos en ole), niin tekisin totaalisen hiljentymisen kaikilla forumeilla, ym ja toivoisin, että aika parantaa haavat, tai jotain tuohon suuntaan.
En TODELLAKAAN paukuttelisi henkseleitäni forumeilla.
Sananlaskussa sanotaan, että
"vaikeneminen on myöntymisen merkki."
en yhtään ihmettele sitä, että yrittää saada ihmiset ymmärtämään, että mitään raiskauksen tapaistakaan ei ole tapahtunut.
lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö. Aivan se ja sama, miten ja missä. Ne ovat katsos ihan sama asia.
Jos lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on aina _lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö_
Riippumatta siitä, että
- onko lapsi raiskattu.
- onko lasta vain katseltu.
- onko tehty jotain muuta kuin raiskattu tai vaan katseltu.
rikosnimike toki on aina sama mutta teko ei.
Sinulla taitaa viirata päässä?
Tuolla otsikon porilainen takana kyse samasta asiasta. Sama tuomio vaan.
katselen lasta sillä silmällä, oon tehnyt rikoksen ja tuomio tulee.
voi herran tuuteli...
Ja onko silläkään eroa, että katseleeko lasta elävänä vaiko lapsen kuvaa.
Sama tuomio vaan aina...
sitä, että elät yhteiskunnan elättinä ja kulutat kalliita niska limassa ansaittuja verotuloja kaikenmaailman valitusten muodossa, olet siis suomeksi sanottuna melkoinen taakka yhteiskunnalle, varsinkin kun vastaavasti et tuota sille mitään. Oletko koskaan laskenut, mitä elämisesi kaikkine valituksineen päivineen tulee vuositasolla meille työssäkäyville maksamaan? Paljon. Saat kaikenmaailman tuet ja vielä kehtaat valitustesi muodossa TUHLATA lisää. Eläisit niinkuin muutkin, mene töihin ja ansaitse ne töppäilyrahat, ettei niistäkin tule meille muille lisäkuluja, ei ihme, että verot on mitä on.
Mitä mieltä olet näistä miehistä
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200902219125143_uu.shtml
kuinka mielelläsi maksat noita kuluja?
"petu" sun läheiset olla ylpeitä susta!
Jos ihan oikeasti asiaa miettii niin antaako mieluummin naapurin miehen halata vai hakata?
...että pääosa olisi turpiin antamisen kannalla.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/thread.jspa?threadID=525516&tstart=15