Ilmoittautuminen loppuu tänään. Ennakkosuosikit, haastajat ja yllättäjät ?????
Vapaan SM
Ylistarossa
539860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
niin on kaik lähtöviivalla =P
tiedätään tulokset =8)
1. Suosikki
2. Haastaja
3. Yllättäjä
(Sarjanvaihtoja ja poisjäämisiä ei ole huomioitu)
55 kg
1. Durmishi TWM
2. Savola LaVe
3. Ahmadi VaaTo
60 kg
1. Hyytiäinen ViVo
2. Hyytiäinen ViVo
3. Ahmadi VaaTo
66 kg
1. Rantala HPM
2. Kettunen EsU
3. Urpiola VVV
74 kg
1. Välimäki TeRi
2. Rosenlöf HPM
3. Lahti HPM
84 kg
1. Heino PPM
2. Rintamäki YKV
3. Grönholm VaSa
96 kg
1. Hietaniemi NuJy
2. Tenhunen EsU
3. Koivula HeTa
120 kg
1. Riihioja PeTo
2. Ilvesoksa NJ
3. Hannula NJ
48 kg
1. Savola LaVe
2. Salmi VVV
3. Olli LaVe
55 kg
1. Ylinen IK
2. Vainionpää HaHe
3. Hautala SPM
63 kg
1. Palomäki KaKa
2. Ihaksi Pilke
3. Lassila Pilke
72 kg
1. Lahti LoVo
2. Konivuori HPM
3. Salminen KarkU
Jälki ilmottautuminen päättyy vasta ensi torstaina 26.02.kello 18. Lisää on tulossa painijoita vielä
Tuskinpa tuonne enää hirveitä tulee jälki-ilmoittautuneena, kun maksu on kymmenen kertaa suurempi kuin normaalisti.
urpiolan 6-9kg vedoilla ja vanhoilla pohjilla hyvä jos matsiakaan voittaa....mikäli pääsee edes puntarista läpi.
että edellinen ei ollut vittuilua vaan yritystä herättää taistelutahtoa...TSEMPPIÄ Markus;)
et säähän yrität vaan kannustaa ;)
55kg
1.Fatos Durmishi
2.Juuso Latva-kiskola
3.Karwan Ahmadi
60kg
1.Ville Lehtikangas
2.Jarmo Hyytiäinen
3.Niko Rautio
66kg
1.Rolle Rantala
2.Jonas Honkanen
3.Niko Kettunen
74kg
1.Henri Välimäki
2.Jouni Rosenlöf
3.Juha Uusitalo
84kg
1.Marko Kivimäki
2.Ville Heino
3.Anssi Kuivamäki
96kg
1.Rami Hietaniemi
2.Janne Koivula
3.Markus Koivisto
120kg
1.Sami Ilvesoksa
2.Pekka Hannula
3.Oskari Riihioja
Naiset
48kg
1.Sarianne Savola
2.Jenna Hautala
3.Emilia Uusiranta
55kg
1.Tiina Ylinen
2.Saana Lehtinen
3.Tiina Vainionpää
63kg
1.Sini Nieminen
2.Jenni Palomäki
3.Emma Ihaksi
72kg
1.Jonna Konivuori
2.Iina Salminen
3.Sonja Suomento
That´s it
2/10 pistettä asiantuntemuksesta
Kirjoitin että VEIKKAUS, sori jos jälkikasvusi ei mahtunut kuvioon.
Shimatta, Doo itashimashite. Nee?
55 Savola
60 Rautio
66 Honkanen
74 Valimaki
84 Heino
96 Gronholm
120 Riihioja
48 Savola
55 Hautala
63 Palomaki
72 Lahti
pelle kyseenalaisti VV:n asiantuntemusta...HUOH!!!
55 durmishi (ylivoimanen ei haastajia)
60 jarmo hyytiäinen (haastaja rautio)
66 kettunen (haastaja rantala)
74 lahti (haastaja rosenlöf)
84 heino (ylivoimainen ei haastajia)
96 tenhunen (haastaja koivula)
120 traks (haastaja kärhä)
M55kg
1. Durmishi
Kovin haastaja Savola, mutta väärässä sarjassa, nopeus ei riitä tähän sarjaan. Jäljelle jääneen mitalin nappaa ikinuori Ojala. Nuorimmista Varteva paras.
M 60kg
1. J tai J Hyytiäinen
Toistensa kovimmat haastajat. Jäljelle jääneen mitalin nappaa Niko Rautio. Fazel yllättää jonkun, mutta ei kaikkia. Lehtikangas aika vaikea vastustaja kaikille.
M 66kg
1. Jonas Honkanen
Haastajia monia, mutta suurella ???merkillä kaikki.
Kettunen puolikuntoinen yo-lukemisten vuoksi, Rantala kärsinyt vuoden loukkaantumisista, Urpiola; treenannut Hyytiäisten kanssa kovaa, mutta onko sittenkään kuntoa tarpeeksi, Perkkiö aina paha, Uusitalo kunto ?, Sakko kunto ? Kunnas kunnossa, mutta nuori, haastaa kaikki
M 74kg
1. Jouni Rosenlöf
Jouni ei tule SM -kisoihin puolikuntoisena. Välimäki on kovin haastaja, mutta ei pärjää enään vapaassa, kun ei pärjänny 2v sitten viimeksi Ylistarossakaan. Jäljelle jääneelle mitalille on sitten ottajia. Siihen parhaat mahdollisuudet on Auran Tuomisella ja Helsingin Lahdella siitäkin huolimatta, että molemmilla lienee aika vähän treeniä alla.
M 84kg
1. Ville Heino
Kovin haastaja isäntäseuran Rintamäki. Sarjan yllättäjät ovat VaSa:n Ilari Grönholm ja HPM:n Derakshanifara. Toiselle heistä mitali. Heinon tulee varoa eitoten Grönholmia. Selkäytimestä lähtee yllättäviä liikkeitä.
M 96kg
1. Hietaniemi
Löysän sarjan kovimmaksi haastajaksi nousee EsU:n Daniel Tenhunen ja jäljelle jääneen mitalin nappaa Koivula
M 120kg
1. Kärhä
Kärhä on ainut joka menee jalkoihin ja ratkaisee kankeiden miesten sarjan sillä. Riihioja kovin haastaja. Vaikea edes ennustaa kuka on kolmanneksi huonoin. Kai se Traks ottaa ekan mitalinsa.
N 48kg
1. Savola
Ashtiani ei näy ilmoittautuneissa, kuin ei myöskään Alanen, joten Savola saa painia kadetti-ikäisten kanssa ja voittaa selkeästi. Muut mitalit menevät Petra Ollille ja Jenny Salmelle
N 55kg
1. Tiina Ylinen
Tiina voittaa vaikka Tiina Vainionpään pitäisi hoitaa sarja ainoana täyspainoisena. Sarjan mielenkiintoisin kohtaaminen olisi Vainionpää-Hautala, jos sattuis tulemaan.
N 63kg
1. Emmi Ihaksi
Pilkanmaan tytöt jakavat mitalit ja jäljelle jäänyt mitalli menee SorTe:n Valkoselle
N 72kg
1. Tiina Lahti
Kovin haastaja Konivuori. Salminen ottaa pronssin
yksistä kisoista:)
kuin krekon sm:iin. vaikka ei laskis noita tyttösiä mukaan...
laskeeko kaikki pärjäävänsä paremmin vapaassa kuin krekossa:)
ainakin osanottajat näyttäs olevan "fifty-sixty" vapaapainin hyväksi
rohkeasti mukana aikuisten sm;ssä. kyyti voi olla kovaa mutta ei niin laajakaarista kun krekossa. siksi on helpompi mennä mukaan kiusaamaan vanhempia
voima ei korostu niin paljon kuin krekon puolella.On helpompi haastaa vahvempia, vaikka voittoa ei tulisikaan.Eli saadaan sitä matsia!!
laji.
luin ilmoittautumis infosta, että tässäkin on kyseessä MIESTEN VAPAAN SM kisat!Vai??Siis MIESTEN laji!!!
krekon SM ilmoittautuneista alle 20 vuotiaita.Listat esillä, joten helppo tarkistaa.Siinä krekon miehelle miehiä!!!Ja ollaan niin miehiä!
Jatkuva sääntöjen muuttelu kertoo kumpi laji on kriisissä ja kumpi laji porskuttaa eteenpäin aktiivisella painilla. Eli miesten laji taitaa tulevaisuudessa olla vapaapaini
Vapaapaini on yksi monista tanssimuodoista;)
kirjoita ämmä nimellä.
Ja Mies on mies vertauskuvallisesti vaikka olisi kuinka nuori...
on säännöt helpot, ei saa purra kuristaa tai raapia...muuten saa mennä vaikka jalkoihin kuten raukkikset tekee kun ei muuhun pysty...oikeasti vapaa on irvikuva painista
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kreikkalais-roomalainen_paini
"Lajia harrastavat huipputasolla vain miehet."
Kyykkäleikit on pojujen ja tyttöjen hommaa.
Ja täältä löytyi päivän viisain viesti :D Herran jestas millasta idioottia tämäkin foorumi vetää :D "muuten saa mennä vaikka jalkoihin kuten raukkikset tekee kun ei muuhun pysty" x)
maailman parhaat vapaaottelijat on vanhoja vapaapainijoita. ilmeisesti kun ei muhun pysty ;)
ei muuhun pystyneet, varmaan Tony Halmekin kuuluu sun idoli kirjaan =8)
mies ollessaan alle 20v ja painii krekoa!Vaan ei mies jos on alle 20v ja painii vapaata.Ei oikein aukea tämä krekomiehen problematiikka!?!Hävettää huomata olevansa ainoa, joka ei kommentoi omalla nimellään tässä ketjussa,TOISIN KUIN KREKON ROHKEAT SANANSAATTAJAT!!!
Opettaa siperiaa, muita siperia opettaa...
kisaveikkaus muuttui yllätys yllätys lapselliseksi kreko vastaan vapaa köydenvedoksi. kuka täällä oikeesti hyötyy tällaisesta?
esimerkiksi sellainen valmentaja joka on lasten ja junnujen kanssa puuhastelemassa ja omaa sekä julkituo sellaisen mielipiteen että "Krekoa en valmentaisi päivääkään jos ei olisi pakko" eli revi siitä asennetta;)
turhautuneet ne siellä vain yrittävät päteä, kun ei aktiiviaikana oikein tärpännyt!Ja samalla paljastavat älykkyysosamääränsä, joka ei ole hääppönen!KATSOS KUN TYHMÄT EI PAINISSA PÄRJÄÄ!
pystyy laskemaan ympyrän kulmien summan.
60kg
1. Pikkis
2. jompi kumpi J tai J
3. Joko toinen Hyytiäisistä tai Fazel
66kg
1. ei muita vaihtoehtoja ku Kettunen
-55 Durmishi, haastaja Savola
-60 Hyytiäinen, haastaja Rautio
-66 Rantala, haastaja Kettunen ja Honkanen
-74 Rosenlöf, haastaja Välimäki
-82 Heino, haastaja Rintamäki
-96 Hietaniemi, haastaja Tenhunen
-120 vaikkapa Riihioja
Vähän on ilmoittautunut painijoita..
Mikä on tuo Petteri Martikaisen seura SKU?
http://sku-81.sporttisaitti.com/
Lappeenrannasta?
-mutta pappaa tuskin huolivat takaisin lappeenrantaan....
SKU Suomen Kamppailu-urheilijat
Petteri Martikainen 1992 J
Ronny Rännälä 1992 J
SKU yhteensä (2)
SKU eli SUURIA KUVITTELEVAT UKOT.
aiemmin judoseura, ovat näköjään laajentaneet painiin. mm Rännälällä on nuorten SM- mitskuja judossa SKU:n riveissä. Eli Suomen Kamppailu-Urheilijat
kai pelkkä judoseura aiemmin. Näkyy olevan judossa sekä suomen että pohjoismaiden mestareita ainakin Myllylä, Rännälä ja Balatkhanov (painii HPM:ssä).
Melkein kaikki oikein paitsi, että Rosenlöf ja Hietanieni eivät osallistuneet kisoihin.
Viittäkymppiä lähestyvänä panin ilolla merkille, jotta en ole mikään ikäloppu. Raskaassa sarjassa on jopa kaksi minua vanhempaa painijaa.
Nähtäväksi jää suoko Rouva Fortuna toiselle veteraaneista jopa SM-hopeaa. Ai että miten se onnistuisi?
Ihan yksinkertaisesti siten, että kuuden painijan sarjassa kaksi pienintä numeroa painivat kaaviossa keskenään suoraan loppuottelupaikasta. Voittaja finaaliin ja hävinnyt pronssimatsiin. Pidetään peukkuja, jotta onni suosii rohkeaa.
Mäkihakola on vissiin vielä vanhalla iällä vaihtanut krekosta vapaaseen. Hienoa!
voi osallistua kuka vaan Tyttölapsesta vaariin.