verenpaine mitataan?
kummasta käsivarresta
9
1058
Vastaukset
- mittaan
Minä mittaan vasemmasta kuten Omron ohjeissa mainitaan. Olen kokeillut myös oikeasta eikä siinä suurta eroa ole. Varmaan tärkeämpää on mitata aina samasta olkavarresta niin saa vertailukelpoiset arvot.
- mittaan
Vielä tuli mieleen kun käyn lääkärikeskuksessa niin sairaahoitaja mittaa oikeasta ja lääkäri vasemmasta samanlaisella mittarilla. Riippuu varmaan huoneiden kalustuksesta kummalla puolella pyötää istuu.
- kotimittauksiin
on siis, että mitataan aina ns. heikommasta kädestä.
Jos olet oikeakätinen, niin vasemmasta. Jos vasenkätinen, niin oikeasta.
Ja syy on se, että sillä vahvemmalla/paremmalla kädelläsi saat paremmin laitettua mansetin olkavartesi ympärille hyvin ja tasaisesti kerrasta toiseen eli tulokset ovat siltä osin luotettavampia.- htmj
Miehelläni on huomattavasti alhaisempi verenpaine vasemmasta kädestä, ku oikeasta. Mistähän se sitten johtuu? Mies on oikea kätinen.
- hoitavalle taholle
htmj kirjoitti:
Miehelläni on huomattavasti alhaisempi verenpaine vasemmasta kädestä, ku oikeasta. Mistähän se sitten johtuu? Mies on oikea kätinen.
Joillain henkilöillä voi tosiaan olla mittauseroja käsivarsien välillä. Se kannattaa kontrolloida ihan ammattilaisten kanssa, koska siihen voi olla sellaisiakin syitä, että niille voidaan jotain tehdä. Tosin täytyy muistaa, että noiden erojen pitää näkyä useamman kerran toistettujen peräkkäisten kmittausten keskiarvoilla eli yksi yksittäinen mittaus ei vielä kerro oikein mitään, koska paineet vaihtelevan ihmisellä melkoista vauhtia.
- minä vaan
terveydenhoitaja mittaa melkein poikkeuksetta oikeasta kädestä.omronin ohjeissa lukee että vasemmasta.ei sillä varmaan suurta merkitystä ole
- minä vaan
siis minulta terv. hoitaja mittaa melkein poikkeuksetta oikeasta kädestä
- lähihoitaja.
meille ainakin opetettiin että digitaalisella mittarilla mitataan vasemmasta kädestä ja tällä "käsikäyttösellä vanhanaikaisella" (eli luotettavammalla) mitataan oikeasta kädestä (koska se on kauempana sydämestä). niih.
mutta mullakin hoitajat mittaa millon mistäki kädestä ja millon milläki laitteella... - Opetettu on
Minulle on ainakin opetettu, että verenpaine tulee aina mitata vasemmalta, eli sydäntä lähemmältä puolelta, koska oikealta puolelta paina on hivenen kovempi niin kutsutun "vastapaineen" takia.
Veren täytyy kiertää oikella puolella hivenen lujempaa, joten paineenkin on oltava kovempi, jotta samanlainen hyöty veren hemoglopiinista pysyisi keuhko- ja sydänverenkierron välillä samana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.748517Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662825Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182058- 1572001
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️201959Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381871Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301720- 461525
- 1021487
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256