Rajatilapersoonallisuushäiriö ja läheiset

tiedoton.

Hei!

Onko kenenkään läheisellä todettu rajatilapersoonallisuushäiriötä? Miten se ilmenee ja miten koet tämän persoonallisuushäiriön omasta (läheisen näkökulmasta)? Miten tämä persoonallisuushäiriö vaikuttaa esimerkiksi arjen sujuvuuteen ja ihmissuhteisiin?

5

3546

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaimollani

      Joo eli vaimollani on rajatila-persoonallisuushäiriö eli epävakaa persoona-oireyhtymä. Olemme 40v pariskunta, 13 vuotta oltu naimisissa. Välillä on ollut vaikeita paikkoja. Hän on esim. saanut päähänsä lähteä yöllä jonnekin. Hänellä on impulsiivista käytöstä. Se meitä enimmäkseen häiritsi. Yöt ovat juuri pahimpia. Jos hän ei nukahda niin joskus voi sattua mitä vaan, se on raskasta. Hänellä on Seroquel-lääkitys joka on meidät pelastanut. Välillä en uskaltanut nukkua kun en tiennyt mitä tapahtuu. Impulsiivisuus oli juuri pahin ongelma. Alkoholi pahensi ongelmia. Auktoriteetit olivat myös ongelma. Hänellä oli äitiinsä välit poikki 10 vuotta. Koki äidin liian määräileväksi. Työpaikkojen pomot olivat ongelma, jos joku asia oli hänen mielestään väärin, niin hirveä huuto syntyi. Pahinta oli työpaikat joissa pomo kukkoili huvikseen asemansa takia. Kyllä tuli asia ilmi 100 km:n päähän. pitkäjänteisyyttä hänellä ei ollut. Mutta... Lääkkeet kehiin, niin pärjätään. Lääkkeiden ottoa kannattaa valvoa, se on hyvinkin "pelastava" asia. Ainoa asia miten olen selvinnyt, on piiitkä pinna! Rakastan vaimoani. Ongelmat ovat jo hieman tasoittuneet ijän myötä. Tärkein asia on kuitenkin lääkitys! Se auttoi mietä paljon kun sellainen löytyi. Elämä muuttunut hurjasti sen jälkeen. Tsemiä! (toivottavasti tästä saa jotain selvää, en ole verbaalinen lahjakkuus...)

      • ...........

        tähän kyseiseiseen myös loputon huomion hakeminen, säälin hakeminen, ja elämä kuin vuoristorataa?
        Ystävänä puhun ja en mitenkään enää jaksaisi..
        Draama alkaa väsyttää. Ja masennus tarttuu, koetan pitää välimatkaa koska koen etten pysty auttamaan, varmaan ammattilaisen hommia?


    • vaan

      Minulla itseälläni on epävakaa persoonallisuushäiriö, eli rajatila. Jos minä olisin itseni omainen, tarkkailisin lääkevarastoja. Yliannostuksen riski -> kuoleman riski. Itsetuhoista käytöstä. Hän voi kokea mieletöntä tuskaa..jota ei voi selittää ja jota ei kukaan muu voi ymmärtää.

      • 66666666

        nappasin tossa toissaviikonloppuna yhden rauhottavan kun tuli itku-ahdistuskohtaus... no sittenhän se meni koko purkillinen seuraavan vuorokauden aikana.

        No jos jotain positiivista pitää etsiä... niin eipähän itkettänyt tuona aikana, paljoa.


    • Ukkeli23

      Aika tuskaista on katsella vierestä...
      Useita kertoja herännyt öisin puhelimeen kun
      soitetaan sairaalasta että on siellä teholla
      kun ottanut pillereitä purkkitolkulla.
      Mielialat heittelee , välillä parempi välillä pahempi...
      Pitkäjänteisyys puuttuu kokonaan...
      Itsetuhoinen, viina maistuu... jne...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      620
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      605
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    9. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    Aihe