Kekkosen ja Kokoomuksen

mistä kiikasti
10255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ja lakeijat lähellään.

kokoomuksesta ei ollut vaaraa suomelle.

Äänestä
  • hallitukseen.Kekkonen oli viisas mies.

    Äänestä

  • hallitukseen Kekkonen ei Kokoomusta kelpuuttanut. Siellä oli samanlaisia "Venäjä, Venäjä, Venäjä" miehiä kuin nytkin.
    Samoin hän sanoi, että huonoin hallitusyhdistelmä olisi Maalaisliitto (Kepu) ja Kokoomus yhdessä samassa hallituksessa.

    Äänestä

  • verran vaaraa, kirjoitti:

    hallitukseen Kekkonen ei Kokoomusta kelpuuttanut. Siellä oli samanlaisia "Venäjä, Venäjä, Venäjä" miehiä kuin nytkin.
    Samoin hän sanoi, että huonoin hallitusyhdistelmä olisi Maalaisliitto (Kepu) ja Kokoomus yhdessä samassa hallituksessa.

    Olipa siinä viisas mies. Mistä tähän hätään Kekkosen löytäisi? Juuri nuo "Venäjä, Venäjä, Venäjä"- häkäset ovat erittäin vaarallisia tyyppejä. Vaarantavat Suomen turvallisuuden.

    Äänestä

  • verran vaaraa, kirjoitti:

    hallitukseen Kekkonen ei Kokoomusta kelpuuttanut. Siellä oli samanlaisia "Venäjä, Venäjä, Venäjä" miehiä kuin nytkin.
    Samoin hän sanoi, että huonoin hallitusyhdistelmä olisi Maalaisliitto (Kepu) ja Kokoomus yhdessä samassa hallituksessa.

    Vaikuttaa siltä, että KepuKokoomus-linjalla kansalaisia kuullaan hyvin vähän. Poliitikassa on myös lisääntynyt loanheitto ja ikävä ilmapiiri. Kuuluisa suomalainen yhteishenki tuntuu kadonneen ainakin päättäjätasolla.

    Äänestä

  • Luu Vitonen kirjoitti:

    Olipa siinä viisas mies. Mistä tähän hätään Kekkosen löytäisi? Juuri nuo "Venäjä, Venäjä, Venäjä"- häkäset ovat erittäin vaarallisia tyyppejä. Vaarantavat Suomen turvallisuuden.

    luottanut kokoomuslaiseen politiikantekoon ja Kokoomus taas narisi ulkopoliittisista linjauksista eli puolueettomuudesta. Kekkosen aikaanhan taisi sijoittua Kokoomuksen pisin oppositiokausi yli 20 vuotta. Kekkonen ei siis tainnut arvostaa Kokoomusta juurikaan tai ei ainakaan halunnut heitä päättävään asemaan.

    Äänestä

Ikävä Kekkosta.Olisi asiat toisin.Tuommoinen tumpulaporukka hallituksessa.Kaikki kaatuu taas kerran kansan maksettavaksi.Eivät osaa edes maantietoa,missä Suomi on kartalla.Onko naapurina Venäjä?.Kansa kulkee leipäjonoissa ja veronalennukset jaetaan rikkaille.Talous menee velkarahoilla hyytävää kyytiä alas.Olisi kirveelle töitä.Ulkomailta hyysätään lisää väkeä tekemään ns. paskahommat.Oma kansa kulkee työttömänä.Lapset voivat huonosti.Vanhukset eivät saa hoitoa,sillä kunnilla ei ole varaa palkata lisää hoitajia.Kuntien taloudet menee kuralle.Kaikki mihin kokoomus on ryhtynyt, siellä kurjuus asustaa.

Äänestä
  • Se, miten etenkin suomalaisten lasten ja vanhusten asioita hoidetaan on ala-arvoista. Tulevat sukupolvet maksavat velan ja rikkaiden veroalet. Kuntien tilanne yhä huolestuttavampi.

    Kekkosen aikanahan Suomi nousi tasaisen varmasti ylöspäin.

    Äänestä

  • hakusessa nykyaikana kirjoitti:

    Se, miten etenkin suomalaisten lasten ja vanhusten asioita hoidetaan on ala-arvoista. Tulevat sukupolvet maksavat velan ja rikkaiden veroalet. Kuntien tilanne yhä huolestuttavampi.

    Kekkosen aikanahan Suomi nousi tasaisen varmasti ylöspäin.

    sellaista, että se ilmaantuu aina silloin, kun joku ulkopuolinen valta uhkaa. Silloinkin sen tärkein päämäärä on puolustaa omaisuutta ja maa-alueita ihmishenkiä säästämättä. Silloin jokaiselta varattomaltakin vaaditaan uhrautumista "isänmaan hyväksi". Siis kenen hyväksi?
    Rauhan aikana isänmaallisuus on kaukana. Ainut päämäärä on tehdä rahaa kansainvälisillä matkkinoilla edes myöntämättä, mistä on lähtöisin, niinkuin Nokia teki hyvin pitkään. Vielä nytkin monet luulevat, että Nokia on japanilainen yritys.
    Siinä meillä on isänmaan ystäviä. Häpeävät omaa kotimaataan.

    Äänestä

maksoiko väliä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


välit kirjoitti:

mistä kiikasti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu