Suursijoittaja George Soros pitää rahoitusmarkkinoiden kriisiä pahempana kuin 1930-luvun lamaa. Hänen mukaansa taantuma syvenee edelleen eri puolilla maailmaa.
"En muista aikaa, jolloin tilanne olisi heikentynyt näin vauhdikkaasti ja yhtenäisesti kaikkialla maailmassa", hän sanoi samassa tilaisuudessa.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Suursijoittaja Soros Talouskriisin pohjasta ei näy vielä merkkiäkään/1135243710533
"En muista aikaa, jolloin tilanne olisi heikentynyt näin vauhdikkaasti ja yhtenäisesti kaikkialla maailmassa", hän sanoi samassa tilaisuudessa.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Suursijoittaja Soros Talouskriisin pohjasta ei näy vielä merkkiäkään/1135243710533
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vanhuksen höperöintiä,Suomi ainakin on jo nousukiidossa.
Joka kymmenes vaan tuntee ne taantuman vaikutukset. Hienompi sana toi taantuma kuin lama. http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Joka kymmenes suomalainen tuntee taantuman vaikutukset suoraan/1135243726115
On aika iso määrä köyhiä näin pienessä maassa. 90-luvun lamakin oli jo pahempi kuin muualla päin maailmaa, silloin jäi moni köyhyysloukkuun.
Siis meneillään oleva. Uskon kuitenkin enemmän Nalle Wahlroosiin, kuin seniiliin Sorokseen. Nalle on osannut aika vekkulisti toimia talouden eri käänteissä, myös itse aikanaan melkoisena poliittisena takinkääntäjänä. Näytä mulle vastaava menestystarina lähihistoriasta. Edesmennyt P.Kouri pyrki samaan, mutta heikosti sitten kävi kuitenkin. Samoin kuin Kuninkaalle ja muutamille muille pörssikeinottelijoille ja yritysvaltaajille. Osa istuu edelleen linnassa tai odottaa uusia tuomioita. Nalle ostaa lisää Nordeaa, kun paalua riittää. Pian meillä on uusi pankkikonserni "Sampo-Nordea" tai jotain sinnepäin. Soros joutaa eläkkeelle, vaikka kokemusta arvostankin.
ettei Suomessa saatu lamarikollisia telkien taakse. Tarkoitan myös poliitikkoja. He saavat jatkaa myyräntöitään, niinkuin mitään ei olisi tapahtunut. Tuomitaanhan sotarikoksistakin. Eikö asia pitäisi ottaa käsittelyyn?
ehdottomasto olla valtion omistuksessa ja rahanlainaaminen yksityisbisneksenä kieltää.
Kehittynyt kansa pystyy hoitamaan asian niin, että kukaan ei voi rikastua toisen hädällä.
Muuten USA oli alunperin perustaja-isiensä aikana maa, jossa pankit eivät voineet olla yksityisiä mutta sitten pieni juutalaispankkiirien ryhmä onnistui kaappaamaan rahanlainaamisen ja painamisen itselleen ja siitä alkoi USAn alamäki.
Ron Paul on yrittänyt saada kumottua FEDin oikeudet rahanpainamiseen ja lainaamiseen mutta jostain syystä kongressi ei ole ehdotusta hyväksynyt.
FED on iso yksityispankkien kartelli ja se hallitsee maailman finanssimaailmaa. Ja kuka hallitsee sitä, hallitsee myös politiikkaa.
Nykyisin USAn valtio maksaa yksityiskartelli FEDille satumaisia korkosummia sen valtiolle lainaamista seteleistä ja kaikki otetaan veronmaksajilta. Ja tuo raha on pois yhteiskunnalta.
http://members.iimetro.com.au/~hubbca/money.htm
hyötyä koko yhteiskunnalle. Veroja voisikin sitten kunnolla laskea alspäin.
Valtion omisteinen pankki voisi toimia nykyisten pankkien rinnalla. Valtion pankista annettaisiin ainakin asunto- ja opintolainaa.
Miten niin Kuninkaalle ja "yritysvaltaajille" kävi huonosti? Et taida tietää mistä puhut:
- Ruotsalainen kakkosketjun postipankki valtasi mennen tullen SYP:n ja Kopin, hyvin menee.
- Ruotsalainen NCC osti pilkkahinnalla Suomen suurimman rakennusliikkeen Puolimatkan, hyvin menee
- Ruotsalainen Telia kaappasi puoli-ilmaiseksi Soneran, hyvin menee
- Suomen ruotsalainen Wahlroos valtasi Postipankin ja loistavasti menee
Ylipäätään 90-luvun yritysvaltaajille näyttää menevän hyvin. Kuningas taas poistui näyttämöltä erittäin varakkaana miehenä.
Et taida tietää lainkaan, mitä kirjoittelet.
Ron Paul puhuu asiaa.
Ja Peter Sciffer & Ludvig von mieses instituutti.
Heikot ja tietämättömät ihmiset yrittävät usein mustasmaalata hyvän sanoman tai antoisan talous keskustelun.
Youtubesta "vielä" löytyy paljon hyviä 2009 haastatteluja.
Jos ei muuten kiinnosta maailmantalous niin ostakaa arvometalleja tai ruvetkaa pienviljelijäksi. :o)
Pikkuruinen taantuma vaan käsillä, kyllä se kohta taas voitoksi muuttuu. Meillä on valtava työvoimapula jo nyt ja tarvitsemme paljon maahanmuuttajia töihin. Suuret ikäluokatkin jäävät eläkkeelle. Että tällaiset lapsellilset kirjoittelut voi lopettaa. Ei mitään lamaa ole tulossa.