Radio Vegan ruotsinkielisessä uutislähetyksessä haastateltiin äsken klo.16.uutisissa ruotsinkielistä somalia, nimeltään jotain "Ashen Said" tai jotain, en saanut selvää nimestä. Hän paheksui painokkain ja vihaisin sanakääntein viime päivien maahanmuuttokeskustelua. Hän mm. vaati, että muiden puolueiden tulisi kysyä perussuomalaisilta, noudattavatko he Suomen lakia keskustellessaan maaahanmuutajista. Somali oli oppinut suomenruotsin. Hän sanoi kysyttäessä olevansa töissä, mutta ei kertonut missä. Hän sanoi, että monien somalien on vaikea saada työtä.
Ruotsinkielinen somali vaati äsken
9
539
Vastaukset
- alistujapersu
että herrahissi-Soini pitää itse huolen siitä ettei Persuista koskaan tule mitään oikeaa maahanmuuttokriittistä tahoa.
Eikä Soini ole ainoa alistujasurkimus. Todennäköisesti Homma-foorumilla on jo suursiivous käynnissä, ettei vaan vahingossakaan missään olisi sellaista materiaalia mistä joku ruotsia puhuva somali voisi pahoittaa mielensä. - suomenruotsalaisia"
ja kekkkuloinnit ovat heti sen mukaisia
- ruotsittaa
RKP haluaa ruotsittaa maahanmuuttajia, että he taistelisivat suomenkielisiä vastaan ja vaatisivat pakkoruotsipalveluja suomenkielisitä.
On huomattava, että esim. Närpiö ei ole ottanut yhtään somalia maalleen. Somalit eivät kelpaa heille tomaatinpoimijoiksi. Miksiköhän? sen sijaa kurdit ja bosnialaiset kelpaavat. uskontoaan he eivät juurikaan harjoita. Närpiössä ei ole moskeijoita.Aiemmin Närpiössä oli vietnamilaisia, mutta lähes kaikki muutivat pois helsingin seudulle.
Ahvenanmaa taas käyttää virolaisia ja muita työvoimana, mutta ei anna kotipaikkaoikeutta. Vierastyöläisten lapset laitetaan ruotisnkieliseen kouluun. - puuhastelut :
ruotsittaa kirjoitti:
RKP haluaa ruotsittaa maahanmuuttajia, että he taistelisivat suomenkielisiä vastaan ja vaatisivat pakkoruotsipalveluja suomenkielisitä.
On huomattava, että esim. Närpiö ei ole ottanut yhtään somalia maalleen. Somalit eivät kelpaa heille tomaatinpoimijoiksi. Miksiköhän? sen sijaa kurdit ja bosnialaiset kelpaavat. uskontoaan he eivät juurikaan harjoita. Närpiössä ei ole moskeijoita.Aiemmin Närpiössä oli vietnamilaisia, mutta lähes kaikki muutivat pois helsingin seudulle.
Ahvenanmaa taas käyttää virolaisia ja muita työvoimana, mutta ei anna kotipaikkaoikeutta. Vierastyöläisten lapset laitetaan ruotisnkieliseen kouluun.ovat sitä yhtä ja samaa suomalaisvastaista rasismia
- ruotsiksi(käännös)
Tuo radiossa haastateltu ilm. Said-niminen on koulutukseltaan insinööri, äänestä päätellen hyvin voimakastahtoinen. Puhui samanlaisella käskevällä ja ylemmyydentuntoisella nuotilla ruotsia kuin mitä Wallin. On siis omaksunut Suomen "herrakielen", ruotsin. RKP:hän haluaa tällaisia maahanmuuttajia, jotka oppivat puhumaan ruotsia ja käyvät sitten vaatimaan suomenkielisiltä pakkoruotsia ja palvelua. Mies vaati tarmokkaana perussuomalaisten palauttamista kuriin. Hän sanoi ihmettelevänsä, miksi muut puolueet eivät estä perussuomalaisten toimia, jos ne ovat laittomia.
"Maahanmuuttajat seuraavat huolestuneina käytävää keskustelua maahanmuutosta, somaleilla on vaikeaa, on vielä paljon tehtävää.Ajankohtainen keskustelu osoittaa, että tarvitsemme suvaitsevaisuutta ja työpaikkoja."
Said on asunut Suomessa v. 1995 alkaen.
"Kun katsoo trendia, vanhat puoleet eivät reagoi oikealla tavalla."
Toimittaja kysyy, miten vanhojen puolueiden tulisi reagoida.
"Niiden pitäisi painostaa perussuomalaisia ja kysyä, seuraavatko perussuomalaiset lakia tässä asiassa. Marraskuussa ei vielä ollut tällaista voimakasta tilannetta. Lama aiheutti. Meidän turvallisuutemme... ei ole oikein luoda tällaista keskustelua. Minulla on töitä mutta somaleilla on vaikea elää normaalia elämää." - Siiffi09
Tämä insinnööri hra Said voisi mennä kotimaahansa laittamaan asioita kuntoon niin ei tarviisi muiden maanmiestensä tulla tänne kylmään perä pohjolaan.
Työsarkaa olisi mm merirosvojen palauttamisessa ruotuun ym ym-ei taitaisi kyllä onnistua ruåtsin kieleellä vaikka kuinka raakkuisi.
No,onhan näistä varoiteltu valtaapitäviä jo vuosia mutta kansalla on sellaiset johtajat kuin kansa ansaitsee...- ja punikki persu
on vain sosiaali pummi
- vain :
ja punikki persu kirjoitti:
on vain sosiaali pummi
joku "kiintiö" insinööri :)
- jUsT JOOO-
eIKÖ SOMALI MUISTANU RASISMI KORTTIA OLLENKAA KÄYTTÄÄ.vOI PERSE MITÄ VALITTAJIA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1576050
- 1155613
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465277Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa323325- 552829
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252611- 432330
- 232140
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta131960On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151841